Home Kontakt 

Namazi

Lutja (Namazi)
Lutja (Namaz) - gjeja ma e mira pėr uthtim nė Bot te ardhshme.
Lutja - Salat, Namaz - ėshtė pjesa maemira pėr rrugė mė nderuar Allahun.

 

Na afron ke Allahu, dhe ėshtė ushqim maimiri pėr rrugen ne Bot tė gjithmonshmen. Nė qose nė falemi nė drejt, dhe veprojm qashtu si thojm nė lutje, kemi me kjen nė Bot tė ardhshme prej atynve tė kėnaqunve.

Propheti yn, Hadhreti Muhammad (s.a.s) tha: "Lutja ėshtė si nji burrim ujit tė qartė, nė cilin i Faluri pes here nė dit lahet".

Nė Lutje folim me Allahun Meshiruesin dhe krejt mendimet i pėrsjelim Ati. Ai si nuk Lutet nuk e don Allahun, dhe nuk njihet shok me Prophetin. Propheti yn tha: "Un jam i merzitur nė ate cili nuk falet, qashtu si Allahu urdheron".

Allahu i don ata, cilet i luten Ati, dhe i meshiron shum dhe mirė. Pasaqerisht i don Allahu ata cilet qyshė nė rini Ati i luten.

Gjisecili Musliman duhet pese here ne dite mu lut Allahut.
 
Lutja e sabahut 2 Rak'a 
Lutja e mizdites 4 Rak'a
Lutja e ikindise 4 Rak'a
Lutja e akshamit 3 Rak'a
Lutja e jacise 4 Rak'a

Nė lutemi keshtu:
1.Na silemi ne drejtim te Qibles,-me deshire - Niyya - tash mu fale. Domethan: Po bojm nijet, nji lutje te caktuare tė bejme.
Si pėrshembul: Po bojm nijet (Niyya), tesh 4 rekat'et e mizditės ti falim..

2.Mbasi kemi ba nijet, thojm:

Allahu akbar

(Perkthimi:Allahu ėshtė mė i madh!) Nė kėt kohe i ngrisim duart deri lėrtėsi tė veshėve

3.Mbas thamjes e "Tekbirit" i leshojmė daurt geb03.gif (40872 Byte)e lutemi:

Sura Al-Hamd:

Bismil-lahir-rahmanir-rahim.
alhamdu lillahi rabbil-a'lamin.
ar-rahmanir-rahim.
maliki yawmid-din.
iyyaka na'budu wa iyyaka nasta'in
ihdinas-Siratal-mustaqim.
Siratal-ladhina an 'amta alayhim
gayril-magdubi alayhim walad-dalin.
 
 

Nė emėr tė Allahut, Bėmirėsit tė pėrgjithshėm, Mėshiruesit! 

Falėnderimi Allahut, Krijuesit tė tė gjitha botėrave!ham02.gif (1482 Byte)

Bėmirėsit tė pėrgjithshėm, Mėshiruesit! ham03.gif (1112 Byte)

Sunduesit tė Ditės sė gjykimit! ham04.gif (1320 Byte)

Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej Teje ndihmė kėrkojmė!ham05.gif (1744 Byte)

Na udhėzo neve nė rrugė tė drejtė! ham06.gif (1676 Byte)

Nė rrugėn e atyre, tė cilėve u ke dhuruar bekimin Tėnd!

 Mbasi i kemi folė keta fjale- janė fjalėt e Sures nji, Sura Al-Hamd (al-Fatiha) nga Koran'i - folim edhe nji Sure tjetėr nga Koran'i. Shpeshė folet Sura Al-Ikhlas (Al-Tawhid, e 112. Sure) 

Sura Al-Ikhlas:
Bismillahir-rahmarir-rahim.

Qul Huwallahu ahad.
allahus Samad.
lam yalid walam youlad.
walam yakun lahu kufuwan ahad
Nė emėr tė Allahut, Bėmirėsit tė pėrgjithshėm, Mėshiruesit!
 

Thuj: Allahu ėshtė njė! 
Allahu ėshtė Sundues i pakufizuar vetėm Atij duhet drejtuar!
 

Nuk ka lind askend , as ėshtė i lindur! 
Dhe Atij askush nuk i pėrngjet!
 

4.Atėher shkom nė "Ruku". Domethan, duke thėnėALLAHU AKBAR, pėrkulemi me gjysmė trupi, vendojmė duart nė gjunj dhe nė kėtė pozitė thuhet:

 Subhana rabbi-yal-a' zim wa bihamdi 
          Vetėm Ty tė falenderoj, Krijusi im i Madh! rabiyaz.gif (1718 Byte)

Mandej ngritemi nga ruqu-ja dhe i themi kėto fjalė:
Sami'a-llahu liman hamidah  Allah (Zoti)e dėgjon atė, i cili e falenderon Atė! semiall.gif (1164 Byte)
5. Mandej rajmė ne  "Sexhde". Domethan: bim nė gjynj dhe e lėshojmė ballin nė tokė(apo nė gurė dru ,sane). E perkasim me shyplaket e dores dhe me gishtat e medhej te kambes tokėn. Nė ket pozitė jemi nė Sexhde, ku thojmė: 

Subhana rabbia-l-a'la wa bi hamdih 

Vetėm Ty tė falenderoj, Krijues i Lartėsuar! irabiyal.gif (1721 Byte)

Pastaj, duke thėnė ALLAHU AKBAR, e ēojmė kokėn prej sexhdes dhe ulemi marrim frymė. Pastaj, pėrsėri duke thėnėALLAHU AKBAR, nė tė njejtėn mėnyrė e bėjmė sexhden e dytė. Pastaj prap e ēojmė kokėn,  pushojmė pak dhe tuj thėnė:  
Bi hawli-llahi wa quwwatihi aqumu wa aq'od

Me ndim tė Zotit ēohėm dhe i pėrulem (nė Lutje)!

6.Dhe e folim, si nė Rek'atin e parė,  Suren  Hamd dhe  Sura Tawhid (apo nji Sure tjetėr). Me ndadhim, se na mbasi e kemi fole Suren Hamd dhe SurenTawhid (apo nji Sure tjetėr) , shkojmė nė "Qonut". Domethanė i ēojmė duart nė lartesi me fetyrė dhe e folim Du'an(Lutje )

Si shembyl me keta fjalė:

geb06.gif (41025 Byte)

Rabbana atin-a fiddunya hasanah
wa fil akherati hassanah.
Wa qina adhab an nar.
 
 
 
 
 
 


O Zoti ynė! Na jep tė mira nė kėt botė (dunja) dhe tė mira nė botėn tjetėr (ahiret) dhe na ruaj neve nga zjarri i xhehennemit!
Mandej reshtohen Ruku dhe Sexhda ,-si nė parin Rek'at.

7.Mmbas dytės Sexhde dhe tė dytin Rek'at e kemi ngrit Koken dhe ne gunj rim rahat, folim"Shehadetin" domethan deklarojm dhe dėshmitojm: 

Ashadu an la ilaha illa -llah wahdaho la
Sharika lah, Wa ashado anna Muhammadan
'abduhu wa rasoluh, Alla-humma salli
'ala Muhammadin wa ali Muhammad 

Unė besoj dhe dėshmoj se vetėm Allahu ėshtė Zot, dhe se Muhammedi s.a.s ėshtė rob dhe i dėrguari i Zotit!
O Allah, bekoje Muhammedin dhe Familjėn e tij!
 sahada3.gif (1891 Byte)
8.Mbas Shehadetit ngritemi nė kėmb dhe e filojm tretin Rek'at (pėrveē nė Faljen e Sabahit).Dhe tash e folim
nė vend te Sures "Hamd" dhe "Tawhid" (ose nji tjeter Sure):

Subhana-llah wal hamdu lillah wa
la ilaha illallahu wa llahu akbar.
Falenderim dhe lavdia i qoftė Zotit! Nuk ka Zot tjetėr, pėrveē Allahut! Allahu ėshtė mė i madhi! 
Mbasi i kemi fole keta fjale, janė prapė nė rrend Ruku'dhe Sexhdja. Mandej ngritemi nė Rek'atin e katėrt. Rek'ati i katėrt ėshtė si i treti.
9.Pastaj te Rek'atit te katėrt (ose nė lutje tė Sabahit mbas dytit Rek'at) ulemi mbas Sexhdes te dyt  ne gjunj
dhe e folim Shehadetin e pastaj japim "Selam":

As - salamu alaika ayyoha annabi wa rahmatullahi wa barakatuh,

as - salamu a'laina wa a'la i'badillahis-salehin,

as- salamu alaikum wa rahmatu - llahi wa barakatuh.  
 Paqja qofte me Ty, o Prophet dhe bekimi e rahmeti i Zoti:selam1.gif (2615 Byte)
Shpėtimi i Zotit qoftė mbi ne dhe mbi tė gjitha robėt e mirė tė Zotit!selam2.gif (2288 Byte)

Paqa , shpėtimi mėshira dhe bekimi qoftė mbi ju!selam3.gif (2047 Byte)
dhe me kėt e kemi mbaru Lutjen e drekės.

Kohėt e LutjevėKoha e namazit tė sabahut fillon prej agimit dhe zgjatė deri para lindjės sė diellit. Lutja e drekės dhe e ikindis, prej mizditės deri para perendimit tė diellit.  Lutje ė "Magribit" mbas perendimit tė diellit dhe Lutje e jacisė prej filimt tė Akshamit deri pak para midisnates (pėrafersisht 23:15)ėshtė ė mundsishme. Mira ėshtė ti falim lutjet menjiher mbas thirjen e"Ezanit".

Mbi Lutjėn e pėrbashkėt dhe tė premtės

Lutja asht pamja ma e shkėlqyshmja pėr besim. Ajo asht shenj pėr shpalosjėn e shpirtit tė njeriut dhe inelektit tė njeriut. Dikush i cilli nuk beson dhe nuk lutet tek Zoti nuk mund me gjet vetėn nė njerzim vertetischt tė pjekur.
Gjat faljės jena tė drejtuar ka "Qibla", spijėn e Zotit, Qabja nė Mekke. Nė drejtim tė asaj Spijės, e cilla asht shenj pėr "Tawhid"(Nje-Zot-deshmim, besimi nė Vetmin Zot) e thrrasim krijuesin ton tė gjithfuqishmin dhe mbajtsin.
Profeti ynė ka proposue(rekomadue) pėr lutje me shkue nė Xhami dhe atje me krye, - bashkarisht me tjer lutėsit(namaztar). Pėr at arsye se vlera dhe rahatija zotrore tė lutjės bashkore analogjohėn - barazuar me lutjen nė vetmi - proportional si deti me njė pikė.
Njė lutje e cilla e gjen posaēėrisht mirpėllqyrjėn e Zotit asht ajo, e cilla flitėt mbrenda Xhamijės, nė bashksi me tjer lutėsit. Prej tėrė bashklutjėve lujta e premtės (xhumasė) ka vlerė tė posaēėm.
Imami i Xhuma-Namazit (lutjės se premtės) e ka njė armė nė dor, me tė cillėn i tregon muslimanve, se ata -  gjithmon lirė dhe siguarte tė mbajn lutjen, pa nderprerjen e anmiqve - duhėn tė jenė gati pėr xhihad (lodhsijėt dhe strapacimėt nė rrugėn e Zotit).  
Imam i i xhumanamazit vendoset nga Imami dhe udhheqsi i muslimanve pėr kėt detyrė. Ne lutje te premtės rrin para Bashksisė – ftyrė me ftyrė me Bashksinė – dhe i flet asaj.
Aj flet pėr gjendje dhe pikpamje sociale dhe  politike, mbi situatėn tė pėrgjidhshme tė shtetit dhe mbi Bashkesia Islame e madhe (Ummah). Aj jep udhzime, spjegime dhe kėshilla . Dhe aj i thret pėr nderim(respekt)  nė Zot(Taqwa), pėr njerzim, virtyt, dashuri ndaj tjetrit, pėr bashkpunim, nidhm ndėrmjetvedi  dhe mesim. Dhe kėt folim e thrasim Hutbe (Khutba).  

Ne lutje te premtes vet rrin lutėsit nė rreshta tė mbyllur, dhe tė pallur,- mesohen nė rregul, kujtohen nė barasie dhe bashkesi dhe tregojn kompaktėsi (unitet, njėnjėshmeri)  dhe front unik(njėsishėm) nga anmiku. Kur Imamu-al-Xhuma (Imami lutjes sė premtes) filon me Hutbe, duhen  tėrė tė pranishmet te rrin ulur qetė dhe te ndigjojn tė koncertruar.

 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2001 Rruga Islamike e.v