Takim javor me leksion nė gjuhė gjermane:
Ēdo hėnė18:45-20:00 nė Schilfweg 53
27751 Delmenhorst, pastaj rimė
qetė-sė bashku

 

Sherbime &Servis
Hyrja nė Islam

        Abdesti
       
Namazi
       
artikuj tė Shkurt
Biblioteka e Ahl-ul-Baytit
Kalendari Islamik

Kengė Islamike

Historia

Software Islamike
Prodhime Ruges Islamike
Dita-e Al'Qudsit
Kontakt 
Impressum
Enzyklopedia Islamike
Ky artikull nuk ėshtė i kufizuar pėr njė vend, sigurisht vlen nė vende tė tjera nė tė njėjtėn mėnyrė, vetėm me emra tė ndryshėm
Pretendimet e ekspertėve tė vetė-shpallur mbi Islamin nė provė:
Hamed Abdel-Samad
Qė nga kohra tė lashta, disa me qėllim tė keq, njerėzit armiqėsorė te vėrtetės dojnė qėllimisht tė shuajnė dritėn e fesė islame me gojėt e tyre. Ata gjithmonė pėrdorin metoda perfide dhe paturpėsisht veshin akuzat e tyre tė rreme nė publik. Ata i lejojnė vetes - pa bazė arsimit nė islam - tė kryejnė gjykime nė emėr tė fesė dhe pasuesve se tyre dhe ashtu si zėri pėrfaqėsues tė muslimanėve te paraqiten. Ata manovrojnė me fjalorin islam, domethėnia i tė cilit, Esencė dhe mėsimet tė thellė zhbirues ata nuk e kuptojnė qasjen. Kush i dėgjon ata, ata i besojnė dhe i mbajnė ata pėr dijshėm. Panjohurinė e tyre e veshin me akrobaci retorike dhe drama tė sajuar. Shum gjatė ėshtė vonuar refuzimi dhe ekspozimi i kėrkesave tė tyre famėkeqe nga individat lokal muslimanė besimtarė. Fushata e mėposhtme, i parasheh pohimet e ekspertėve tė vetėshpallur pėr Islamin nė provė: Lexuesit tė sinqertė i jepet njohuri tė mjaftueshme mbi procedurėn e joshkencore te bredhur nga denunciantet nė Gjermani. Tezat e shprehura nė mėnyrė periodike tė personat e listuar shqyrtohen dhe vlerėsohen nė meritat e tyre. I tronditur regjistron lexuesi i sinqertė freskin me tė cilat emrat e listuara artikulojnė spekulimet e tyre populiste, edhe pse ata nuk kanė kurrfarė baze faktike. Kohėt e fundit kritikuest Islam e quajnė problemi me emrin e saj: Sulmet janė drejtuar kundėr Kuranit tė shenjtė - fundamenti i mė shumė se 1.5 miliardė myslimanėve rreth globit. Shumė thellė ėshtė ashkla e shkrimeve hyjnore nė sytė e armiqve me qėllim tė keq dhe kėshtu ata e bėjnė pėrdorimin e zjarrvėnies intelektuale tė bazuar nė supozime, ksenofobinė islame pėr tė nxitur ndaj grupeve tė feve dhe origjinavė tė ndryshme qė tė arrijė plotėsimin e qėllimeve tė tyre tė etur pėr pushtet. Ndėrkohė, pėr ata qė bėjnė buje nė Gjermani me pėrpjekje pėr tė pas ardhura tė mėdha, fusin disa pohime tė errėta i kopplonė ata me skenarė se fundit tė botės dhe tė shtyjnė muslimanėt qe dy brezave paqėsore nė Gjermani jetojnė kėpucėn e fajit. Bankierėt kanė treguar rrugėn si.
 
Islami si shkaku i tė gjitha problemeve shoqėrore - pėr kėtė rezultat vjen edhe biri i njė imami i lindur nė Egjipt Hamed Abdel-Samad. Asnjė transmetim ne TV skalon ku ky i tėrbuari "ex-Musliman" pa gjeneralizime tė gjithėpėrfshirėse i paraqitet ndaj fesė botėrore islame. Njė shkencėtar politik i shqetėsuar, ēmendurisht pėrpiqet tesh sa vite popullsisė lokale tja paraqe qė kėrcėnimi gjoja i pashmangshėm vjen nga Islami dhe muslimanėt paqedashės nė Gjermani. Mė poshtė janė renditur disa nga tezat e tija te shprehura me gojė nga ky kritikues i shfrenuar Islamik nė ēdo emision. Akuzat e listuara do tė kontrollohen nga shkrimet e shenjta tė Kuranit. Burimet sekundare do tė lėhėn qėllimisht jashtė, pėr tė 1. pėr tė ruajtur transparencėn e artikullit dhe pėr tė marrė nė konsideratė kushtet e ndryshme tė lexuesve individuale 2. pėr tė mundesuar ēdo lexuesit vargjet e renditura kontrollimin e qasjes tė barabartė. Lexuesit i tregohet se sa e thjeshtė pretendimet e kritikėve tė sotėm tė Islamit zhvlerėsohen. Tė gjitha vargjet e listuara mund tė kontrollohen autodidakt me pak pėrpjekje. Pėrkthimet e shumta tė autorėve tė ndryshėm tė Kur'anit gjinden nė platforma tė ndryshme.

Pohimi: ". Islami e ndan botėn nė besim dhe mosbesim" [1]

1. Ky pohim absurd i njė tė pakontrolluar nxitues gjindet nė ēdo talkshow tė natės ku Hamed Abdel-Samadi plot pasion shpifen pėr Islam. Kushdo qė merret me shkrimin e shenjtė tė muslimanėve, do tė pėrcaktojė pas leximit tė faqeve tė para, sa shumė grupe njerėzish janė pėrmendur me karakteristika tė ndryshme nė Kuran. Kur'ani identifikon shtypėsit dhe tė shtypurit, tė drejtėt dhe tė padrejtėt, tė Vėrtetėt, tė sinqertė, hipokritėt, tė pėrulurit, kryelartėt, pėrkulėsit, ata qė dinė, tė penduarit, kujdestare fėmijėsh, tė palėkundurit dhe tė durueshmit, etj, lista mund tė vazhdohet mė tej. Pėr tė pohuar se Islami flet vetėm pėr dy lloje tė njerėzve, ėshtė ēdo realitetit shumė larg dhe ka mė shumė pėrputhje me qėndrimin e grupeve radikale tekfiriste [2].

2. Eksperti i vetėshpallur nė Islam si njė arab native dhe biri i njė imami egjiptian, megjithatė, duhet te posedojė njohuri tė mjaftueshme tė pėrkthimit tė gabuar tė fjalės "Kafir". "Kafir" e ka rrėnjėn nga fjala "kfr" [kafara] dhe pėrshkruan gjendjen e fshehjes dhe mbuleses. I adresuar ėshtė lloji i personit i cili ka tendencė pėr tė fshehur tė vėrtetėn me dashje. Logjikisht ky kusht kėrkon dijeni tė sė vėrtetės sė plotė dhe vendos refuzimit tė mėvonshėm. Deri nė ēfarė mase njė person tė pėrmendura mė lart, plotėson kriteret, tregohet ndėrkohė jashtėzakonisht tė vėshtirė dhe paraqet njė vendim tė Zotit tė Plotfuqishmit, i cili ėshtė nė posedim tė padukshmerisė dhe dukshmerisė, cili sheh brendesin e njeriut dhe megjithatė manifestohet ne pasurinė e veprimeve dhe jo veprimeve tona. Njeriu nė thelb tė tij ėshtė mė i miri prodhim se krijimit tė Zotit. Nė disa vende nė Kuran, Zoti flet pėr pozitėn e nderuar e tij, tė tilla si 17:70. E megjithatė pikėrisht ka disa qė abuzojnė "njerėzimin" hyjnor, sillen shtazarake dhe barbar ose, nė kundėrshtim te moralin shqetesojnė shoqėrin e shėndoshtė dhe me sjellje tė pahijshme tė tyre gjerėsisht dėmtojnė. Distancimi nga ato despotet irracionale dhe thirrjes urgjente pėr tė njohur ato dhe rrjedhojė pėr tė luftuar ata, nė fund tė fundit nė interesin tė gjithė njerėzve tė mirė dhe ato si dojnė drejtėsin. Megjithatė, muslimani nuk ka legjitimitet pėr furnizim dhe zhvlerėsimin te karakteristikave ne menyre arbitrare, dhe sėshtė ne dorėn etij pėrgjegjėgjsija pėr vendbanimin e tij shpirtėror. Vendimtare ke Perėndija ėshtė gjendja e zemrės sė tij. All-llahu i di shumė mirė se ēka mbajnė zemrat e tyre. (3: 119) Por predikuesi ulėritės fiton vėrtetė lėvdata dhe njohje. Ai arrin qė tė fut nė njė fjali disa mospėrputhje dhe do tė korrė rezonancė ke "modernistat islame" dhe besimet e tjera qė duan tė shohin Hamed Abdel-Samad si njė Martin Luther i rri. Ndėrkohė ngrihen muslimanėt nė frikė, sikur tė ishte ky i pari nė historinė e Islamit cili pėrpiqet pėr tė shkatėrruar Islamin.

Pretendimi: "Pejgamberi dhe shokėt e tij kanė paralele tė dhunės me Hitlerin dhe nazistėt." [3]

1. krahason njė besim i bazuar nė dashuri dhe njohuri me njė ideologji fashiste, krahasimi e ideologise e radikaleve tė krahut tė djathtė, shpėrthen kuadrin e mosrespektimit. Pėr tė mbėshtetur kėtė pohim tė egėr, ai e pėrdor ajetin e mėposhtėm: Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, e ata qė janė me tė (sahabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete (48:29 "Kritikusi Islam dėshiron tė bindė popullatėn lokale me faktit tė dukshėm se Profeti Muhammed (s.) dhe shoket e ti ishin te mėshirshėm ndaj njani tjetrit, kundėr kundėrshtarėt por te dhunshėm dhe tė pamėshirshėm. Ne kemi shpjeguar nė pjesėn e parė, se termi "pabesimtar" ėshtė pėrkthyer pasakt dhe ēonė nė pėrfundime tė gabuara.

2. I lulėzuari njohėsi i Islamit lėnė anash, qė u pėrmend mė lart pėr tė kuptuar Ajetin ėshtė e detyrueshme pėr t'u marrė parasysh Kuranin e shenjtė si njė tėrėsi koherente. Ky ėshtė rregulli i parė dhe banal qė ēdo lexues tė Kur'anit - qoftė musliman apo jo-musliman - dėgjon nė trajtimin e zbulesės hyjnore. Kush rezipton Kur'anin e shenjtė, pa reflektuar mbi historinė dhe formimit e tij, prejardhjen, pa reflektuar kuptimet e shpalljeve - ēdo pasazh qė ai lexon - drejton rrezikun e konkluzioneve tė rreme dhe arrinė gjykime tė gabuara. Ndėrkohė, Hamed Abdel-Samadi ėshtė i vetėdijshėm; me menēuri ai e pėrdor kėtė ke shumė njerėz te pranishėm panjohurin dhe tėrheq pasazhet individuale nga konteksti i saj kohor, duke injoruar rrethanat e tyre historike dhe vepron nė TV-programe televiziv tė pėrshtatut si njė ekspert i madh i islamit. Nė thelb, duhet tė theksohet se tė gjitha tė ashtuquajturat "vargjet e dhunės", nė Kuranin e Shenjtė shėrbejnė pėr mbrojtjen e dinjitetit njerėzor. Profeti ishte njė reformator dhe paqebėrės; ai ēliroj njerėzimin nga kthetrat e despotėve dhe shfrytėzimeve mendor. Ai krijoi njė atmosferė tė lirė nėn flamurin e monoteizmit, derisa Zoti shpalli: "kush mbyt njė njeri (pa tė drejtė), pa pasė mbytur ai ndonjė tjatėr dhe pa pasė bėrė ai ndonjė shkatėrrim nė tokė, atėherė (krimi i tij) ėshtė si t’i kishte mbytur gjithė njerėzit. E kush e ngjall (bėhet shkak qė tė jetė ai gjallė) ėshtė si t’i kishte ngjallur (shpėtuar) tė gjithė njerėzit. "(5:32)

Ajeti flet pėr veten dhe ēdo shpjegim ėshtė i panevojshėm. Profetit, Kuranin dhe 1.5 miliardė Muslimanėt e kanė te njėjtėn pamje nė mbarė botėn kėtė dhe distancohen nga ēdo dhune dhe marrėzi qė ėshtė kryer nė emėr tė fesė. Pėrkundrazi, Kuranin bėn thirje "Nuk ėshtė e barabartė e mira dhe e keqja. Andaj, (tė keqen) ktheje me mirėsi, se atėherė ai, mes teje dhe tė cilit ka armiqėsi, do tė bėhet (si) mik i afėrt. (41:34)". Deri nė ēfarė masė bėn thirrje arbitarisht Kurani pėr dhunė, kurrė ai e ka pėr detyrė tė sprapsin veprimet tė kėqija me mirėsi?? Nėse tė lartpėrmendur vargjet tė gjith i vėm sė bashku, behet e qartė: Ne vargun tė parė fortėsia e pėrmendur ishte drejtuar kundėr shtypėsve dhe armiqvė e fesė islame, ngulitur nė njė kontekst historik. Ata njerėz ushqyen pėr tė zhdukur fenė e Islamit me forcė, dhe tė pėrdoren tė gjitha mjetet nė dispozicion.

3. Vrasja e shpirtrave tė pafajshėm tė njeriut janė diametralisht e kundėrt me frymėn e tė gjitha feve botėrore, i tė cilit qėllimi ėshtė themelimi i arsyes dhe eliminimin e korrupsionit dhe imoralitetit. Pretendimet e mėsipėrme janė tė pabaza dhe mbajnė njė natyrė thjesht komerciale. Bazuar dhe nxitur nga mediat propagandistike pėr tė tėrhequr shikuesit, kritikuesi kėmbėngulės vazhdonė pėrmes peizazhit mediatik pėr tė pėrhapur teoritė e tij te ēmendura, dhe nuk e vėrejnė ata si ai grupet terroriste tė tillave si ISISi ja kursen punėn e marketingut. Pretendimet e huaja radikal dhe pohimet e ēuditshme kunder islamit mund tė gjenden nė ideologjinė e tė gjithė tė ashtuquajturit grupet "Tekfiristėt" pėrsėri. Ato bandat ekstremiste tė cilėt e atribuojnė veten e tyre Islamit, tė cilet gjithė armiqt e tyre me mendje te ndryshem i akuzojnė pėr apostazi, ekstrapolohet nė tre pėr qind e muslimanėve tė botės, nė qoftė do tė merren parasysh nė numėrim. Njė grup margjinale e hordhive tė tėrbuar tė cilėve botėkuptimi radikal ka tė bėjė me muslimanė se si krimet e "Ku Klux Klanit" me krishterimin. E Ne tė dėrguam ty (Muhammed) vetėm si mėshirė pėr tė gjitha krijesat (21: 107). Ai parapėlqente dhe jetoi ēdo here paqen pėrpara hakmarrjes. Megjithatė, ai luftoi kundėr shtypėsve tė kohės sė tij, pavarėsisht origjinės sė tyre, fesė dhe statusin social nė shoqėri. Objekti i tė gjithė profetėve ka qenė shkatėrrimi i shtypjes dhe korrupsionit pėr tė pėrfituar shoqėria. Zoti akuzon nė Kur'anin ata njerėz qė shkaktojnė padrejtėsi dhe nėnshtrojnė tė tjetėr pa bėrė kufizime fetare apo kulturore: Njė mėnyrė (pėr tė fajėsuar) ėshtė vetėm kundėr atyre qė shkaktojnė padrejtėsinė njerėzore nė tokė pa drejtė kryjnė akte dhunės. Pėr ta ka dėnim tė dhembshėm (42: 42). A ėshtė e mundshme qė Zoti nė Kuran ndalon shtypjen dhe Pejgamberi ata i legjimizon? A ėshtė e mundur qė bartėsi dhe avokati i mesazhit hyjnor nė kundėrshtim me kėtė vepron? A i kishin besuar fjalėve tė tij, nese ai kishte vepruar si profet kundėr doktrinės hyjnore? Pyetjet e listuara tregojnė lexuesit natyrėn kontradiktore tė akuzave tė kritikusit.

Pohimi:
". Islami ėshtė njė ideologji fashiste qė dėshiron ta domininon botėn" [4]

1. Nė tė fundit nė kėtė pohim lexuesi e sheh paaftėsinė e kritikusit idiot pėr t'u marrė seriozisht me mėsimet e Islamit. Ata nukė e meritojnė, pėr shkak tė absurditetit tė tyre, pėr tė trajtuarme me ata. Paraqesin akuza pa bazuara nepėr talkshows tejdukshėm serioze cilit absurditetin ēdo shikues me intelekt te kufizuar e sheh. Shum pasazhe nė Kuran tė shenjt vertetojnė lirinė fetare dhe pluralizmin si elemente tė forta tė mėsimeve islamike. Duke u pėrpjekur dėshpėrimisht njohėsit tė vetėshpallur Islamik dhe neo-kritikuest riinterpretojnė argumente tė qarta nė Kur'an me metoda ominyze. Kur thuhet nė Kur'an: "Nuk ka detyrim nė fe" (2: 256) provojnė grabitqarėt tė mprehtė tė mediave nė mėnyrė arbitrare mi ndarė ndėrmes surave medinase dhe mekase, pėr ti kufizuar vargjet e periudhės nė Mekė apo Medinė. Vargjet paqėsore, nga tė cilat ka disa nė Kuran, lidhen vetėm me kohėn e Profetit. Tė ashtuquajturat " vargje dhunės", janė universale, kėshtu kundėrshtarėt. Cilat kritere kritikėt arrijnė nė kėto pėrfundime, lexuesit i mbet misteri. Zbatohen standarde tė dyfishta, si ata do tė ishin autoritetet pėr marrjen e vendimeve mbi vargjet e shenjta tė Kuranit. Retorika e Profetit Muhammed (s). Ishte njė tjetėr nė Mekė, se aja nė Medinė. Me zgjerimin Profetit i ra maska dhe zbuloi fytyrėn e tij tė vėrtetė - fytyrėn e luftės dhe terrorit, kėshtu kundėrshtarėt e tij [5].

 -Njė akuzė pas tjetrit qė vėnė qytetarėt gjermanė nė frikė dhe urrejtje. Shumė shpesh myslimanėt kanė kryer nė dekadat e fundit akte terroriste kundėr civilėve tė pafajshėm nė tokat gjermane. Shiko mrekulit e sulmeve se kohavė tė fundit nepėr qytetet e gjermanis! Por le tė kthehemi te Profeti. Kurani konfirmon mirėsjelljen dhe zemėrbutėsinė e Pejgamberit (3: 159). Agresione dhe dhun tė pėrhershėm i sollėn ati dhe shokvė te tij. Ai i ftoi njerėzit nė dialog dhe shkėmbimin tė ideve, nė pėrputhje me udhėzimet e Kuranit (16: 125). Nė tė njėjtėn kohė jetuan nėn sundimin islamik shumė njerėz tė feve tė ndryshme. Si ėshtė ky fenomen pėr tė shpjeguar, nė qoftė se feja e Islamit pėrshkruan shfarosjen totale tė shkollave tė tjera tė mendimit? Dhe nė ēfarė mase pėr pasazht tė lartpėrmendur ėshtė e rėndėsishme koha, nėse zbulimi i tyre u berė nė Mekė apo Medin? Cilat vargje kuranore kanė karakter tė pėrgjithshėm ose tė kontekstualizuar, pėrgjegjsinė e mbajnė dijetarėt e urtė qė dekada i kushtojnė kuptimit tė thellė tė pasazheve kuranore dhe mė pak njė studentit anglez i cili e zbuloi Islamin si njė boshllėk tė tregut pėr veten dhe beson se tezat e tij tė padiferencuar tja borisė tė gjithė publikut.

2. Pluralizmi fetar ishte nė histori gjithmonė pjesė e kulturės islame. Dogmatizmi dhe ndalimi i mendimeve bie nė kundėrshtim me doktrinėn islame e esencės sė lirisė tė njeriut. Pa mėdyshje ėshtė thėnė nė Kur'an: " e ti pėrgėzoj robėrit e Mi! Tė cilėt i dėgjojnė fjalėt dhe pasojnė atė mė tė mirėn prej tyre.!" (39: 17-18). Vargu thekson opinione tė ndryshėm dhe bėn thirrjen urgjente pėr dialog. “‘O ithtarė tė librit (Tevrat e Inxhil), ejani (tė bashkohemi) te njė fjalė qė ėshtė e njejtė (e drejtė) mes nesh dhe mes jush: tė mos adhurojmė, pos All-llahut, tė mos ia bėjmė Atij asnjė send shok, tė mos konsiderojmė njėri - tjetrin zotėr pos All-llahut!” E nė qoftė se ata refuzojnė, ju thoni: “Dėshmoni pra, se ne jemi muslimanė (besuam njė Zot)!” 3: 64. Me interes tė veēantė shfaqet nė krah tė thirrjes urgjente pėr njė dialog, pjesa e fundit tė ajetit. Nėse kundėrshtarėt refuzojnė, refuzojnė dialogun apo janė mendimit tjetėr, tė zbret secili rrugėn e tij. Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)! (109: 6). Nė "Kur'an tė dominimit se botės" nga Hamed Abdel-Samadi - njė unikat i jashtzakonshėm -keto vargje nuk janė tė pėrfshira. Sė fundi, ata bėjnė thirrje pėr dialog dhe paqe. I mbet lexuesit njė mister se si pasazhet tė pėrmendura mė lart, tė cilat nė Kur'an disa janė thrasin pėr dominimin e botės; njė sekret pa deshifrimin qė padyshim vetėm Hamed Abdel-Samadi e di. Megjithatė, sėshtė e habitshme, kur njerėz si z Samadi, njė Michael Stürzenberger ose Necla Kelek fort pėrgojojnė fenė nė favor tė qėndrimeve tė tyre sociale; tre vetė-shpallur (nga shumė) ekspertė tė Islamit tė cilėt ofrojnė me akuzat e tyre tė kqija dėshmojnė shembullore paaftėsinė e tyre tė tepruar nė tė gjitha disiplinat islam.

 

Pėrfundim

 

Pėrfundimisht i zhgėnjyer vėren lexuesi si pohimet e mėsipėrme nė ekzaminim mė tė ngushtė pa ēdo logjikė janė. Ata shkėrmoqen dhe bien nė njė reflektim tė shkurtė si njė shtėpi e kartave. Duket e parėndėsishme nėse kritikuesi pamend shpreh pretendime tė pabazuara nė formė gojore ose me shkrim. Ata zbehen pėrballė provave dhe plotfuqishmėrinė e shpalljeve hyjnore. Mbetet tė shihet me ēfarė akuza diabolike muslimanėt do tė pėrballen nė tė ardhmen. Mbet e rėndėsishme qė ne muslimanėt nė kuadėr tė gjendjes tonė tė njohurive tė reagojm dhe nuk ka nevojė tė pėrkulemi ndaj nivelit akademike tė kuazi ekspertėve. Pra, njė herė as mėsuesi i madh platoni ska mbetur pa kritik tė nxėnėsit tė tij Aristotelit, edhe pse ai e quajti atė nė shkrimet e tij me emrin "Platoni hyjnore". Lidhur me ēėshtjen e kritikės ai tha: "E vėrteta ėshtė mė e sinqertė se Platoni." E vėrteta ėshtė mbi titujt e tyre tė dhėna dhe nivelit shoqėrore. Ajo si pėrulet interesave tė ulėta dhe qėllimeve te gabuara. Ajo ėshtė madhėshtore.
por Ne, me tė vėrtetė gjuajmė tė keqen, e ajo e shkatėrron atė dhe kėshtu ajo zhduket. Dhe, kuku pėr ju, pėr atė qė i mvishni (21:18)

 

 
Burimet: Titelbild: Von Freud – Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/ind… [1] https://www.youtube.com/watch?v=IDzxerELBKc (28.06.2012) [2] „Takfirismus“ bezeichnet die Ideologie, die andersdenkende Menschen für ungläubig und vogelfrei erklärt. [3] https://www.youtube.com/watch?v=-BaUqEqnW9o (14.09.2014) [4] https://www.youtube.com/watch?v=eRNgV1kPQUAl (22.10.2014) [5] https://www.youtube.com/watch?v=ArGry35CpwI (22.10.2014)

 

 

Edhe nė gjuha tjera

 Ju lutemi na lidhni nė lutjet e juaja Rruga Islamike mbėshtetet nga:        
 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2011 Rruga Islamike e.v