Takim javor me leksion nė gjuhė gjermane:
Ēdo hėnė18:45-20:00 nė Schilfweg 53
27751 Delmenhorst, pastaj rimė
qetė-sė bashku

 

Sherbime &Servis
Hyrja nė Islam

        Abdesti
       
Namazi
       
artikuj tė Shkurt
Biblioteka e Ahl-ul-Baytit
Kalendari Islamik

Kengė Islamike

Historia

Software Islamike
Prodhime Ruges Islamike
Dita-e Al'Qudsit
Kontakt 
Impressum
Enzyklopedia Islamike
A pėrcaktojnė imperialistėt kush shkon nė parajsė?

 

 

 Dr Yavuz Özoguz 11.07.2016

Kjo ėshtė njė nga metodat mė perfide tė imperializmit anglo-amerikan, qė ata zakonisht kanė studiuar me intensivisht Islamin se shumė muslimanė, vetėm pėr tė abuzuar atė kundėr muslimanėve.

 

Nė ditėt e sotme ka njė numer te madh e sekteve cilet veten e shyqrtojn musliman. Siē ėshtė, pėr shembull, Ahmediat nė Pakistan, njė produkt i imperializmit britanik pėr tė ndarė tė madhen Indi nė Indi dhe Pakistan dhe mė vonė pėr tė shkėputur nga Pakistani Bangladeshin [1]. Parakushte themelore pėr copėtime tė tilla ishte tė sjellė sa mė shumė trazira, edhe pėrmes krijimit tė premtimeve tė reja sė parajsės. Ke ahmedijet ajo ishte shumė lehtė. Kush nuk ndjek kalifin e ri, nuk ka shanse pėr parajsėn. Ai ėshtė Shpėtimtari dhe Shėlbuesi. Vajzave se Ahmadijave su lejonte tė martoheshin me njė musliman tė cilėt nuk kanė besuar nė at kalifin. Me kėtė u siguruar qė tė gjithė muslimanėt tjerė ishin gradė mė ulėt se hebrenjtė dhe krishterėt. Njė lėvizje e shkėlqyer e imperialistėve kundėr muslimanėve injorantė. Sigurisht disa miliard tė holla edhe vetė tė shtypura, tė cilet ishin siguruar me grabitje imperialiste, gjithashtu kanė luajtur rolin e tyre. Kalifi Shpėtimtari me tė vėrtetė ka vdekur, pa ardh ndonjėherė shpėtimi, por problemin imperialistėt zgjodhėn teologjikisht duke pėrcaktuar kalifit 12 kalifė; njė vjedhje intelektuale nga shiitet. Kėshtu fituan disa shekuj, por ajo dikur nuk do tė funksionojė, nė qoftė se shpėtimin i dymbėdhjetė nuk mund tė shkaktojė. Pastaj, mendimtart imperialist do tė qesin diēka tė re. Ndėrkohė, njė pjesė e vogėl e Ahmedijave nė Gjermani mund tė ndėrtojnė sa mė shumė xhami me ndėrtesa dhe minare moderne, si nuk kanė tėgjith muslimanėt e tjerė sė bashku. Kushti i vetėm: Ahmedijat duhet tė qėndrojnė pėr njė lloj islam pacifik, "xhihadi" si luftė mbrojtėse faktikisht nė tė vėrtetė ndalohet, dhe ēdo kėrkesė pėr Palestinėn apo tė tjera zonat tė zėnė nga imperializmi nuk janė nė rendin e ditės. Imperialistėt pa asnjė rezistencė duhet tė kejne drejt ti shfrytėzojnė tė gjithė muslimanėt. Atėherė nga rrjedhin gjithė ato mjete, me tė cilat mund ti ndėrtojnė xhami tė tilla nuk do tė pytet.
 

Ashtu si kanė bėrė imperialist e ndarje dhe sundo ideologjis nė gadishullin Arabik. Qashtu ata kanė ngritur nga pagėzimi vehabizmin. Nė parajsė mund tė shkojė vetėm ai i cili lidhet me vehabizmin i mbėshtetur nga britanija dhe e lufton perandorin Osmane. Rezultati ėshtė dominimi i pėrgjithshėm i imperialistėve tė tė gjitha vendeve tė ndara arabe. Ata qė pėrpiqen pėr tė shpėtuar veten e tyre, do te mbulohen me njė Selefizėm vrasės, i pėrbėrė nga mercenarė qė vijnė nga e gjithė bota dhe nuk kanė njohuri pėr Islamin. Ata mėsohen, qė vetėm ata do tė shkojnė nė parajsė nėse ata sakrifikojnė jetėn e tyre pėr salafistet.

 

Imperialistėt tė njajt e kanė provuar me Bahį'ķ-t nė Iran, dhe ajo u shfaq nė kohėn e shahut-perėndimor gjithashtu tė jetė njė projekt i suksesshėm. Revolucioni Islamik ka jap ketyrė planeve njė fund, dhe pėr kėtė arsye rimorkiohet ndaj jo-liris fetare e Bahį'ķ-ve nė Iran. Tėgjith kėto grupe kanė tė pėrbashkėt se lideret e tyre kanė pasuri tė paimagjinueshme financiare me tė cilėn ata mund ti paguajnė njėrzet e tyre nėn kujdes. Ke ahmadiyat dhe Bahai-it pasqyrohet nė tempujt e vėrtetė tė cilėt ata ndėrtojnė kudo nė botė, edhe pse anėtarėte tyre nuk mund tė mbajnė objekte tė tilla. Ke vehabitė pėrsėri kjo reflektohet nga shtėpia mė dorėlėshuar mbretėrore tė cilėn e ka parė ndonjėherė kjo botė dhe me burime tė pakufizuar financojnė mercenarė. Pėr aq kohė sa burimet minerale i lehen imperialistėve, ėshtė sovraniteti i vet i siguruara, edhe nė qoftė se ju jeni mbajtėsi rekord nė shkeljet e tė drejtave tė njeriut.
 

Tė njėjtėn metodė imperialistėt pėrdorin edhe nė ditėt e sotme. Nga vehabizmit sponsorizuar anglo-amerikan pėrhapet ideja qė shiitėt kurrė nuk mund tė shkojnė nė parajsė. Por nga i njėjti burim dėrgojnė 20 tv-transmetues shiit, tė gjitha tė financuara nga imperialistėt qė sunitėt kurrė nuk mund tė shkojnė nė parajsė. Mendimet helmuese qė janė duke pėrhapur nė mesin e shiitėve, pėrhapen si njė tumor dhe kanė vetėm njė qėllim: pėrēaj dhe sundo.
Njė traditė shumė e vjetėr e imamėve shi'itė duhet tė shėrbejė pėr tė kthej mendjen shiitėt nga mėnyra e lidershipit aktual dhe pėr ti aplikuar kundėr shiitėve. Prandaj njė kundėrshtar i Imamėve shkojė ke Imam Rizaja (a.) dhe e pyeti: "Pretendoni ju se tė gjithė shiitėt me tė vėrtetė do te shkojnė nė parajsė? Pėr tė cilat Imami u pėrgjigj: Po, tė gjithė shiitėt do tė shkojnė nė parajsė "kundėrshtari pyeti:" Po nė lidhje me mėkatarėt nė mesin e tyre? "Imami u pėrgjigj:".? Ata janė testuar shumė nė kėtė jetė, nė mėnyrė qė mėkatet e tyre bien nga ata. "-" e nė qoftė se mekatet ende nuk janė zhdukur? "-" All-llahu do tė komplikojė agoninė e tyre nė mėnyrė qė mėkatet do tė bien nga ata. "- Dhe ēfarė ndodh mė pas nė qoftė se ato ende nukė janė tė zhdukur?" - "pastaj ata do tė ndjehen nė larjėn e vdekjes si ata do tė lajen me ujė tė valė. "-" ēfarė, atėherė, nė qoftė se mekati ende sėshtė zhdukur? "-". pastaj Allahu do tė rrisė presionin nė varr "-" Dhe ēka nėse pas kėsaj ėshtė gjet diēka? "-" atėherė nė ditėn e kijametit ai do tė ndij vetėn jashtėzakonshme keqe "-" ēfarė do tė ndiodh nė qoftė se ende ka mbetur diēka?", dhe Imam Rizaja (a.) u pėrgjigj:" pastaj i arrit ata ndėrmjetėsimi jonė dhe hyjnė nė parajsė. "

Me kėto tradita dhe tė ngjashme pėrhapet se ėshtė e zakonshme qė njė shiit mund tė bėjė ēfarėdo qė ai dėshiron, ai gjisesi do tė hyjė nė Xhennet! Prapavija e kėsaj propagande ėshtė pėr tė pėrhapur idenė se mbėshtetėsit si dhe kundėrshtarėt e udhėheqėsis aktuale janė tė gjithė tė njėjtėn nė luften e anti-imperialisteve! Tė pėrbashkėt kanė tėgjith kėto grupe tė lartpėrmendur tė ahmedijave, vahabistėve, bahaiive, nga anglija tė paguar shiitėt dhe tė tjera ideologjikisht: ata kurrė nuk i kundėrshtojnė intensivisht krimeve tė Izraelit dhe imperializmit. Kurrė nuk angazhohen pėr drejtėsi nė tokė dhe pėr dėnimin e kriminelėve nė qeveri. Ato gjithmonė kanė muslimanėt kundėrshtar dhe ata kanė burime tė pakufizuar materiale pėr ti pėrhapur helmet e imperialisteve.


Tradita e pėrmendur mė sipėr qarkullonė mes shiitėve dhe sugjeronė. Edhe nė qoftė se ju keni njė vėlla Shi'a si ėshtė nė anėn e SHBAs, edhe nė qoftė se ai sulmon flamurtarin teologjisė e ēlirimit e Imam Chamene'it, pėshtynė mbi tė, e lendon dhe madje e vret, nė qoftė se ai mund tė benė kėtė, sepse ai ėshtė shiit, ai shkon nė parajsė. Ajo ėshtė aq e lehtė pėr tė demaskuar keqpėrdorimin e traditės mė sipėr. Pėr shkak se tradita flet pėr "shiitėt". Por jo tė gjithė janė shiit, i cilėt e quan veten ashtu. Pėr kėtė qėllim njė traditė tė thjeshtė nga Profeti: "Kushdo qė nė shtrat i ngopėr shtrihet e i afėrmi i tij ka uri sėshtė prej nesh". Shiit pikėrisht nuk do tė thotė qė tė jesh kundėr sunitėve! Shiit nuk do tė thotė tė qash ne ditėn tė ashures - apo tė rrihesh vetėn deri nė gjakderdhje edhe nese ajo ėshtė nė kundėrshtim me udhėzimet e udhėheqėsve fetarė - vajton pas fatimes (a.) dhe mė pas pretendon se ėshtė shiit. Shia gjithashtu nuk do tė thotėm qė ju pretendoni se e ndjekni Imamin 12(af) tė fshehur, por nė fakt vetėm egon private ndjek dhe askend tjetėr! Shiit do tė thotė afrimi ndaj Perėndisė me bamirėsi, kėshtu qė nė mėnyrė aktive nėn udhėheqjen e udhėheqėsis tė drejtė pėr drejtėsisė nė tokė angazhohet, nė mėnyrė qė tė gjithė njerėzit (jo vetėm shiitėt) tė kenė mundėsi ti arrijnė bekimet e Perėndisė. Kjo deklaratė do tė sqarohet me njė shembull:

Disa ditė mė parė Imam Chamene'i ka theksuar nė njė fjalim se SHBAja, britania e madhe dhe izraeli kanė krijuar [3] terrorizmin. Pas kėsaj, gazetarja hebre Evelyn Hecht-Galinski shkroi nė faqen e saj nė Facebook kėtė koment: "Kesaj fjali nuk ėshtė pėr tė kundėrshtuar, ai e qelonė gozhdėn nė kokė!" [4] Ajo definisht nuk ėshtė njė muslimane, dhe se sa aja njeht jetėn e Fatimes (a.), Zejnebes (a.) dhe Imam Husainit (a.) dhe tė tjerave njeh, neve nuk ėshtė e njohur. Por nė ditėt e sotme nė Gjermani ka njė numėr i shiitėve tė cilėt qajnė tė helmuar nga britanikėt me pseudo Islamin pėr Fatimen (a.), Zejnepen (a.), Imam Husejnin (a.) dhe pėr tė tjerėt, por nė tė njėjtėn koh Imam Chamene'in haptas luftojnė. Ata kurrė nuk do tė nėnshkruajnė deklaratėn mė sipėr! Dhe ata janė shumė dashamirėse ndaj imperialistėt. Ata besojnė se njeriu duhet tė jetė dashamirės dhe i butė kundėr imperialistėt, se kundėr Imam Chamene'it, se tė parėt nuk ndalojnė vetėshkatėrrimin tė pėrgjakshėm dhe nxitjen e konflikteve kundėr sunive: nuk ėshtė ēudi, sepse imperialistėt mbėshtesin ēdo gjė qė Islamit i bėn dėm!

Tė vetshpalur shiitėt, tė cilat e sigurojnė parajsėn me traditėn e mėsipėrme, nuk njohin kategori tė diferencuara. Sepse ėshtė e pakonceptueshme qė njė grua qė ėshtė hebre dhe me fet nė pėrgjithėsi ka disa probleme mund tė jetė mė mirė se ata, e ata kanė derdhur aq shumė lot pėr Imam Husejnit a.s, por ndryshe kanė qenė gjithmonė nė anėn e imperialistėve. Atyre fjalimi i Zejnepes(a.): edhe mė shum se pasė 1000 vjet me zė tė lartė tingėllon dhe nė mėnyrė tė qart "Mjerė pėr ju o njerėzit e Kufes! Mos qani pėr vuajtjet tona, tė cilet keni dėshmuar si mė tė vlefshmit e vėllezėrve tanė u masakruan? Qani ndaj vuajtjeve tona? lotėt e juaja janė tė padobishme. Nuk justifikojnė mosveprimin tuaj, lotėt e juaja janė vetėm pėr veten tuaj pėr vetė-justifikimin tuaj. ... Islami ju ka sjellė liri, barazi, vėllazėri, dhe ju vet keni braktisur ato vlera pėrsėri. Une shoh nė ju veēse hipokrizi, egoizėm dhe tradhti. Sinqeriteti unė nuk e shoh nė ju. Ju doni kėshtu tė shpėtoni jetėn tuaj. Ju jeni tė njėjtit njerėz qė lot gėzimi nė fitoren e armikut keni derdh. Dhe tani, ku ju mund tė na shihni, ju qani pėrsėri - kot "[5]

Ky sindrom se Kufės imperialistėt kanė analizuara mirė dhe pėrpiqen atė pėr qėllimet e tyre pėr tė shfrytėzuar tuj bindur shiitėt, ata mund tė bėjnė dhe tė lėnė ēdo gje qė ata donin, ata do tė jenė tė shpėtuar. Njė grua si Hecht-Galinski dhe tė njajt janė tė angazhuar pėr drejtėsi. Drejtėsia ėshtė njė atribut i Perėndisė. Ata tė vetėkėnaqur shiitė njė ditė nuk duhet tė jen tė befasuar nėse shpirti i tyre njė ditė ajo do ti akuzojė ata prej tyre me veshėt e liruar dhe mund tė dėgjojnė zėrin duke i akuzuar Zejnepja a.s. Ēėshtja e dijetarve tė vetshpalur tė financuar nga britanija e madhe mes shiitėve dhe rritjen e rezistencės tani nuk ka mbetur edhe oficereve britanikė e mshehur. Prandaj, BBC ka shpikur negociatat sekrete disa javė mė parė se Imam Khomeini dikur ka pas me Shtetet e Bashkuara pėr tė ardhur nė pushtet [6]. Por shumė efektive gėnjeshtra nuk ishte, ajo ishte pėrkthyer shumė pak.

Lufta e fjalėve ėshtė njė luftė pėr zemrat. Shpėrndarės e parajsės mes vehabistėve / Salafistėve, Ahmedive, Bahį'ķve dhe tė tjera Islam-copėtuas ishin tė bindur se shumica e myslimanėve nuk e njohin besimin e tyre. Ke shiitėt vihet edhe nė gjėndrat e lotėve, kėshtu qė vajtojnė pėrkatėsisht pėr Imam Husejnin (a.), por nuk qėndrojnė nė anėn e pėrfaqėsuesit tė arritshme dhe pranishėm tė kohės. Duhet tė qajmė pėr Suakainėn, por injorojnė thirrjet e Sukainės nga Palestina, sepse kėto nuk ishin shiitė. Por shiit i vėrtetė nuk ėshtė nė anėn e vetėm e shiitėve, por nė anėn e ēdo populli tė shtypur nė tokė, pavarėsisht nga ajo qė ai beson. Ai qėndron i drejtė kundėr ēdo shtypėsit, edhe nėse ai financon shiitėt me 20 kanale satelitore.

 

As pėrcaktojnė imperialistėt as muslimanėt tė cilėt marrin njė jetė tė lumtur e tė pėrjetshme. Kur'ani tregon se nė ditėn e fundit ēdo grup njerzėsh do tė ringjallet me liderin e tyre tė zgjedhur. Unė pėr vetėn time tė pėrulur nė kėtė drejtim kam bėrė vendimin tim. Dua tė ringjallė me Imam Chamene'in nėse Allahu me lejonė. Pėr ata qė preferojnė njė Shirazi, unė rekomandoj lutjen e duhur. Dhe disa nga kėto nuk duhet tė jenė tė befasuar nėse ata pastaj tė qėndrojnė sė bashku pas dėshires e tyre me presidentin amerikan, britanik apo sionist. Pėr shkak se modeli(imami) i tyre nė tė vėrtetė mund tė ketė qenė njė marrėsi i paravė e kėtyre burimeve.

 

Edhe nė gjuha tjera

 Ju lutemi na lidhni nė lutjet e juaja Rruga Islamike mbėshtetet nga:        
 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2011 Rruga Islamike e.v