Home Kontakt Produkte

Abdesti

Abdesti
Secili ,qė dishiron me fal namazin, duhet tė mer Abdest para tė falunit tė namazit keshtu:

wud01.gif (28080 Byte)wud02.gif (26401 Byte)

wud05.gif (18384 Byte)wud07.gif (24781 Byte)

  Po baj nijet tesh pėr hire tė Allahut, me marė Abdest.
  Larja tėrė fytyrėn, pėr sė gjati prej ku dalin flokėt e deri nėn mjekėr, kurse pėr sė gjėri prej veshi nė vesh.
  Larja edores tė djath, fithuar pas bėrrylave deri nė maje tė gishtave.
  Mandaj e laj doren e majtė , ku prapi filoj ne bėrryla teposhtri deri ne gishta.
  Me dorė tė djatht tė lagėt tė prekish sė paku pjesėn e pėrparme tė kokės.
  Mandej shkoj me dorėn e lagėt e djathtė ke gishti i madh tė kambės djathtė dhe e laj shpinen e kambes deri ne nyj.
  Me majet e gishtit ala tė lagėt tė dorės tė majtė,  laj shpinen e kambės tė majtė, ku prapi filoj nė gishtin e madh deri nė nyj.

 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2001 Rruga Islamike e.v