Libraria

 

 

Dr. ALI MUHAMMED NAKAVI

ISLAMI

DHE

NACIONALIZMI

Pėrktheu: Vullnet Poshka

Recenzentė: Nuredin Ahmedi

Xhemil Mehmeti

 

 

 

PĖRMBAJTJA

 

Hyrje

Pjesa e parė:

Njė vėshtrim mbi historinė e nacionalizmit

1. Lindja e nacionalizmit

2. Lindja e nacionalizmit - pasojė e vakuumit ideologjik tė Perėndimit

3. Lidhja mes nacionalizmit dhe kolonizimit

4. Lidhja mes nacionalizmit dhe kapitalizmit

Pjesa e dytė:

Historia e depėrtimit tė nacionalizmit nė botėn islame

1. Nacionalizmi si njė shkollė e importuar

2. Napoleoni dhe francezėt si themelues tė nacionalizmit egjiptian

3. Tre hebrenjtė si inspirues tė nacionalizmit turk

4. Kolonializmi britanik si flamurtar i nacionalizmit arab

5. Pėrfundim

Pjesa e tretė:

Pėrkufizimi, bazat dhe karakteristikat e nacionalizmit

1. Pėrkufizimi i nacionalizmit

2. Nacionalizmi dhe sekularizmi

3. Bazat dhe karakteristikat tjera tė shkollės sė nacionalizmit

4. Nacionalizmi si njė pseudoreligjion

5. Nacionalizmi si njė sistem i zhvilluar fisnor

Pjesa e katėrt:

Pėrgėnjeshtrimi filozofik i nacionalizmit

1. Dallimi mes patriotizmit dhe nacionalizmit

2. Nacionalizmi i mbėshtetur nė instinktin shtazarak tė njeriut

3. Cila ėshtė baza e bashkimit nė grupe nė shoqėrinė njerėzore?

4. Pėrse njeriu duhet tė bashkohet nė bazė tė besimit, e jo pėr nga gjaku apo territori?

5. Nacionalizmi mbėshtetet nė rastėsitė e natyrės e jo nė zgjedhjen dhe vullnetin e ndėrgjegjes sė njeriut

Pjesa e pestė:

Dobėsitė e nacionalizmit

1. Bazat e palogjikshme tė nacionalizmit

2. Bashkimi nė bazat e mėsipėrme shpie nė dallimet njerėzore

3. Nacionalizmi pėrfundon me disfatėn e objektivave

4. A thua vetėm nacionalizmi ėshtė ai qė mund ta nxitė kreativitetin e njerėzve?

Pjesa e gjashtė:

Rreziqet nga nacionalizmi

1. Egocentrizmi dhe paragjykimi

2. Kompleksi i superioritetit dhe interpretimi i gabuar i historisė

3. Paragjykimet fisnore apo injoranca fanatike

4. Nacionalizmi kulmon me racizėm

5. Nacionalizmi rezulton me dėshirėn pėr dominim dhe kolonializėm

6. Ngushtimi i horizontit mendor tė njeriut

Pjesa e shtatė:

Islami dhe nacionalizmi

1. Islami dhe nacionalizmi: dy pole tė kundėrta

2. Lufta e tė Dėrguarit me nacionalizmin kurejshit

Pjesa e tetė:

Bazat e nacionalizmit nga pikėpamja e Kur'anit dhe sunetit

1. Uniteti i njerėzimit apo uniteti racor dhe kombėtar?

2. Cili duhet tė jetė fokusi kryesor i besnikėrisė: Zoti apo atdheu?

3. Faktori i unitetit: besimi apo kombi

4. Lidhshmėria me territorin nga pikėpamja e Islamit

5. Lidhshmėria me gjakun dhe racėn nga pikėpamja e Islamit

6. Fanatizmi i injorancės

7. A mundet individi njėkohėsisht tė jetė musliman dhe nacionalist?

 

 

"Nacionalizmi ėshtė burim i tė gjitha fatkeqėsive tė muslimanėve".

 

"I tėrė fati ynė ėshtė shkolla jonė - Islami".

 

"Ata qė dėshirojnė ta ringjallin nacionalizmin i kundėrvihen Islamit".

Imam Homeini

 

"Pėr muslimanėt nuk ka tjetėr rrugė pėrveē Islamit".

Sejjid Xhemal

 

"Zemrat tona nuk i takojnė Indisė, Romės apo Damaskut. Atdheu ynė i vetėm ėshtė Islami".

Al-lame Ikball

 

 

HYRJE

 

 

Koncepti i nacionalizmit, si njė rrjedhė qė ēdo herė e ka tėrhequr vėmendjen e shoqėrisė, do tė ishte mirė qė tė analizohet nga njė kėndvėshtrim shkencor. Si mund tė definohet ai dhe cilat parime i pėrmban? Deri nė ē'masė Islami i pranon parimet e kėtilla? A ekziston ndonjė mospajtueshmėri ndėrmjet Islamit dhe nacionalizmit? A ėshtė e mundur qė individi njėkohėsisht tė jetė besimtar musliman dhe nacionalist i rryer? Cili ka qenė kursi historik i lindjes dhe i pėrhapjes sė nacionalizmit nė vendet islame? Vetėm me anė tė kėrkimeve e hulumtimeve, dhe sa mė larg nga propaganda e zhurmshme, mund tė qartėsohet se a thua nacionalizmi ka zėnė vend aty ku ka zėnė Revolucioni Islamik; nė shoqėrinė qė ėshtė pėrcaktuar pėr mėkėmbjen e vlerave islame dhe tė rendit islam.

Komunizmi dhe nacionalizmi janė dy shkolla tė Perėndimit bashkėkohor. Sot, Islami nuk konfrontohet me idhujtarinė, me krishterimin apo zoroastrianizmin; ai nė tė vėrtetė konfrontohet me komunizmin dhe nacionalizmin. Edhe pse numri i tė krishterėve sot arrin shumėn prej njė miliardė dhe pėrkundėr aktivitetit dhe efektivitetit tė religjionit e tė ideologjisė, krishterimi sot ėshtė bėrė njė 'cofėtinė' qė ka mbetur nėpėr kisha, nė tė cilat ithtarėt e tij shkojnė tė luten ēdo tė diele dhe njė apo dy herė nė vit mbajnė ndonjė ceremoni pėrkujtimore pėr atė institucion tė ndjerė. Krishterimi nuk ėshtė mė faktor determinues i jetės sė njerėzve tė Perėndimit si dhe s'ėshtė forcė lėvizėse e jetės sė tyre shoqėrore. Forcat ngasėse, tė cilat sot i drejtojnė jetat e tyre, janė komunizmi dhe nacionalizmi. Ky ėshtė shkaku pėr tė cilin ėshtė i rėndėsishėm njė studim themelor dhe njohje e mirė e nacionalizmit.

Islami sot si ideologji kryesisht ėshtė i konfrontuar me nacionalizmin dhe komunizmin. Duke u pėrpjekur pėr shkatėrrimin e Islamit, imperializmi lindor dhe ai perėndimor i pėrkrahin kėto dy shkolla tė tė menduarit, ashtu qė, sikundėr qė ngjau me krishterimin nė Perėndim, edhe Islami tė bie nė harresė dhe tė bėhet njė religjion i padobishėm i cili do tė shėrbejė vetėm pėr pėrkushtime shtėpiake apo eventualisht edhe tė zhduket fare.

Nacionalizmi ėshtė njė komplot i ri i kurdisur nga "imperializmi i kryqit" me qėllim tė goditjes sė Islamit. Synimi i tij ėshtė realizimi i tėrė asaj qė nuk mundi tė realizohet gjatė luftėrave tė kryqėzatave. Vėshtrimi i punėve tė orientalistėve shumė mund tė na ndihmojė pėr ta kuptuar kėtė objektivė tė Perėndimit dhe pėr ta zbuluar thellėsinė e kėsaj shpikjeje. Nacionalizmi ka pėr qėllim ta shkatėrrojė unitetin dhe solidaritetin e Ummetit Islam, i cili i rrezikon interesat e imperializmit dhe paraqet kėrcėnim potencial pėr kolonizimin e politikės ndėrkombėtare. Me pėrhapjen e shpejtuar tė nacionalizmit, imperializmi ka arritur ta pėrēajė botėn islame nė pjesė tė vogla e pastaj t'i gėlltitė njėrėn pas tjetrės. Kėshtu, dimensioni i rrezikshėm i nacionalizmit paraqet njė imperativ pėr botėn islame qė ta zbulojė shembėlltyrėn e saj tė vėrtetė.

Revolucioni Islamik nė Iran ėshtė i mbėshtetur nė monoteizmin dhe Islamin. Prandaj, natyra e tij nuk ėshtė nacionaliste sepse ai ėshtė sajuar qė tė jetė islamik e jo nacionalist. Ekziston mundėsia qė nacionalistėt tė kenė qenė ithtarė tė revolucionit e kurrsesi nismėtarė tė tij. Nė tė vėrtetė, ata ēdoherė janė pėrpjekur ta frenojnė pėrparimin e tij tė shpejtė. Gjithashtu, e vėrtetė ėshtė se pėr nga qėllimet e tij Revolucioni Islamik nė Iran territorialisht ėshtė i pakufizuar, pra nuk ėshtė i kufizuar vetėm nė kuadėr tė Iranit; ai ka njė mision universal dhe ėshtė pararojė e njė agimi tė ri nė Lindje, prandaj duhet tė shpėrndahet kudo qė ka muslimanė.

Sė kėndejmi, do tė ishte mirė qė tė bėhet njė shqyrtim i thuktė i besimit dhe internacionalizmit tė Bashkėsisė Islame, si dhe tė hulumtohen lidhjet mes Islamit dhe nacionalizmit.

Ekspansioni i ideologjive tė tilla siē janė nacionalizmi, liberalizmi apo komunizmi, e mohon vetė thelbin e Revolucionit Islamik. Prandaj, muslimanėt kanė njė obligim revolucionar qė ēdoherė mbi supet e veta ta bartin barrėn e luftės ideologjike dhe politike kundėr ideologjive helmuese tė cekura mė lartė. Sidoqoftė, kjo betejė duhet tė mbėshtetet nė syēeltėsinė dhe nė tėrėsi tė pėrkrahet nga bindja fetare dhe intelektuale, ndėrkaq arsyet tona pėr flakjen e nacionalizmit duhet shpjeguar si bashkatdhetarėve, ashtu edhe tė huajve.

Nė rendin islam dhe nė shoqėrinė monoteiste nuk ka vend pėr nacionalizėm apo pėr marksizėm, ndėrsa nga pikėpamja sociale dhe politike, shkolla e vetme dominante dhe e pranueshme ėshtė Islami. "All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dėshmuan edhe melektė e dijetarėt dhe se ai ėshtė zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot, pėrveē Tij Fuqiplotit e tė Urtit." (3:18). Mirėpo, nga pikėpamja subjektive, ēdo personi i ėshtė lejuar liria e shprehjes dhe e mendimit, dhe secili ėshtė i liruar nga ēfarėdo detyrimi apo shtrėngimi.

"Nė fe nuk ka dhunė..." (2:256)

"Tė cilėt i dėgjojnė fjalėt dhe pasojnė atė mė tė mirėn prej tyre..." (39:18)

Pėrveē kėsaj, pikat e dobėta e tė forta tė ideologjive ekzistuese duhet tė vėshtrohen e tė hulumtohen me sy kritik, dhe nė mėnyrė tė logjikshme dhe pa paragjykime; kėshtu qė pastaj nė lidhje me tėrė kėtė tė bėhet edhe sqarimi i pozitės sė Islamit.

Shpresojmė se ky libėr do tė hedhė ca dritė mbi aspektet e ndryshme tė kėtij problemi dhe do tė tregohet i dobishėm pėr diskutimet mbi ideologjinė islame.

Ali Muhammed Naqavi

 

 

PJESA E PARĖ

Njė vėshtrim mbi historinė e nacionalizmit

1. Lindja e nacionalizmit si parim

Pėrderisa disa tipare tė nacionalizmit mund t'i mvishen sistemit fisnor (skllavopronar) tė qyteteve-shteteve greke para disa mijėvjeēarėve, nacionalizmi, si njė shkollė politike, sociale dhe ideologjike e tė menduarit, lindi nė Perėndim si vazhdim apo pasojė e Revolucionit francez.

Zhan Zhak Ruso qe njėri nga pėrkrahėsit mė tė mėdhej tė besimit tė kėtillė. Ai e theksoi unitetin, solidaritetin dhe shpirtin grupor tė masave, dhe insistoi qė njeriu si synim mė tė lartė tė tij ta ketė shtėpinė dhe vendin ku ėshtė rritur. Ai besonte se atdheu ėshtė zemra dhe qendra e dashurisė dhe e besnikėrisė sė njeriut dhe tė grupit. Besimin e kėtillė, ai e ngriti deri nė shkallėn e obligimit tė shenjtė fetar, ndėrsa idenė e synimit tė njerėzimit drejt njė rendi shoqėror fetar e shpalli tė pavlefshme.

Trajta kryesore e shkollės sė nacionalizmit u sendėrtua pas Revolucionit francez dhe atėherė pėr herė tė parė u zbatua nė praktikė. Nė atė kohė, dukshėm u shtuan emocionet pėr flamurin dhe atdheun; glorifikoheshin dhe adhuroheshin heronjtė kombėtarė; u komponua himni kombėtar; u theksua shenjtėria e racės dhe e gjuhės franceze; u krijuan ceremoni dhe festivale tė mėdha kombėtare tė llojit tė riteve religjioze; erdhi nė shprehje mburrja me historinė franceze dhe besimi nė misionin madhėshtor tė kombit francez, dhe tė gjitha kėto njėra pas tjetrės u shkrinė nė kursin e revolucionit. Mirėpo, me ardhjen nė pushtet tė jakobinėve dhe me fatkeqėsitė qė e ndjeknin revolucionin, tė ligat e nacionalizmit pėrsėri filluan tė shfaqen nė trajtėn e tyre tė parė. Nacionalizmi pėr jakobinėt paraqitte njė lojė me ndjenjat e masave, mobilizim tė pėrgjithshėm, agresion mbi vendet fqinje, ekspansionizėm, masakėr, korrupsion, shtypje dhe vetėpėlqim; me ē'rast edhe njė herė u dėshmua se ndjenjat nacionaliste ēdoherė pėrfundojnė me agresion dhe imperializėm. Bazė pėr vendimet e jakobinėve ishin vetėm interesat franceze.

Me ndikimin progresiv tė Revolucionit francez nė Perėndim, koncepti i nacionalizmit fitoi popullaritet tė vrullshėm dhe i la pas nocionet e lirisė e tė demokracisė. Ngritja e Napoleon Bonapartės i dha njė hov edhe mė tė madh. Napoleoni qe njė besimtar i patundur nė idenė e nacionalizmit dhe siē do tė shohim mė vonė, ai ishte i pari qė e pėrhapi farėn e tij nė botėn islame. Ndjenja e fortė nacionaliste tė cilėn ai e kishte, e pėrgatiti terrenin pėr politikėn e tij agresive dhe ekspansioniste, pėr luftėrat dhe masakrat qė i bėri si dhe nė popullin francez e mbolli dhe e nxiti frymėn e dominimit, me ē'rast, menjėherė pas kėsaj shumė popuj u kontaminuan me ndjenjat nacionaliste. Nė Gjermani dhe nė Itali, ku ndjenjat e kėtilla u rritėn me hov tė madh, nė emėr tė nacionalizmit u bėnė krime tė shumta dhe filloi njė luftė dėshpėruese pėr fitimin e pushtetit.

Shekulli i nėntėmbėdhjetė u quajt "koha e artė" e nacionalizmit. Gjatė kėtij shekulli, Tomas Xhefersoni dhe Tomas Pejni vunė themelet e nacionalizmit amerikan. Nė Angli prifti Xheremi Bentham i hapi nacionalizmit horizonte tė reja. Me Viljem Gledstounin, nacionalizmi britanez arriti shkallėn e tij mė tė lartė. Si mėnyrė e tė menduarit dhe lėvizje intelektuale, nacionalizmi u pėrhap nėpėr tėrė Evropėn Qendrore dhe Perėndimore. Macini, i cili u bė i njohur nė Itali, u shqua si njėri ndėr teoricientėt mė tė mėdhej tė shkollės sė nacionalizmit tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė. Pėrfaqėsuesit dhe flamurtarėt mė tė mėdhej tė nacionalizmit gjatė kėtij shekulli ishin Gjuzepe Garibaldi nė Itali, Viktor Hygo nė Francė dhe Oto Bizmarku nė Gjermani.

Nacionalizmi gjatė kėtij shekulli solli ngjarje tė mėdha dhe e krijoi historinė e tij. Belgjika e siguroi pavarėsinė e saj, ndėrsa kolonitė e Portugalisė e Spanjės nė Amerikėn Qendrore u pavarėsuan nėn udhėheqjen e Simon Bolivarit e tė Hoze Martinit. Mirėpo, ndjenjat mė tė forta nacionaliste qė u shkaktuan nga qeveritė perėndimore, mė sė shumti u manifestuan nėpėr kolonitė evropiane tė Perandorisė Osmane. Kjo solli deri nė atė qė, shtetet e ndryshme si Greqia, Bullgaria, Hungaria, Finlanda, Ēekosllovakia dhe Kroacia shfaqėn aspirata pėr pavarėsimin e tyre.

Natyrisht se ngjarjet e kėtilla nuk mund tė krahasohen me pėrhapjen e pashembullt tė imperializmit nė botėn e tretė dhe me pėrleshjet dhe konfliktet politike tė qeverive perėndimore. Historia ka treguar se nacionalizmi mė tepėr ka pasur rolin shkatėrrimtar se sa atė konstruktiv. Politika dhe kolonializmi agresiv britanik dhe francez, si dhe ekspansionizmi i Napoleonit III dhe i Bizmarkut, dėshmuan se parullat mashtruese tė nacionalizmit dhe liberalizmit perėndimor ishin vetėm njė mbulesė e tejdukshme dhe pretekst pėr robėrimin e popujve tė shtypur.

 

2. Lindja e nacionalizmit - pasojė e vakuumit ideologjik tė Perėndimit

Nacionalizmi ėshtė njė kredo, njė shkollė dhe njė pseudoreligjion, tė cilin Perėndimi e krijoi me qėllim qė ta plotėsojė vakuumin ideologjik.

Njeriu nuk mund tė jetojė pa besim dhe pa ideologji ndaj tė cilave do tė mund tė shfaqte dhembshuri dhe dashuri. Nė Mesjetė, nė Perėndim, besimi dhe ideologjia e kėtillė u gjet nė krishterimin dhe nė religjionin e kishės. Mirėpo, krishterimi ishte religjion jo i realtė, i papėrsosur dhe njėdimensional, dhe meqė kishte baza joshkencore dhe antiintelektuale, ai nuk mundi tė mbetet si ideologji dhe religjion i pėrhershėm dhe i pėrgjithshėm. Renesansa dhe ndryshimet e pastajme nė masė tė madhe e goditėn kishėn, andaj krishterimi nuk ishte mė nė gjendje qė tė mbetet si besim i gjallė nė Evropė dhe sė shpejti u bė njė besim i vdekur. Siē thamė edhe mė parė, krishterimit i mungonte gjallėria, e cila njerėzit i pėrmbush me zell, me tėrbim, me fanatizėm dhe me solidaritet. Pas paraqitjes sė renesansės, ai tėrėsisht u tėrhoq nga jeta politike, shoqėrore, intelektuale dhe emocionale e njerėzve, kėshtu qė ideologjia perėndimore mbeti nė njė vakuum tė madh. Nė mungesė tė ndonjė force nxitėse dhe inspiruese qė do t'i ringjallte, njerėzit e Perėndimit mbetėn nė errėsirė. Krishterimi qe i vdekur. Meqė njeriu nuk mund tė rrojė nė vakuum (tė besimit) dhe ka nevojė pėr dashuri dhe pėr tė ndjekur ideologjinė, atėherė Azari, krijuesi i idhujve tė ideve perėndimore, ia hapi rrugėn idhullit tė nacionalizmit dhe atė ia ofroi Perėndimit si njė religjion tė ri dhe njė zot tė ri, i cili u mirėprit nga entuziastėt e etshėm. Mė vonė, ky vakuum u pėrmbush edhe me marksizmin, dhe qė tė dyja shkollat iu dedikuan atyre qė ishin dėshpėruar nė krishterimin, kėshtu qė u kėnaqėn dėshirat e zjarrta religjioze tė njerėzve tė Perėndimit.

Mirėpo nė Lindjen islamike, njė vakuum i kėtillė kurrė nuk u lajmėrua. Aty Islami tashmė ishte njė ideologji e gjallė, dinamike dhe e pėrgjithshme. Ai pėrmbante nė vete njė dinamizėm tė tillė, saqė prej shekullit tė parė tė paraqitjes sė tij i bashkoi tė gjitha vendet duke u shtrirė prej Afrikės Veriore e deri nė pjesėt mė tė largėta tė Azisė, dhe prej Spanjės e deri nė Mongoli; tė gjithė njerėzit e racave, gjuhėve dhe kulturave tė ndryshme, Islami i bashkoi nė njė Ummet tė vetėm. Madje, nė botėn islame edhe sot Islami posedon njė forcė shumė mė tė madhe tė pėrkushtimit, tė solidaritetit e tė zellit revolucionar, sesa qė mund ta ketė ndonjė ideologji tjetėr. Ai ėshtė nė gjendje t'i inspirojė ithtarėt e vet qė pėr hir tė shkollės sė tyre ta flijojnė jetėn dhe tėrė pasurinė, dhe pėr kėtė arsye bota islame nuk ka nevojė ta importojė nacionalizmin si shprehje e rehatisė perėndimore, qė ėshtė sajuar nė pajtim me rrethanat e posaēme tė asaj treve.

Nacionalistėt dhe intelektualėt e botės islame tė shkolluar nė Perėndim i injorojnė faktet e vendit dhe tė kulturės sė tyre, dhe mė shumė i parapėlqejnė eksperimentet e suksesshme tė Perėndimit, pėr tė cilat pohojnė se mund tė pėrsėriten edhe nė Lindje. Mirėpo, ky ėshtė vetėm njė mendim iluzor. Imitimi i verbėr i kėtyre intelektualėve tė ashtuquajtur, i ka bėrė tė paaftė pėr ta dalluar realitetin se Perėndimi posedon kushte tė posaēme tė cilat nė masė tė madhe dallohen nga ato qė kanė tė bėjnė me botėn islame. Perėndimi ėshtė i ballafaquar me kishėn dhe krishterimin dekadent, kurse Islamin e pėrcjell dinamika dhe cilėsia e revolucionaritetit. Ėshtė e pamundur tė kuptohet realiteti se Islami dhe Krishterimi janė dy fenomene plotėsisht tė ndryshme. Pėrderisa krishterimi paraqet njė pėrmbledhje tė dogmave dhe tė riteve religjioze, nga ana tjetėr Islami ėshtė njė ideologji e gjithanshme qė pėrfshinė ēėshtje praktike dhe intelektuale, si pėr individin, ashtu edhe pėr shoqėrinė.

3. Nacionalizmi dhe kolonializmi: Nacionalizmi, rrėnja e imperializmit

Kolonializmi dhe kapitalizmi qenė dy faktorėt e tjerė kryesorė, tė cilėt e inkurajuan pėrhapjen e nacionalizmit.

Nė shekullin e nėntėmbėdhjetė, Perėndimi filloi t'i plaēkisė e t'i kolonizojė vendet e botės sė tretė. Ata u turrėn mbi popujt afrikanė e aziatikė si ujq tė tėrbuar e tė etshėm pėr gjak. Pėr veprimet e kėtilla, atyre u nevojitej njė ideologji e fortė me qėllim qė t'i arsyetojnė plaēkitjet dhe krimet qė i bėnin, dhe njėkohėsisht ta sigurojnė motivin pėr grabitje dhe kolonizim tė mėtejmė. Kėshtu, nė vazhdėn e pėrpjekjeve pėr kolonizime, nacionalizmi u ngrit nė shkallėn e njė ideologjie dhe tė njė besimi tė gjallė tė Perėndimit.

Sa i pėrket kolonizimit, nacionalizmi luajti tri role tė rėndėsishme:

1 - Ai pikėsėpari qe burim i kolonizimit. Ndjenjat e forta patriotike, besimi nė superioritetin kombėtar e racor si dhe mburrja fisnore dhe glorifikimi i historisė e i kulturės ishin rrjedhojė e drejtpėrdrejtė e nacionalizmit dhe njėkohėsisht e siguruan terrenin pėr ekspansionizėm politik dhe ekonomik. Imperializmi ėshtė vetėm njė pasardhės jolegjitim i kėtyre shmangieve nacionaliste.

2 - Nacionalizmi ishte arsyetim pėr kolonizimin dhe aktet barbare tė kolonialistėve perėndimorė qė kryheshin nėn petkun e "nevojave kombėtare" dhe tė "ringjalljes sė madhėshtisė sė atdheut".

3 - Nacionalizmi ishte njė forcė e madhe lėvizėse qė mbėshtetej nė frymėn e kolonizimit. Ndezja e ndjenjave tė forta nacionaliste dhe fryma e vetėflijimit pėr atdheun, gjithnjė e mė tepėr e rritnin motivin pėr kolonizime tė reja, me ē'rast racave angleze, franceze dhe gjermane u jepej njė shtytje e re pėr dominim nė Azi e nė Afrikė.

Frensis Kuker, njė mendimtar i njohur i Perėndimit shkruan: "Nė shekullin e nėntėmbėdhjetė, pjesa dėrrmuese e nacionalistėve e sidomos ata mė fanatikėt, ishin tė bindur dhe pohonin se kombet e pėrparuara kishin histori dhe kulturė tė lartė si dhe superioritet racor dhe kombėtar; prandaj ata nuk kėnaqeshin me kufizimin e talenteve tė tyre vetėm brendapėrbrenda kufijve tė vendeve tė tyre. Detyra e tyre kombėtare e patriotike nuk duhej tė pėrmblidhet vetėm nė kuadėr tė mbrojtjes sė pavarėsisė dhe integritetit territorial tė vendit, tė cilit i takonin. Ata kishin njė mision universal pėr pėrhapjen e rrezeveprimit tė ndikimit kulturor, politik e kombėtar nėpėr tė gjitha pjesėt e botės, dhe e tėrė kjo bėhet nė interes tė njerėzimit; me qėllim qė tė japin kontributin e tyre pėr t'i qytetėruar vendet e prapambetura, madje edhe me anė tė forcės e dhunės po qe se paraqitej nevoja".

Pikėpamja e mėsipėrme, e cila qe pėrfundim i logjikshėm i tė menduarit nacionalist, e paraqet rrėnjėn e kolonializmit dhe e justifikon plaēkitjen e egėr tė cilėn e ka bėrė imperializmi.

Analiza e fjalėve dhe e teksteve tė themeluesve tė shkollės sė nacionalizmit tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė, zbulon se me ēfarė kokėfortėsie ata e propagonin idenė se detyra jonė kombėtare nuk na obligon qė t'i mbrojmė vetėm kufijtė tanė, por gjithashtu qė, pėr hir tė madhėshtisė sė atdheut, tė ndėrmarrim masa politike dhe luftarake madje po qe nevoja edhe me mijėra kilometra larg kėtyre kufijve.

Dr. Brixhet, njė mendimtar nacionalist i shekullit tė nėntėmbėdhjetė, shkruan: "Nuk duhet tė kėnaqemi vetėm me integritetin tonė territorial dhe tė themi se ky na mjafton, sepse, lėnia pas dore e garės politike, ndėrkombėtare dhe luftarake mund tė kuptohet si mospėrfillje e detyrės sonė pėr ta ruajtur madhėshtinė historike tė vendit tonė. Po qe se heqim dorė nga ekspansionizmi, atėherė krenaria jonė do tė lėkundet. Krenaria jonė kombėtare mund tė ruhet vetėm nė qoftė se bėhemi aventurierė dhe luftėdashės".

Nacionalizmi gjithashtu i zgjeroi edhe pikėpamjet e Darvinit lidhur me mbijetesėn e mė tė aftėve nė rrethanat shoqėrore e politike. Tezėn e kėtillė nė Gjermani shumė e propagonte Ernest Hekeli duke pohuar se: "Vetėm popujt e fortė e tė fuqishėm kanė tė drejtė qė tė jetojnė dhe t'i gėlltitin popujt e dobėt e tė prapambetur". Ky mund tė quhet "kanibalizėm kolektiv i qytetėrimit bashkėkohor". Karl Pirsoni, njė nacionalist tjetėr i njohur, mbijetesėn e mė tė fortėve e konsideron si "ligj natyror i marrėdhėnieve ndėrmjet popujve."

Si pasojė e argumenteve tė kėtilla tė nacionalistėve, nė fund tė shekullit 19-tė filloi njė valė e re e ekspansionizmit agresiv. Kolonializmi britanik i udhėhequr nga nacionalisti anglez Gledstoun, Indinė dhe zonat tjera i bėri pjesė tė perandorisė britanike. Nga ana tjetėr, Gjermania nėn udhėheqjen e prijėsit nacionalist Bizmarkut filloi njė fushatė tė madhe ekspansioniste. Franca pushtoi pjesė tė ndryshme tė Afrikės dhe i bėri koloni tė veta.

Anglia e okupoi zonėn e Suezit dhe ndėrmori aventura tė shumta imperialiste. Gjermania kishte pėr qėllim tė krijojė njė perandori ariane prej Berlinit e deri nė Bagdat. Madje edhe Amerika, si njė fuqi e sapoformuar, nėn ndikimin e nacionalizmit u inkuadrua nė garėn pėr kolonizimin e botės, dhe ate duke filluar me okupimin e Filipineve dhe vendeve tjera tė Lindjes sė Largėt. Etja e madhe pėr kolonizime shkaktoi mospajtime midis Francės dhe Gjermanisė pėrkitazi me dominimin mbi Marokun, ndėrkaq rivalitet i ngjashėm midis Rusisė dhe Anglisė u paraqit nė rastin e Iranit. Tėrė kėto qė i cekėm mė lart qenė pasoja ēuditėse tė nacionalizmit.

 

Jozef Lajten, historian i sociologjisė, shkruan:

"E tėrė historia e shekullit 19-tė ėshtė mbėshtetur nė nacionalizmin ekonomiko - politik, qė rezultoi me pėrleshje dhe kolonizime. Nacionalizmi ėshtė rrėnja e kolonializmit dhe e mosmarrėveshjeve midis pushteteve tė ndryshme." Disa nga nacionalistėt mė tė mėdhej tė shekullit 19-tė kanė marrė pjesė aktive nė ekspansionizmin e kolonializmit agresiv dhe tė kriminelėve mė tė mėdhej qė i ka njohur bota.

Gledstouni, prijatari i nacionalizmit britanik, ishte njeri i cili e filloi serinė e sulmeve agresive mbi vendet e botės sė tretė dhe popujt e dobėt i vuri nėn zgjedhėn e tij. Robert Klajv, agjenti kryesor i pėrhapjes sė kolonializmit nė Indi, ishte njeriu i cili me njė egėrsi tė paparė i masakroi indianėt nė betejėn e Belasit. Sesil Xhon Rauds qe njeriu i cili kolonializmin britanik e pėrhapi gjetkė. Tė gjithė kėta njerėz, egėrsitė dhe agresionet e turpshme i kryenin vetėm nėn emrin e nacionalizmit.

Kėshtu nė shekullin e 19-tė, dijetarėt e mėdhej tė kolonializmit, nacionalizmin e kishin vetėm motiv dhe justifikim pėr aventurat e tyre. Nacionalizmi ishte besimi i kolonialistėve, e jo i kundėrshtarėve tė kolonizimit. Natyrisht, nuk mund tė thuhet se estabilishmenti i sistemit kapitalist nuk pati ndikim nė pėrhapjen e nacionalizmit e tė kolonializmit, sepse midis kėtyre tre faktorėve ēdoherė ka ekzistuar njė lidhshmėri e ngushtė. Kapitalizmi i ndihmuar nga nacionalizmi, politikėn kombėtare tė vendeve e orientonte nė drejtim tė ekspansionizmit, me qėllim tė demonstrimit tė forcės nė tė gjitha pjesėt e botės, dhe nė kėtė mėnyrė i siguronte tregjet e reja.

Kompania e Indisė Lindore, e cila kolonializmin britanik nė Indi e zgjeronte nėn moton e "madhėshtisė nacionale" dhe me anėn e parullave nacionaliste, ėshtė njėri nga shembujt mė tė qartė qė flasin pėr lidhjen ndėrmjet nacionalizmit, imperializmit dhe kapitalizmit; temė kjo pėr tė cilėn do tė diskutojmė nė kaptinėn vijuese.

4. Lidhja mes nacionalizmit dhe kapitalizmit. Nacionalizmi si vegėl nė duart e kapitalizmit qė e gėlltiti botėn

Faktori tjetėr me ndikim tė madh nė paraqitjen e nacionalizmit tė shekullit 19-tė ishte sistemi kapitalist, i cili rrėnjėt e veta i lėshoi nė Perėndim. Nacionalizmi u bė vegėl nė duart e kapitalistėve tė mėdhej dhe tė pronarėve tė fabrikave vetėm e vetėm me qėllim tė ruajtjes sė tregut nė vendin e tyre vetėm pėr prodhimet e veta. Me anėn e nacionalizmit rriteshin ndjenjat nacionale pėr konsumimin e prodhimeve lokale, ndėrkaq nga ana tjetėr, nė emėr tė nacioalizmit, popujt udhėheqės dhe pushtetet kolonizuese siguronin edhe tregje tė reja. Ky ishte shkaku qė shkolla e nacionalizmit lulėzoi gjatė shekullit 19-tė, menjėherė pas ngritjes sė kapitalizmit.

Kapitalizmi qė e gėlltiste botėn, pjekurinė e vet e arriti duke e ndjekur revolucionin industrial. Vargu i zbulimeve dhe i shpikjeve, qė mė 1732 filloi nga Xhon Keji, filloi ta rrotullojė rrotėn e revolucionit industrial. Zbulimet dhe shpikjet e shkencėtarėve Tomas Sejvėr, Tomas Njukomen, Xhejms Vat, Riēard Arkrajt, Semjuel Krompton, Abraham Dirbajs, Henri Kort dhe tė Henri Besemer, rezultuan me ndėrtimin e fabrikave tė mėdha tė mekanizuara, me rritjen e klasės sė milionerėve dhe klasės sė mesme tė tregtarėve, ndėrkaq, kulmin e vet e arritėn me lindjen e njė rendi tė ri kapitalist nė botė.

Klasa e kėtillė e kapitalistėve dhe tregtarėve, nacionalizmin e pėrdori si mjet pėr promovimin dhe ruajtjen e qėllimeve tė tyre tė ulėta e ēnjerėzore. Pėr klasėn e cila profitonte me prodhimtarinė e fabrikave, prodhimtaria e tė cilave ishte shumė mė e madhe sesa nevojat shtėpiake, brenga e vetme e saj ishte sigurimi i tregjeve. Kapitalistėt dhe tė punėsuarit, tė gjitha pėrpjekjet e veta i drejtonin nė tė mirė tė shitjes sė mallrave, vetėm e vetėm qė tė ngadhėnjenin nė garėn nė tė cilėn kishin hyrė sė bashku me kapitalistėt dhe industrialistėt e vendeve tjera.

Kėto dy grupe kishin dy objektiva:

A) Tė sigurojnė tregje tė reja nė pjesėt tjera tė botės.

B) Ta monopolizojnė tregun vendas dhe ta ruajnė atė nga importi i mallrave tė huaja.

Kapitalizmi botėror, objektivat e kėtilla i pėrmbushi me zgjuarjen e ndjenjave nacionaliste, tė cilat i inkurajonin masat e gjera qė tė blejnė vetėm prodhime tė vendit, e jo edhe mallra tė importuara tė cilėsisė mė tė mirė. Gjithashtu, duke i nxitur paragjykimet nacionaliste, kapitalizmi e drejtonte edhe politikėn e vendit ndaj imperializmit dhe kolonializmit, gjė qė ishte e nevojshme pėr sigurimin e tregjeve tė reja.

Kapitalistėt e pėrdornin nacionalizmin pėr ta kundėrshtuar kapitalizmin e jashtėm, me ē'rast konfliktet nga sfera ekonomike zgjeroheshin nė lėmin e politikės. Ata e kufizonin lirinė e udhėtimit, ndėrmerrnin masa kufizuese ndaj importit si dhe vendosnin barriera gjuhėsore; dhe e tėrė kjo bėhej me qėllim tė pengimit tė hyrjes sė mallrave tė jashtėm nė tregjet e brendshme.

Pėr hir tė ideve dhe synimeve qė i kishin, kapitalistėt e propagonin parullėn e "atdhedashurisė" dhe profitet e veta i emėrtonin me emrin "interesa nacionale", kėshtu qė bashkatdhetarėt e vet i mobilizonin pėr t'i mbrojtur "interesat e vendit". Sė kėndejmi, me rritjen e kapitalizmit, nacionalizmi bėhet armė nė duart e kapitalistėve tė vendeve tė ndryshme, dhe, pėr qėllime tė monopolizimit tė tregjeve botėrore, ai tėrėsisht vihet nė shėrbim tė kapitalizmit. Pėrveē kėsaj, kapitalistėt grabitqarė besimin e nacionalizmit e pėrdorėn edhe pėr qėllime tjera tė liga, siē ishte edhe pėrēarja nė mesin e klasave tė shtypura.

Shekulli i 19-tė karakterizohet me njė eksploatim tė vrazhdė tė klasave tė shtypura tė shoqėrisė nga ana e kapitalizmit. Revolucioni industrial dhe paraqitja e makinave, kapitalizmin komercial e shndėrruan nė kapitalizėm industrial dhe kjo rezultoi me koncentrimin e punės e tė kapitalit. Nė kushte tė kėtilla, eksploatimi i fuqisė punėtore u rrit pėr qindra herė dhe e tėrė kjo shkaktoi qė tė paraqitet njė sistem i ri shoqėror, nė tė cilin gjaku i punėtorit pihej pa mėshirė.

Pėr frikėsimin e masave tė shtypura dhe parandalimin e rebelimit tė tyre, si dhe pėr detyrimin e tyre qė tė punojnė nė kushte tė mjerueshme si qenie tė pavetėdijshme e tė mekanizuara, sistemit ēnjerėzor tė kapitalizmit i nevojitej njė forcė lėvizėse dhe shtytėse, burimin e sė cilės e gjeti nė nacionalizėm. Nė kėtė mėnyrė, me parullat dhe vajtimet pėr "atdheun", kapitalizmi i arriti qėllimet e veta.

Tė kapluara me ndjenjat nacionaliste, me zellin nacional dhe me tėrbimin qė gjithnjė e mė tepėr vinte duke u rritur, shtresat e shtypura tė shoqėrisė i harruan tė gjitha qė kishin tė bėjnė me drejtėsinė shoqėrore dhe u drejtuan kah ēėshtjet nacionale. Duke i mbetur besnike flamurit tė unitetit, ato nuk qenė nė gjendje ta kuptojnė mungesėn e harmonisė ndėrmjet interesave tė veta dhe arrogantėve tjerė tė shoqėrisė.

Pėrveē kėsaj, zhvillimi natyror i eksploatimit tė egėr bėhej nga shkaku se fryma rebeluese e punėtorėve dhe pakėnaqėsia e tyre rritej nga dita nė ditė, e me kėtė edhe ēėshtja e nacionalizmit dhe ndezja e flakės sė ndjenjave nacionale, kėshtu qė masave tė shtypura u pamundėsohej pėrpjekja pėr t'u ngritur kundėr arrogantėve. Tė shtypurit e njė kombi, tė cilėt ishin jashtė ndikimeve nacionaliste, bėnin aleancė me arrogantėt e po atij kombi dhe u kundėrviheshin tė shtypurve tė kombit tjetėr, dhe me kėtė pengohej aleanca botėrore e tė shtypurve kundėr arrogantėve tė tėrė botės. Kjo ėshtė ajo politika e vjetėr qė njihet nėn emrin "pėrēaj e sundo", tė cilėn sunduesit e zbatonin gjatė tėrė historisė sė njerėzimit.

5. Nacionalizmi i shekullit XX.

Historia e nacionalizmit tė shekullit XX mund tė ndahet nė dy periudha:

A - Nacionalizmi nė gjysmėn e parė tė shekullit XX.

B - Nacionalizmi nė gjysmėn e dytė tė kėtij shekulli.

Manifestimi mė i qartė i nacionalizmit u lajmėrua nė gjysmėn e parė tė shekullit XX nė Evropė dhe Japoni, dhe rezultoi me njė luftė tė paparė deri atėherė. Ai ua ringjalli ėndrrat pėr kolonizimin e tėrė botės dhe u priu nė njė luftė shkatėrrimtare. Dijetarėt e shumtė e pranojnė faktin se shkaqet kryesore pėr Luftėn e Parė dhe tė Dytė Botėrore ishin ndjenjat nacionaliste. Pasardhėsit e vėrtetė tė nacionalizmit, tė cilėt gjatė kėsaj periudhe e ngritėn atė nė pozitėn mė tė lartė dhe ia dhanė ashpėrsinė mė tė madhe, ishin Musolini nė Itali, Hitleri nė Gjermani, Peroni nė Argjentinė, Frankoja nė Spanjė dhe Salazari nė Portugali. Ky ishte produkti mė i dobėt tė cilin nacionalizmi ia fali historisė, dhe ē'ėshtė mė e keqja, mėnyra e kėtillė akoma po vazhdon. Agresorėt ndėrkombėtarė, siē janė SHBA-tė, nacionalizmin edhe mė tutje e shohin si njė religjion formal.

Gjatė gjysmės sė dytė tė kėtij shekulli, nacionalizmi filloi tė lajmėrohet edhe nė vendet e botės sė tretė. Nė shikim tė parė ai duket si lėvizje pėr ērrėnjosjen e kolonizimit, mirėpo, analiza mė e thukėt e dėshmon tė kundėrtėn. Pasi qė kultura dhe dominimi perėndimor nuk ishin nė pajtueshmėri me religjionet e Lindjes, me kulturėn, mentalitetin dhe traditat lokale, atėherė rebelimi i rajoneve lindore kundėr kolonializmit qe njė punė e pashmangshme, pa marrė parasysh faktin se kjo ndodhte pėr shkak tė nacionalizmit apo jo. Forcė lėvizėse pėr revoltėn e njerėzve ishte feja dhe fanatizmi fetar, e jo nacionalizmi dhe ndjenjat nacionaliste. Mirėpo, kur njė grupi tė njerėzve qė vareshin nga Perėndimi iu bė e qartė se mė nuk ėshtė i mundur kolonizimi dhe dominimi i drejtpėrdrejt, aherė, lėvizjes sė tyre ata i dhanė kahe nacionaliste, kėshtu qė pas heqjes sė kolonializmit, ata nė mėnyrė indirekte vazhduan t'i ruajnė vlerat dhe metodat e tij.

Nė kohėn e sotme, kolonializmi ėshtė i tejkaluar dhe kolonitė e dikurshme tanimė e kanė siguruar pavarėsinė e tyre, mirėpo nacionalizmi ka filluar tė pėrdoret nė trajtė tjetėr dhe roli i tij nė njė farė mėnyre ka ndryshuar.

Neokolonializmi e pėrdor nacionalizmin me qėllim qė ta parandalojė dhe pengojė bashkimin e ish-kolonive, t'i mbajė tė dobėta dhe tė varura nga fuqitė e mėdha.

Kur imperalistėt kuptuan se mė nuk do tė jenė nė gjendje qė t'i mbajnė nėn zgjedhė popujt e Lindjes, dhe se bashkimi eventual i tyre do tė mund t'ua ngatėrronte hesapet, atėherė ata filluan qė nė Lindje ta eksportojnė nacionalizmin, dhe me kėtė t'i dobėsojnė dhe tė shkaktojnė pėrēarje nė mes popujve tė Azisė e tė Afrikės, tė cilėt sapo e kishin fituar pavarėsinė. Nė kėtė mėnyrė, ata synonin qė ndėrmjet tyre ta mbjellin farėn e armiqėsisė dhe tė pėrēarjes, e me kėtė tė pengojnė ēdo bashkim apo solidaritet tė mundshėm. Prandaj, mund tė vėrejmė se kudo qė ka hyrė kolonializmi, frerėt ēdoherė i kanė mbajtur grupet e vogla tė cilat janė edukuar nė Perėndim, ndėrsa forcat nacionaliste janė trimėruar qė tė qėndrojnė pėrballė forcave islame. Lidhjet ndėrmjet nacionalizmit dhe kolonializmit mbetėn si mė parė, dhe, kudo qė nacionalizmi ngrinte krye, rrėnjėt ēdo herė i kishte te imperializmi.

 

PJESA E DYTĖ

Historia e depėrtimit tė nacionalizmit nė botėn islame

1. Nacionalizmi si njė shkollė e importuar, e eksportuar nga kolonializmi

Nacionalizmi ėshtė njė shkollė e importuar e cila ka qenė e eksportuar nga ana e forcave eksploatuese vetėm e vetėm qė ta trazojnė unitetin e botės islame. Disa orientalistė dhe mendimtarė tė Perėndimit, tė cilėt ēdo herė janė pėrpjekur qė politikėn e Perėndimit dhe kolonializmin kulturor ta bartin edhe nė Azi dhe nė Afrikė, nė masė tė madhe e siguruan trollin pėr ngritjen e tij, ndėrsa rolin e prijatarėve tė kėsaj shkolle tė tė menduarit, e luanin grupacionet e vogla tė cilat vareshin nga Perėndimi.

Unitetin e botės islame, pushtetet koloniste perėndimore e quanin "Panislamizėm", dhe ēdo herė e shihnin si njė rrezik potencial ndaj interesave politike dhe ekonomike tė tyre. Tė inspiruara nga idetė e Sejjid Xhemaluddinit dhe tė sulltan Abdylhamidit, nė fund tė shekullit 19-tė filluan bisedimet lidhur me unitetin e muslimanėve tė botės; ndėrkaq uniteti dhe solidariteti i turqve dhe i arabėve brenda Perandorisė Osmane, do tė duhej ta parandalojė depėrtimin e vlerave dhe tė idealeve tė Perėndimit nė zonėn kritike dhe strategjike tė Lindjes sė Mesme.

Fuqitė kolonizuese e parandien rrezikun dhe filluan tė bėjnė njė politikė qė pėr fat tė keq u tregua mjaft e suksesshme. Kjo ishte mbjellja e idesė sė nacionalizmit dhe zgjimi i ndjenjave kombėtare nė mesin e turqve dhe arabėve me qėllim qė tė parandalohet "Panislamizmi" dhe tė pėrēahet Perandoria Osmane, ashtu qė ndikimi i osmanlinjve tė zėvendėsohej me kolonizimin perėndimor.

Nuk ėshtė i parėndėsishėm fakti se nacionalizmi sė pari u ngjall nė rajonet tė cilat ishin pjesė e Perandorisė Osmane, jo nė tokat muslimane qė ishin nėn dominimin e Francės e tė Britanisė. Nė Indi, e cila ishte koloni britaneze, intelektualėt e llojit tė Sejjid Ahmed Hanit nuk e shihnin tė arsyeshme qė tė mbėshteten nė nacionalizmin dhe nė ndjenjat nacionale tė ksenofobisė, sepse ishin tė preokupuar me pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike dhe kulturore tė muslimanėve. Madje ata morėn qėndrim tė kundėrt ndaj nacionalizmit dhe Partisė Kongresiste tė hindusve. Nga ana tjetėr, nė Sudan dhe nė Algjeri, me ndihmėn e personaliteteve siē ishin Mehdi Sudanez dhe algjeriani Abdulkadėr, Islami arriti qė t'i kundėrvihet kolonizimit dhe atje nuk u paraqit asnjė shenjė e nacionalizmit. Edhe nė Indonezi dhe nė Malezi si dhe nė vendet tjera islame tė Lindjes sė Largėt, tė cilat gjithashtu ishin nėn dominimin francez dhe britanez, intelektualėt properėndimorė besonin se nuk ka nevojė pėr ngjalljen e nacionalizmit.

Nga ana tjetėr, intelektualėt tė cilėt ishin tė varur nga kolonializmi, besimin e nacionalizmit e ngritėn nėpėr viset e Perandorisė Osmane, respektivisht nė Turqi, Egjipt dhe nė vendet arabe, dhe tėrė kėtė e bėnė me qėllim qė ta shporrin sundimin osman dhe ta shtrojnė rrugėn pėr ndikimin dhe ekspansionin e tyre.

Ky fakt historik, tregon qartė se ata qė kanė simpati ndaj nacionalizmit, nuk tregojnė pavarėsi nga ksenofobia, por janė motivuar nga diē krejtėsisht tjetėr. Nė tė vėrtetė, ata qenė fundėrrina tė kolonialistėve perėndimorė dhe pėrdoreshin pėr pėrēarjen e unitetit islamik, si dhe pėr dobėsimin apo shkatėrrimin e Perandorisė Osmane. Tani mund tė shohim se pėr ē'arsye, nė Iranin e asaj kohe, intelektualėt properėndimorė nuk qenė nė gjendje qė aq fortė ta pėrkrahin idenė e nacionalizmit ashtu siē ndodhi nė Turqi, Egjipt, Siri dhe Liban; dhe kjo ndodhi meqė Irani nuk ishte pjesė e Perandorisė Osmane. Pėrveē kėsaj, Irani asokohe kishte lidhje tė dobėta me botėn islame, dhe kjo ndodhte pėr shkak tė dallimeve nė mes Shiizmit dhe Sunizmit, prandaj fuqitė e mėdha kolonialiste nuk mendonin se Irani do tė mund t'i bashkangjitej unionit tė madh tė muslimanėve tė botės. Pėr kėtė arsye ato ishin tė sigurta dhe tė gjitha pėrpjekjet e tyre qenė tė orientuara kah ajo qė nė Iran tė lėshojnė rrėnjė kultura dhe sistemi perėndimor e me kėtė tė parandalohet marrja e pushtetit nga ana e qeverisė fetare kėshtu qė Irani tė fillojė tė mbėshtetet nė kushtetutėn, nė demokracinė perėndimore dhe nė mendimet liberale tė Perėndimit. Nė veprat e Taleboffit dhe tė Mirza Han Kermanit mund tė vėrejmė shumė mė pak nacionalizėm dhe unitet kombėtar sesa nė ato tė kolegėve tė tyre turq dhe arabė. Ēėshtjet kyē qė trajtohen nė diskutim janė "kushtetuta", liberalizmi perėndimor dhe nevoja e veprimit jashtė mėsimeve dhe parimeve fetare, si dhe kopjimi i kulturės evropiane.

Pėr ē'arsye muslimanėt e Stambollit, tė Kajros dhe tė Bejrutit ishin tė preokupuar me idenė e nacionalizmit? Pėrse ky mall pėr nacionalizmin, qė u lajmėrua nė fund tė shekullit tė 19-tė, rritej krahas zgjerimit tė ekspansionizmit kolonial? Pėrse turqit dhe arabėt, tė cilėt ishin caqe tė nacionalizmit, u konfrontuan mes veti? Pėrse nuk bėhej fjalė pėr kolonializmin britanik apo pėr atė francez? Pėr ē'arsye, ndjenjat nacionaliste u pėrhapėn vetėm nė suaza tė Perandorisė Osmane, e nuk u pėrhapėn nė vendet e sunduara nga kolonializmi perėndimor? Cili ishte shkaku qė kolonializmi, duke e ndjekur shpėrbėrjen e Perandorisė Osmane, erdhi si pasojė e ndjenjave nacionaliste dhe arriti sukses tė madh nė gllabėrimin e Lindjes sė Mesme? Pėrgjigjet nė kėto pyetje mund tė gjenden nė dimensionin e gjerė tė ndėrhyrjes sė kolonializmit perėndimor, qė u bė pėr krijimin dhe pėrhapjen e nacionalizmit nė botėn islame.

2. Napoleoni dhe francezėt si pionierė tė nacionalizmit egjiptian

Nacionalizmi nė vendet islamike lindi gjatė shekullit tė 19-tė. Vendet e para qė qenė viktima tė tij ishin Egjipti dhe Turqia. Hyrja e Napoleonit nė Egjipt paraqet kthesė historike nė botėn islame dhe fillimin e ndikimit perėndimor. Gjatė qėndrimit tė shkurtė tė francezėve nė Egjipt, idetė perėndimore arritėn tė depėrtojnė edhe nė mesin e intelektualėve egjiptianė. Kontaktet e dijetarėve egjiptianė, siē ishin Abdurrahman Xhabarti, Shejh Hasan Attari e tė tjerė, me njerėzit e ditur tė cilėt nė Egjipt arritėn me Napoleonin dhe ishin tė trimėruar nga ana e Francės, i lindėn dėshirat e disa egjiptianėve tė shitur qė tė ecin nė hap me Perėndimin. Vetėm kjo mund ta shpjegojė atė se fryma e nacionalizmit sė pari lindi nė Egjipt dhe me kėtė e pėrgatiti terrenin pėr t'u ndarė nga Perandoria Osmane shumė mė herėt sesa qė kjo ndodhi edhe me vendet tjera tė cilat i takonin tė njėjtės perandori. Sipas tė gjitha gjasave, meqė francezėt nė mėnyrė tė hapėt e luftonin perandorinė e muslimanėve turq dhe paragjykimet anti-islamike i trashėgonin nga kryqtarėt dhe nga njerėzit e llojit tė Sharlemanjit, ata nga ana e tyre ishin tė parėt qė e thyen unitetin islamik dhe e shkatėrruan Perandorinė Osmane, dhe tėrė kėtė e bėnė me anė tė ngjalljes sė nacionalizmit egjiptian, ashtu sikundėr qė britanezėt vepruan me tokat arabe.

Me qėllim tė zgjimit tė nacionalizmit egjiptian dhe tė ngritjes sė krenarisė sė egjiptianėve pėr tė kaluarėn e tyre, Napoleoni themeloi njė institucion tė ashtuquajtur "Fondacioni Egjiptian", i cili kinse duke e lozur rolin e njė shoqate shkencore pėr hulumtimin e kulturės dhe tė historisė sė Egjiptit tė lashtė, nga ana tjetėr synim tė vetin e kishte ngjalljen e egjiptianizmit kundruall idesė pėr unitetin islamik, me ē'rast shkaktoi qė dallimet ndėrmjet Egjiptit dhe Perandorisė Osmane tė thellohen gjithnjė e mė tepėr. Fondacioni i kėtillė bėri qė disa dijetarė tė njohur francezė, siē ishin Kloti, Kerisy, Linanti dhe Ruso, tė dėrgohen nė Egjipt, me qėllim qė t'u ndihmojnė egjiptianėve qė ta zbulojnė kulturėn e lashtė tė faraonėve tė tyre dhe njėkohėsisht t'i njoftojnė ata me kulturėn franceze, me tė cilėn pėrpiqeshin ta mveshin jetėn dhe politikėn e egjiptianėve.

Silvester de Sejsi dhe dijetarė tė tjerė francezė shkruan shumė libra pėr qytetėrimin madhėshtor egjiptian, ndėrsa nacionalistėt egjiptianė siē ishte Tahtavi, e zbuluan shkėlqimin e qytetėrimit tė lashtė dhe pavarėsisė kulturore tė tyre nėpėrmjet veprės sė Sejsit "Kombi".

Me siguri se Muhammed Aliu, pavarėsinė e tij nga Perandoria Osmane e shpalli nėn ndikimin francez, dhe pėr herė tė parė e aktualizoi ēėshtjen e unitetit arab. Gjithashtu, edhe misionarėt perėndimorė ishin mjaft aktivė. Vetėm ndėrmjet vitit 1863 dhe 1879, nė Egjipt u hapėn shtatėdhjetė e shtatė shkolla franceze, amerikane, italiane dhe gjermane.

Nė vazhdėn e pėrpjekjeve pėr kolonizime, klasa intelektuale properėndimore u ngrit nė shkallėn e flamurtarit tė kombit egjiptian, dhe ate vazhdimisht duke ngulur kėmbė pėr qytetėrimin perėndimor. Refa'at Tahtavi (1801-1873) ishte i pari nė mesin e kėtyre njerėzve. Pas qėndrimit tė tij pesėvjeēar nė Paris, me ē'rast u indoktrinua me idetė franceze, ai u kthye nė Egjipt dhe filloi t'i propagojė mendimet e Monteskjeut lidhur me kombin dhe atdheun.

Tahtavi, nė veprėn e njohur tė tij "Menahixh" dhe nė vepra tė tjera, shumė shpesh i pėrdorė fjalėt siē janė "atdhe" dhe "patriotizėm", fjalė tė cilat gjer atėherė nuk ishin tė njohura nė mesin e egjiptianėve. Ai deklaroi se egjiptianėt janė popull qė dallohen nga muslimanėt tjerė, dhe se zemra e dashurisė dhe e lojalitetit tė tyre duhet tė jetė vetėm "atdheu". Ai u pėrpoq tė dėshmojė se nacionalizmi nuk ėshtė nė pėrputhshmėri me Islamin, por kjo ishte njė pėrpjekje hipokrite dhe e shterpė. Ky pionier i nacionalizmit ishte i mendimit se shkaku i dekadencės sė Egjiptit qėndronte nė sundimin e muslimanėve joegjiptianė siē ishin memalikėt. Por, nga ana tjetėr, ai njėkohėsisht me paturpėsi tė madhe flet pėr Francėn dhe Perėndimin nė pėrgjithėsi, dhe ate jo si simbol i lakmisė pėr botėn, por si pėrfaqėsues tė shkencės, civilizimit dhe kulturės, dhe nė fund sugjeron qė edhe Egjipti ta ndjekė shembullin e Perėndimit.

Njė pionier tjetėr i nacionalizmit egjiptian ishte edhe Yakob Zow'e, i ati i tė cilit ishte hebre, ndėrsa e ėma italiane. Ai njė kohė tė gjatė jetoi nė Paris dhe merrej me spiunazhė nė dobi tė Francės. Nė Paris filloi ta botojė revistėn "El-Vatan-ul-Mėsri" (Atdheu egjiptian), nė tė cilėn e propagonte nacionalizmin. Ai ishte themeluesi i nacionalizmit egjiptian dhe kishte miqėsi tė ngushtė me Kromerin, guvernatorin anglez tė Egjiptit.

Nacionalist tjetėr egjiptian me ide properėndimore ishte edhe Taha Huseini. Nė librin e tij "Mustakbel uth-thekafeh" ai u pėrpoq tė dėshmojė se Egjipti nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me botėn islame, por pėrkundrazi, ai ėshtė ngushtė i lidhur me Evropėn.

Nė kohėn e Taha Huseinit, nacionalizmi i udhėhequr nga partia Wefd u bė njė faktor determinues nė politikėn e Egjiptit. Sa'ed Zaglul, prijėsi i partisė Wefd, si dhe politikanė nacionalistė tė tjerė, u bėnė peng tė Britanisė, andaj pavarėsinė politike e konsideronin vetėm si njė kuptim pėr arritjen e progresit evropian dhe tė vlerave perėndimore.

Ky ishte njė shqyrtim i lindjes dhe i pėrhapjes sė nacionalizmit nė Egjipt, qė tregon se nė ē'mėnyrė Perėndimi e mbolli farėn e nacionalizmit dhe si e kultivoi atė.

3. Tre hebrenjtė nga Evropa si inspirues tė nacionalizmit turk

Edhe Turqia ishte ndėr vendet e para islamike, nė tė cilat u hap rruga pėr shkollėn e nacionalizmit. Bernard Luisi, njė orientalist i njohur, pohon se frymėn nacionaliste nė Turqi e inspiruan tre hebrenj nga Evropa.

Njeriu i parė i cili shumė u pėrpoq qė ta ndezė flakėn e nacionalizmit turk ishte Artur Lumley David (1811-1832). Ai qe njė hebre anglez, i cili gjatė udhėtimit tė tij nė Turqi e shkroi librin e quajtur "Ligjėrimet paraprake" (Preliminary discources) nė tė cilin u orvat tė tregojė se turqit janė njė racė e veēantė dhe e dalluar, shumė mė superiore se arabėt dhe racat tjera orientale.

Luisi shkruan: "Libri i kėtij hebreu anglez i bėri turqit qė ta dallojnė vetveten duke menduar se janė popull i veēantė". Para pėrhapjes dhe indoktrinimit me idetė perėndimore, nė Perandorinė Osmane nuk kishte kurrfarė shenje tė nacionalizmit. Madje, edhe nė fillim tė kėtij shekulli, turqit nuk i konsideronin arabėt si tė huaj, gjė qė vlente edhe pėr qėndrimin e arabėve ndaj turqve. Arabėt ishin tė kėnaqur qė janė tė inkuadruar nė Perandorinė Osmane pasi qė i takonin tė njėjtės fe, kurse nga ana tjetėr, turqit i respektonin arabėt pėr shkak tė kulturės sė tyre, andaj njohja e arabishtes konsiderohej si shenjė e diturisė. Madje edhe sulltan Abdylhamidi, nė oborrin e tij ishte i rrethuar me kėshilltarė arabė, siē ishin Ebul-Huda dhe Izzet Pasha. Gjatė revolucionit tė vitit 1908 kundėr Abdylhamidit, nė krye tė lėvizjes gjendeshin edhe dy arabė: Aziz Ali Mėsri dhe Mahmud Shevket Pasha. Mirėpo libri i hebreut tė lartpėrmendur dalėngadalė i bindi disa tė shitur, intelektualė dhe politikanė tė pavarur tė Lėvizjes xhonturke, pėrkitazi me superioritetin e racės turke.

Nė vitin 1851, Fuad dhe Xhevdet Pasha pėrkthyen nė turqishte pjesėn dėrrmuese tė shkrimeve tė Davidit. Ndėrkaq mė 1869, njė shkrimtar tjetėr, Ali Suavi, botoi nė turqishte njė traktat qė ishte imitim i fjalimeve tė Davidit lidhur me tė kaluarėn e famshme tė racės turke. Ky qe njėri ndėr shkrimet e para nė tė cilat propagohej nacionalizmi dhe ishte njė gjė pa precedentė nė Perandorinė Osmane. Luisi thotė: "Kėshtu, nėpėrmjet Perėndimit dhe me kopjimin e shkrimeve tė autorėve perėndimorė, turqit e zbuluan kombin e tyre."

David Leon Cohuni, njė shkrimtar hebre nga Franca ishte njeriu i dytė qė me tė madhe kontribuoi pėr ekspansionizmin e nacionalizmit turk. Nė vitin 1899 ai botoi librin e quajtur "Njohuri e pėrgjithshme mbi historinė e Azisė" ("Introduction Generale a l'Historie de L'Asie"). Nė kėtė libėr, ai shkruan pėr superioritetin e turqve dhe veprat epike tė tyre gjatė historisė. Gjatė dhjetėvjeēarit tė parė tė shekullit XX, ky libėr u pėrkthye nė turqishte dhe u botua me njė tirazh tė madh. Profesor Haduri dhe Bernard Luisi janė tė mendimit se ky hebre e inspiroi panturqizmin e xhonturqve, revolucioni i tė cilėve filloi nė vitin 1908.

Si shtojcė pėr librin e lartpėrmendur, Cohuni botoi edhe disa rrėfime epike pėr tė kaluarėn e lavdishme tė turqve. Thėnė mė qartė, qėllimi kryesor i kėtij hebreu nė lavdėrimin e racės turke ishte qė t'i ngjallė paragjykimet racore tė tyre dhe t'i dobėsojė lidhjet e tyre me popujt tjerė muslimanė. Ai nuk u kėnaq vetėm me shkrime, por formoi edhe shoqata tė turqve dhe egjiptianėve tė mėrguar nė Paris, dhe kėshtu u pėrpoq qė t'i vė themelet e lėvizjeve nacionaliste tė kėtyre dy vendeve. Mirėpo, njeriu qė e luajti rolin mė tė madh nė krijimin e nacionalizmit turk dhe atij arab, qe orientalisti i famshėm Arminius Vambery (1832-1918), i biri i njė prifti hebraik nga Hungaria. Ai botoi shumė libra pėr nevojėn e ringjalljes sė kombit turk, tė gjuhės dhe tė letėrsisė turke. Veprat e tij nė masė tė madhe e robėruan vėmendjen e njerėzve properėndimorė dhe tė tė ashtuquajturve turq tė arsimuar, me ē'rast e ndėrsyen nacionalizmin e tyre. Ai ishte shumė i afėrt me zyrtarėt turq dhe me politikanėt e rangut mė tė lartė.

Qėllimi kryesor i hebrenjve tė cilėt bėnė nxitjen e ndjenjave nacionaliste ishte qė tė shtrohet rruga pėr okupimin e Palestinės. Duke mos arritur sukses nė kontaktet me sulltan Abdylhamidin me qėllim tė sigurimit tė territoreve palestineze pėr emigrantėt hebraikė, hebrenjtė erdhėn nė pėrfundim se rruga e vetme pėr t'i realizuar ėndrrat e tyre ishte heqja e Abdylhamidit nga pushteti dhe shkatėrrimi i unitetit islamik midis arabėve dhe turqve. Nėn petkun e nacionalizmit dhe nėpėrmjet inkurajimit tė krijimit tė Lėvizjes xhonturke, cionizmi arriti qė ta rrėzojė Abdylhamidin, ta burgosė atė dhe ta pėrgatitė terrenin pėr ngjalljen e dallimeve dhe tė armiqėsive nė mes turqve dhe arabėve. Kėto komplote tė kolonializmit e tė cionizmit shkaktuan lindjen e Lėvizjes xhonturke qė rezultoi me revolucionin e vitit 1908 dhe me rrėzimin e Abdylhamidit. Xhonturqit, tė cilėt e zbatuan skenarin e cionizmit, politikėn e panturqizmit e mbėshtetėn nė besimin e superioritetit tė turqve. Kėsisoji, ata e pranuan qėndrimin antiarab, e ndaluan veprimtarinė e shoqatave kulturore arabe dhe filluan tė kryejnė akte diskriminimi kundėr arabėve dhe popullatės joturke. Veprimtaritė e kėtilla kryheshin nė kahe tė njėjtė me komplotet e kolonializmit britanez dhe me ngjalljen e nacionalizmit arab. Nė kėtė mėnyrė, cionizmi dhe imperializmi e bėnin diskriminimin e arabėve, kurse nga ana tjetėr, ai shkaktonte qė tė nxitet nacionalizmi arab dhe tė drejtohet kundėr turqve dhe tė tjerėve. Deri nė kėtė kohė, arabėt nuk e shquanin vetveten si racė e veēantė. Mirėpo, ashtu sikundėr qė turqit e pėrkrahnin superioritetin e kulturės sė tyre mbi kulturat tjera, edhe arabėt gjithashtu insistonin pėr njė identitet tė pavarur. Kjo ishte politika racore dhe nacionaliste e xhonturqve qė e ndezi flakėn e nacionalizmit arab - gjė qė, siē do tė shohim mė vonė, drejtpėrsėdrejti pėrkrahej nga vetė britanezėt.

Pas revolucionit tė vitit 1908, xhonturqit filluan qė nacionalizmin turk ta pėrhapin me anėn e dhunės dhe propagandės sė mjeteve tė informimit. Pėrveē kėsaj, tėrbimin e nacionalizmit turk e intensifikuan edhe goditjet e njėpasnjėshme, qė mbi Turqinė vėrshoheshin nga vendet arabe, si dhe zgjerimi i edukimit perėndimor dhe dėrgimi i studentėve turq pėr tė studiuar nė vendet evropiane. Madje edhe disa dijetarė dhe mendimtarė muslimanė si Namik Kemali (1840-1888), Zija Pasha (1825-1880) dhe Xhevdet Pasha (1823-1898), u munduan mjaft qė ta pėrziejnė Islamin dhe nacionalizmin - ide kjo e cila qė nė fillim dėshtoi, pasi qė kėto dy shkolla nuk mund tė kenė pika tė pėrbashkėta. Pėrparimi i shpejtė i nacionalizmit dhe i kolonializmit mė nė fund shpienė gjer ke ngritja e Ataturkut tė shoqėruar nga politika anti-islamike e tij. Me ardhjen e tij nė pushtet, Turqia plotėsisht u bė e varur nga Perėndimi, respektivisht nga ajo tė cilėn e dėshironte Perėndimi i satanizuar. Klasa e intelektualėve perėndimorė edhe mė tutje vazhdoi t'i promovojė kėto mėsime, por tani ato pėrkraheshin nga Ataturku dhe trashėgimtarėt e tij. Zija Gokalp (1876-1942), njėri ndėr teoricientėt mė tė mėdhej tė shkollės nacionaliste tė Turqisė, ishte personalitet i njohur i Perėndimit, qė tėrė jetėn ia kushtoi kopjimit tė ideve dhe kulturės perėndimore, tė cilat i mori si zemėr tė ideologjisė sė tij. Mė nė fund, nacionalizmi turk rezultoi me anėtarėsimin e Turqisė nė paktin NATO, e cila me kėtė hoqi dorė nga pavarėsia politike dhe kulturore e saj.

Ishte ky njė vlerėsim i lindjes dhe i pėrhapjes sė nacionalizmit nė mesin e turqve.

4. Kolonializmi britanez, prijatar i nacionalizmit arab

Askund nė vendet arabe nuk mund tė shiheshin gjurmėt e nacionalizmit, pėrderisa nė kėto vende nuk filluan tė depėrtojnė idetė perėndimore dhe ndikimi i kolonializmit.

Vendet arabe gradualisht ranė nėn ndikimin e Perandorisė Osmane duke filluar aty kah shekulli 16-tė, dhe me kėtė u vendos njė bashkėsi e tė gjithė muslimanėve nė Lindjen e Mesme (duke pėrfshirė kėtu edhe Iranin). Gjatė tėrė sundimit osman, dhe atė gjer nė fillim tė shekullit XX, arabėt nuk kishin kurrfarė ndjenje tė tjetėrsimit kundruall turqve dhe nė mėnyrė tė pėrsosur ishin tė inkuadruar nė bashkėsinė qė ekzistonte midis vendeve turke dhe atyre arabe. Sulltanėt osmanė, arabėt i konsideronin si sundimtarė tė drejtė tė muslimanėve, ndėrsa nga ana tjetėr, osmanlinjtė nuk shfaqnin kurrfarė diskriminimi ndaj arabėve. Sunduesin e ēdo rajoni arab (e qė e quanin Nakib) ata e zgjedhnin nga radhėt e popullsisė tė tė njėjtit rajon.

Kolonializmi francez ishte i pari qė nė Egjipt mbolli farėn e nacionalizmit e tė separatizmit, kurse pas tij kėtė e bėri krijesa mashtruese dhe e keqe e nacionalizmit turk, i cili nėn maskėn e xhonturqve u formua si pasojė e imperializmit dhe e cionizmit; lėvizje kjo, qė pėr tė parėn herė filloi tė bėjė diskriminimin e arabėve.

Pėrkundėr kėsaj, fuqitė kolonizuese e veēanėrisht Britania, filluan qė nėpėrmjet misionarėve arabė tė krishterė dhe intelektualėve perėndimorė, t'i ngjallin edhe ndjenjat racore dhe nacionale tė arabėve.

Pas Egjiptit, pionierė tė nacionalizmit arab ishin edhe Siria, Libani dhe Jordani. Njerėzit mė aktivė nėpėr kėto rajone ishin misionarėt. Nė Siri depėrtuan anėtarėt e sektit katolik tė jezuitėve (prej vitit 1830) dhe protestantėt (prej vitit 1820). Shoqėria gjigante e krishterė u bė vend pėr ekzekutimin e komploteve tė kolonizimit. Arabėt e krishterė e pranuan depėrtimin e Perėndimit nė mesin e interesave tė tyre, prandaj kolonizimin francez dhe britanik e shihnin si njė vendstrehim kundrejt muslimanėve. Ata ishin shumė tė ndjeshėm pėrkitazi me zgjerimin e idesė pėr njė Ummet tė pėrgjithshėm islamik, sepse nė njė shoqėri tė atillė, ata do tė mbeteshin nė pakicė, ndėrkaq nacionalizmi, si bazė e njė bashkimi, jo vetėm qė i ruante nga ndjenja e inferioritetit (nė njė bashkėsi tė atillė, tė gjithė ata do tė ishin arabė, e jo muslimanė dhe tė krishterė), por pėrkundrazi, tė ndarė nga muslimanėt dhe tė mbėshtetur nė edukimin perėndimor, ata shpresonin qė rrjedhat e ngjarjeve t'i mbajnė nė duart e veta. Qysh nė fillim, arabėt e krishterė e kėrkuan ndihmėn e qeverive perėndimore kundėr arabėve muslimanė, siē ishte edhe rasti i Luftės qytetare tė vitit 1860 kur ata i ftuan evropianėt qė tė ndėrmarrin njė fushatė nė Liban. Mirėpo kjo mėnyrė nuk e zgjidhi problemin e tė krishterėve pėr njė kohė tė gjatė, por vetėm e rriti cinizmin e muslimanėve. Prandaj, tė kėshilluar nga zotėrinjtė e tyre kolonialistė, ata si mjet tė fundit e importuan besimin e nacionalizmit.

Njėri nga shembujt mė tė qartė ishte Nexhib Azuri, themeluesi i nacionalizmit arab. Ai ishte agjent i dyfishtė i Francės e i Anglisė. Nė vitin 1904 nė Paris ai e botoi librin me titull "Le Reveil de la Nation Arabe". Mė tej formoi edhe njė shoqatė nėn emrin "Ligue de la Patric Arabe", ndėrsa si organ tė saj ajo e botonte revistėn mujore tė quajtur "L'independence Arabe". Botimin e kėsaj reviste ai e bėnte nė bashkėpunim tė ngushtė me njė tė punėsuar nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Francės, Eugene Jung. Si shėrbėtor i kolonializmit francez, Jungu shkroi njė libėr me titull "La Revolte Arabe", nė tė cilin e lėvdoi racėn arabe. Disa nga ēėshtjet qė vazhdimisht rriheshin nė librin e lartpėrmendur ishin dallimet racore, politike dhe kulturore ndėrmjet arabėve dhe turqve, si dhe ngjarjet qė kishin tė bėjnė me superioritetin e arabėve ndaj turqve dhe nevoja pėr ndarjen e arabėve nga Perandoria Osmane. Sipas Azurit dhe Jungut, pėr shkatėrrimin e Perandorisė Osmane nevojiteshin tre revolucione: revolucioni arab, revolucioni kurd dhe revolucioni armen.

Gjithashtu edhe pikėpamjet e Azurit ndaj politikės ndėrkombėtare tregojnė varshmėrinė e tij nga Britania dhe Franca. Nė luftėn kundėr turqve, ai e kėrkoi miqėsinė e Britanisė dhe pėrkrahjen e partisė probritanike tė Muhammed Wahidbit dhe tė sė pėrditshmeve probritanike siē ishin "El-Mukattau" dhe "El- Watan". Gjermaninė, e cila i ndihmoi Perandorisė Osmane, ai e cilėsoi si tė rrezikshme pėr shoqėrinė njerėzore, kurse qeveritė e Francės e tė Britanisė i konsideronte si flamurtarė tė drejtėsisė nė botė dhe kėto dy fuqi kolonizuese i inkurajonte qė tė ndėrhyjnė nė punėt e brendshme tė osmanėve, dhe e tėrė kjo tė bėhet nė favor tė arabėve. Ai edhe vetė u lajmėrua si vullnetar qė nė bashkėpunim me Jungun tė fillojnė njė revolucion brendapėrbrenda Perandorisė Osmane, dhe tėrė kėtė ta bėjnė me anėn e kapitalit dhe armatimit britanik dhe francez. Dr. Hamid Inajeti shkruan:

"Azuri shprehu besnikėrinė dhe nėnshtrimin e tij ndaj Britanisė dhe Francės dhe u eksponua si mbrojtės i interesave tė tyre nė rajonin e Lindjes, dhe mė pastaj shton: Francezėt duhet tė na ndihmojnė dhe tė na tregojnė se ēka duan prej nesh".

Si themelues i nacionalizmit arab, Azuri ishte i varur nga qeveritė e Francės e tė Britanisė dhe ishte nė shėrbim tė tyre.

Pėrveē Azourit, kishte edhe njerėz tjerė siē ishin Petros Bustani, Nasif el-Jazixhi, Ibrahim el-Jazixhi, Nofel, Salim Nofel, Mikhael Shahade, Sem'een Kalhoun, Georgez Fayyaz, Arslan Dimeshkijeh dhe shumė tė krishterė tjerė tė arsimuar qė vareshin nga fuqitė koloniale dhe pėrpiqeshin qė ta nxitin dhe pėrhapin nacionalizmin arab. Kėta njerėz bėnė ēdo gjė brenda mundėsive tė tyre pėr t'i bindur arabėt se ata janė racė e posaēme dhe superiore ndaj popujve tjerė muslimanė. Ata qėllimisht e keqinterpretonin historinė vetėm e vetėm qė t'i arrijnė qėllimet e tyre, dhe me kėtė, Islamin e prezentonin si kulturė dhe civilizim vetėm tė arabėve - gjė qė ėshtė larg mendjes sė shėndoshė. Argumentet dhe mėnyrat qė i pėrdornin pėr ta dėshmuar ekzistimin e kombit arab, ata i merrnin nga kultura dhe mendimi perėndimor.

Nacionalizmi arab u reflektua nė dy mėnyra: sė pari duke i theksuar popujt e Egjiptit, Sirisė dhe tė Irakut, dhe sė dyti, duke e theksuar bashkimin e arabėve apo tė racės arabe.

Gjatė Luftės sė Parė Botėrore, qeveria britaneze vendosi qė haptazi tė ndėrhyjė, ta pėrkrahė dhe ta mbrojė nacionalizmin arab, me ē'rast armiqėsitė ndėrmjet turqve dhe arabėve filloi t'i shfrytėzojė pėr interesat e veta. Ngritja e Sherif Huseinit, gjyshit tė mbretit tė Jordanit, Husein, kundėr turqve nė vitin 1916, gjė qė ishte synim i dėshiruar nga nacionalizmi arab, ishte pasojė e ndėrhyrjes dhe intervenimit tė drejtpėrdrejtė tė Britanisė. Pėrhapja e nacionalizmit arab kundėr osmanlinjve, shkaktoi qė nė rajonet arabe tė ndėrhyjnė qeveritė e Britanisė e tė Francės, gjė qė rezultoi krijimin e Izraelit si njė tumor i kancerit mu nė zemrėn e vendeve arabe.

Si pionier i rebelimit arab kundėr turqve, Sherif Huseini njėkohėsisht ishte edhe agjent britanez, andaj britanezėt ishin pėrkrahėsit mė tė mėdhej tė pavarėsisė sė arabėve nga zgjedha turke. Rrėfimi pėr bashkėpunimin e Sherif Huseinit me britanezėt ėshtė shumė i ēuditshėm. Nėpėrmjet djalit tė Sherif Huseinit dhe babait tė mbretit Husein, Abdull-llahut, nė vitin 1914 u vu kontakt i drejtpėrdrejtė ndėrmjet Sherifit dhe gjeneralit tė njohur anglez Kitchner (Kiēnerit). Pas njė kohe tė shkurtėr, Kitchneri e dėrgoi oficerin e tij tė lartė, Ronald Stors, qė ta vizitojė Abdull-llahun. Gjatė kėsaj kohe, Lufta e Dytė Botėrore tanimė kish filluar dhe Kitchneri, i cili tash ishte sekretar britanez i luftės, nė tetor tė vitit 1914 i dėrgoi njė porosi Abdull-llahut qė tė fillojė kryengritjen pėr pavarėsimin e arabėve nga turqit. Kitchneri i premtoi pėrkrahje pėrpjekjeve arabe pėr pavarėsi, si dhe u angazhua qė halifati i muslimanėve tė transferohet prej turqve tek arabėt, ndėrsa Sherifi u zgjodh nė postin e halifit tė ri.

Sherif Huseini, ky nacionalist probritanez, e zbatoi planin e kolonializmit nė emėr tė pavarėsisė sė arabėve. Nė kohėn kur Turqia u ngatėrrua me Francėn dhe Britaninė, ai papritmas i sulmoi turqit dhe ate duke i nxitur muslimanėt qė tė ngriten kundėr tyre dhe ta mbajnė anėn e britanezėve. Gjenerali anglez Mc Mahon (Mek Mahoni) i dėrgoi njė letėr Sharifit, kopja e sė cilės gjendet nė arkivin e Forin ofisit britanez, nė tė cilėn "faktor vendimtar theksohet roli i rėndėsishėm i Sherif Huseinit, qė u cilėsua si faktor vendimtar nė "luftėn pėr pavarėsimin e popullit trim arab".

Mė 21 korrik 1915, Sherifi i dėrgoi njė porosi Mc Mahonit, me tė cilėn kėrkonte pėrkrahjen e britanezėve pėr kėrkesat arabe pėr halifatin e tyre. Mė 10 qershor 1916 nėn udhėheqjen e Sherif Huseinit, filloi kryengritja kombėtare arabe e ndihmuar me armatim, municion, si dhe me pėrkrahjen e gjerė politike tė Britanisė. Kėshilltar kryesor i kryengritėsve tė cilėt i udhėhiqte djali i Sherifit, Feisali, ishte guvernatori anglez T. E. Lawrence. Nga njėra anė forcat arabe u vėrsulėn mbi turqit, kurse nga ana tjetėr, komandanti britanez nė Palestinė, gjenerali Allenby (Allenbaj), me njė operacion tė koordinuar gjer nė pėrsosje ngadhėnjeu njė fitore tė shkėlqyer. Kėsisoji pėrfundoi lufta e arabėve pėr pavarėsi, qė u nxit nga nacionalizmi, e qė ishte nėn mbrojtjen ushtarake tė Britanisė.

Mirėpo, derisa fuqitė kolonizuese tė Francės e tė Britanisė i nxitnin arabėt nė luftė pėr pavarėsi dhe derisa Sherif Huseini dhe organizatat e fshehta arabe, siē ishin El-Fetat dhe El-Ahad, nė mėnyrė aktive i zbatonin skenaret e fuqive kolonizuese, nga ana tjetėr, Britania dhe Franca fshehurazi i ndanin mes veti rajonet arabe. Me marrėveshjen e Sykes-Picot (Sajks- Pikotit) dhe me deklaratėn e Balfourit, ato e pėrgatitėn terrenin pėr ndarjen e viseve arabe dhe pėr krijimin e Izraelit si vend i veēantė.

Duke i nxitur ndjenjat antiturke, Franca e okupoi Algjerin, Tunizin dhe Marokun. Italia e shndėrroi Libinė nė koloni tė saj, kurse Rusia okupoi njė pjesė tė Armenisė; Britania e okupoi Egjiptin, Qipron, Adenin dhe Sheikatet e Gjirit Persik, kurse mė vonė edhe Sirinė, Libanin dhe Irakun, ndėrsa kulmin e arriti me krijimin e tumorit kanceroz tė quajtur "Izrael", dhe ate mu nė zemėr tė botės arabe.

Pra, ky ishte rrėfimi i dhembshėm pėr nacionalizmin arab, pėr krijimin dhe pėr pėrhapjen e tij.

5. Pėrfundim

Tani ėshtė mė se e qartė se nacionalizmin nė vendet islame e mbolli Perėndimi, me anė tė misioneve britanike dhe franceze, ndėrsa meritė tė madhe pėr kėtė kanė edhe orientalistėt. Mė pastaj, atė e pėrhapėn komplotet kolonialiste, tė cilat u pėrdorėn nga ana e kolonializmit si vegėl pėr thyerjen e unitetit islamik dhe pėr shkatėrrimin e Perandorisė Osmane. Pėrkitazi me kėtė, pakicat krishtere dhe hebreje si dhe intelektualėt properėndimorė ishin ekzekutuesit kryesorė tė kėtyre planeve imperialiste. Gati tė gjithė prijatarėt dhe pionierėt e famshėm tė nacionalizmit nė vendet islame ishin nga radhėt e atyre qė i kopjonin vlerat dhe idealet e Perėndimit. Me depėrtimin e idealeve perėndimore, fjalėt si "atdhe" dhe "patriotizėm" u bėnė shumė tė popullarizuara nė mesin e arabėve, turqve dhe iranianėve. Nacionalizmi ishte njė imitim tinėzak i motivuar nga modelet perėndimore dhe i imponuar nga fuqitė koloniale, qė mė nė fund rezultoi me pavarėsimin e kėtyre vendeve nga Lindja apo nga Perėndimi. Fakti se Franca dhe Britania vite me radhė ishin pėrkrahėsit kryesorė tė nacionalizmit egjiptian, tė nacionalizmit arab dhe tė atij tė vendeve tjera islamike, flet shumė mė mirė se ēdo fjalė tjetėr. Nė kohėn e sotme, me cilėsi tė kėtilla tė kolonizuesit dhe pėrkrahėsit tė forcave nacionaliste nė Turqi dhe nė Iran paraqiten Shtetet e Bashkuara, kurse si pėrkrahės i Ba'athist-ėve dhe i disa vendeve tė tjera arabe lajmėrohet Bashkimi Sovjetik.

Njė pyetje me rėndėsi qė shtrohet kėtu ėshtė ajo se, pėrse ideja e nacionalizmit, qė nė vendet islamike depėrtoi nėpėrmjet ideve perėndimore dhe komploteve kolonialiste, aq shumė u mirėprit nga disa pjesė tė masave muslimane, dhe si u pėrhap aq shumė?

Sė pari, masat nuk ishin nė gjendje ta shohin dallimin ndėrmjet "patriotizmit"dhe "nacionalizmit" dhe nė vetėdijen e tyre, kėto dy koncepte e prezentonin idenė e njėjtė, pra idenė e "Ummetit" Islamik. Qysh nė fillim, Islami krijoi njė ndjenjė tė fortė tė "Ummetit" dhe e ndau botėn nė dy pjesė: nė "Shtėpinė e Islamit" dhe nė "Shtėpinė e Luftės". Masat besuan se nacionalizmi ėshtė po ai "Ummet", prandaj edhe e pėrkrahėn aq shumė.

Arsyeja qėndron nė atė se ndonėse njerėzit disa herė folėn pėr nacionalizmin, megjithatė, ata nė praktikė, egjiptianėt e krishterė dhe egjiptianėt koptė si dhe armenėt turq akoma i konsideronin si tė huaj dhe i linin jashtė sferės sė kombėsisė. Nė tė vėrtetė, nacionalizmi dhe Ummeti Islamik, pėr masat e gjera kishte kuptim tė njėjtė dhe e nėnkuptonte tė njėjtėn gjė.

Sė dyti, pėr dallim nga pionierėt kryesorė tė nacionalizmit, tė cilėt atė e propagonin si rezultat i pavarėsimit tė tyre nga fuqitė kolonizuese dhe nga Perėndimi, masat e gjera, kėto ndjenja nacionaliste i manifestonin si kundėrshtim ndaj tiranisė sociale apo ndaj ndikimit kolonial tė Francės dhe tė Britanisė. Sa u pėrket masave, nacionalizmi nuk ishte shkollė e tė menduarit por ai ishte njė ndjenjė, ndėrkaq pėr Perėndimin, pėr politikanėt dhe pėr klasėn e ashtuquajtur tė arsimuar, nacionalizmi ishte njė ideologji dhe njė besim politik.

Faktori i tretė qė qėndroi pas rritjes sė nacionalizmit nė masat ishte dhe padrejtėsia e qeverive vetjake pseudomuslimane, tė cilat ushtronin shtypje dhe tortura mbi njerėzit. Derisa perandoria turke ishte buzė kolapsit, sundimtarėt turq, ashtu si edhe sundimtarėt tjerė vetjakė qė i njeh historia, tė nėnshtruarit e tyre i trajtonin gjithnjė e mė keq, me ē'rast nuk i shtypnin vetėm arabėt, por edhe fshatarėt e vet turq. Pas ardhjes sė xhonturqve nė pushtet, tirania dhe diskriminimi u bėnė edhe mė tė egėr, gjė qė ishte pasojė e nacionalizmit turk, i cili shkaktoi qė ndjenjat e kėtilla nacionaliste tė pėrhapen edhe tek arabėt, dhe kėtė mė sė miri e shfrytėzoi kolonializmi i huaj. Shembulli mė i ri i njė vendi ku nacionalizmi manifestohet nė tėrėsi ėshtė Bangladeshi, e qė ėshtė pasojė e sjelljes tirane tė diktatorėve ushtarakė pakistanezė.

 

 

PJESA E TRETĖ

Pėrkufizimi, bazat dhe karakteristikat e nacionalizmit

1. Pėrkufizimi i nacionalizmit

"Patriotizmi" ėshtė ekuivalenti i nacionalizmit. Nė latinishte, fjalėt "natio" dhe "nitus" kanė kuptimin e vendlindjes. Shkencėtarėt qė e studiojnė politikėn, nacionalizmin e kanė pėrkufizuar nė mėnyra tė ndryshme. Karlton Hejzi thotė:

"Kombi ėshtė njė grup i pavarur politik me trashėgimi kulturore dhe pikėpamje tė pėrbashkėta ndaj botės."

Sipas kėtij pėrkufizimi, organizimi i pėrbashkėt politik dhe uniteti kulturor janė faktorėt kryesorė pėr formimin e kombit.

Hans Kohni thotė:

"Faktor pėr formimin e kombit ėshtė koekzistenca e njė grupi tė posaēėm nė njė sferė tė vetme. Rritja dhe jeta brenda njė rrethi tė caktuar natyror dhe gjeografik, krijon unitetin mė tė madh tė solidaritetit fisnor midis individėve. Komb do tė formojė vetėm ai grup i cili mbi kėto baza ndien interes dhe dobi tė pėrbashkėt."

Luiga thotė:

"Kombi ėshtė njė bashkim i individėve, tė cilėt janė mbledhur sėbashku pėr shkak tė faktorit tė territorit, tė gjakut, tė gjuhės, tė kulturės apo tė historisė."

Salo Baroni, kombin e pėrshkruan si vijon:

"Fjala "komb" pėrdoret pėr njė grup njerėzish qė jetojnė nė tė njėjtin vend, dhe tė cilėt janė bashkuar pėr shkak tė organizimeve politike tė pėrbashkėta."

Kohni i vė nė pah edhe karakteristikat e nacionalizmit:

"Bazat e nacionalizmit janė ndjenja e thellė pėr dashurinė ndaj atdheut dhe besnikėria absolute ndaj tij si dhe ndjenja pėr ta ndarė fatin e pėrbashkėt me tė, dhe e tėrė kjo ėshtė mė se e vėrtetė atėherė kur besnikėrinė ndaj atdheut nuk e kufizon asnjė faktor tjetėr."

Enciklopedia amerikane, nacionalizmin e pėrkufizon si vijon:

"Besnikėria dhe dashuria pėr bashkimin kombėtar janė mė tė rėndėsishmet se ēdo dashuri tjetėr qė ka tė bėjė me nacionalizmin. Karakteristikat tjera tė nacionalizmit janė krenari e arritjeve tė njė populli, ato janė besim i thellė nė veēoritė e po atij populli dhe nė superioritetin e tij mbi popujt tjerė."

Edhe Hayes (Hejzi) gjithashtu e pėrsėrit tė njėjtėn gjė dhe shkruan:

"Bazat e nacionalizmit janė besnikėria dhe dashuria ndaj njė grupi tė brendshėm (tė quajtur komb dhe atdhe)."

Analiza e pėrkufizimeve tė mėsipėrme, na i qartėson kėto dy ēėshtje:

A) Baza e nacionalizmit ėshtė nė dhėnien e autenticitetit ndaj territorit, gjakut apo ndaj gjuhės. Nė vend qė baza e unitetit tė jetė besimi apo ideologjia, nacionalizmi atė e mbėshtet nė gjuhėn, nė territorin apo nė racėn. Atdheu dhe nacionalizmi bėhen boshti kryesor i patriotizmit. Duke iu pėrgjigjur pyetjes se cili ėshtė faktori kryesor qė qėndron pas ndėrtimit tė identitetit tė ndarė, shkolla e tė menduarit nacionalist thotė kėshtu:

"Nuk ėshtė besimi ai qė e dallon njėrėn qenie njerėzore nga tjetra, por kėtė dallim e bėn vendlindja, atdheu, gjuha dhe raca. Ata qė gjenden brenda katėr mureve tė atdheut dhe tė kombit, i pėrkasin atyre, kurse ata qė janė jashtė kėtyre, janė tė huaj. Kritere tė sė drejtės dhe tė padrejtės, tė sė mirės e tė sė keqes, tė ēdo gjėje, si dhe njėsia matėse e vlerėsimit tė individit dhe sjelljes sė tij nė shoqėri, janė vetėm pėrshtatshmėria dhe interesat kombėtare". Sipas shkollės sė tė menduarit nacionalist, faktorėt qė qėndrojnė pas formimit janė tė natyrės materiale, si pėr shembull kufijtė gjeografikė, gjuha, raca dhe organizatat politike. Nė bazė tė kėtyre faktorėve, njerėzit e fitojnė ndjenjėn sikur e ndajnė fatin e vetėm dhe tė kaluarėn e pėrbashkėt.

B) Karakteristikė tjetėr themelore e nacionalizmit ėshtė ajo se e tėrė besnikėria ėshtė e pėrqėndruar nė atdheun. Tė gjitha besnikėritė tjera, siē janė besnikėria ndaj Zotit, fesė, besimit apo ideologjisė i nėnshtrohen besnikėrisė ndaj vendit dhe atdheut. Asnjė besnikėri tjetėr nuk guxon ta kufizojė patriotizmin, ndėrsa kur ndjenjat fetare bien nė kundėrshtim me ndjenjat patriotike, atėherė kėto tė fundit duhet tė mbizotėrojnė.

Ky ėshtė njė parim tė cilin asnjė nacionalist nuk mund ta injorojė. Njeriu jeton pėr vendin e vet dhe e jep edhe jetėn e tij pėr tė, gjė qė nuk e bėn pėr asgjė tjetėr. Kjo ėshtė ajo dashuri ndaj nacionalizmit, e cila e drejton individin apo shoqėrinė, kėtė nuk e bėn dashuria ndaj fesė apo ideologjisė. Qenia njerėzore krenohet me tė arriturat kombėtare dhe ndihet e varur nga trashėgimia kulturore e saj, e jo nga historia e fesė apo e besimit tė saj.

 

 

2. Nacionalizmi dhe Sekularizmi

Nga ajo qė u tha mė lartė, mund tė thuhet se nacionalizmi ėshtė mjaft i afėrt me sekularizmin, dhe atė nga pikėpamja e nevojės pėr ndarjen e pushtetit nga feja dhe tė politikės nga besimi. Njėri nga parimet themelore tė nacionalizmit ėshtė flakja e prangave fetare dhe pranimi i njė rendi sekularist.

Njėra nga parullat kryesore tė nacionalizmit egjiptian ishte: "Feja i pėrket Zotit (fjala ėshtė pėr veprimet personale tė individėve dhe pėr pėrkushtimet) ndėrsa atdheu ėshtė i lidhur pėr shoqėrinė (pėr jetėn shoqėrore-politike). Sekularizmi nėnkupton atė se feja ėshtė diēka subjektive dhe ėshtė e kufizuar vetėm nė jetėn private dhe personale tė individit, dhe se ndjenjat dhe idetė fetare nuk duhet tė ndėrhyjnė nė rrjedhat shoqėrore- politike, tė cilat i pėrkasin vetėm nacionalizmit. Pra, rrėnjėt shoqėrore politike tė fesė duhet tė ndėrpresin ēdo lidhje me politikėn.

Nacionalizmi shpie drejt nė sekularizėm. Besimi se bashkimi kombėtar duhet tė bazohet vetėm nė vendin, racėn apo nė gjuhėn e pėrbashkėt, shtron domosdoshmėrinė qė feja tė jetė larg politikės. Nė kėtė mėnyrė, sekularizmi e shtron rrugėn pėr dominimin e nacionalizmit, sepse duke u nisur nga pikėpamjet e kėsaj shkolle tė tė menduarit, nuk ėshtė e mundur qė feja dhe nacionalizmi njėkohėsisht tė sundojnė dhe aq mė tepėr, kėtė ta bėjnė nė tė njėjtin vend.

Sekularizmi ėshtė vėlla binjak i nacionalizmit dhe e bėn ndryshimin e kuptimit tė pakicave. Nė njė qeveri tė themeluar sipas parimeve fetare, ithtarėt e besimeve dhe tė mendimeve tjera konsiderohen si pakicė, mirėpo nė nacionalizėm dhe sekularizėm pakicat janė vetėm pakica racore, politike apo rajonale.

Nacionalizmi pohon se besimet fetare i pengojnė unitetit kombėtar kurse pakicat fetare ndihen tė tjetėrsuara. E vetmja bazė e drejtė ėshtė kombėsia gjeografike, racorė apo gjuhėsore. Detyrė kryesore e ēdonjėrit ėshtė detyra patriotike tė cilės i nėnshtrohet edhe detyra fetare, e qė kufizohet vetėm nė besimin personal.

Detyrė patriotike e secilit ėshtė qė pėr kombin dhe atdhenė tė shėrbejė dhe tė luftojė gjer nė fund si dhe tė sakrifikojė ēdo gjė, madje edhe fenė.

3. Bazat dhe karakteristikat tjera tė shkollės sė nacionalizmit

Nacionalizmi e konsideron sovranitetin si mjet pėr tė mbrojtur vendin dhe qytetarėt e tij, e jo pėr tė pėrkrahur ndonjė ideologji apo sistem tė veēantė.

Gjithashtu, edhe ekonomia mbėshtetet nė interesat dhe mirėqenien kombėtare, e jo nė atė qė duhet tė jetė e arsyeshme apo jo e arsyeshme. Arti, kultura, poezia dhe letėrsia janė vetėm kuptime qė e pikturojnė madhėshtinė dhe krenarinė kombėtare, qė krijojnė solidaritet dhe i provokojnė ndjenjat racore.

Faktorėt kryesorė tė nacionalizmit qė e drejtojnė jetėn private dhe shoqėrore, si dhe qė i pėrcaktojnė rrethanat politike dhe intelektuale, janė kombi dhe atdheu. Sipas Ibėn Haldunit, kombi ėshtė ai element qė qėndron pas patriotizmit.

Disa nga karakteristikat tjera tė nacionalizmit janė:

1) Besimi nė atė se njeriu duhet ta mbrojė bashkatdhetarin nga i huaji, pa marrė parasysh se a ėshtė i huaji nė tė drejtė apo jo.

2) Lėvdimi dhe gati adhurimi i personaliteteve kombėtare dhe heronjve historikė tė atdheut.

3) Ringjallja e traditave tė sė kaluarės, siē ėshtė pėr shembull idhujtaria e lashtė. Pėrkitazi me kėtė, nacionalizmi gjithashtu mbėshtetet nė mite dhe nė zakone tė lashta e tė vdekura, siē ėshtė ceremoniali i sė Martės sė fundit tė vitit.

Nacionalizmi egjiptian, pėrfaqėsues mė elokuent i tė cilit ishte Taha Huseini, bėri ēdo gjė pėr t'i ringjallur reliktet e civilizimit tė vjetėr tė faraonėve. Nacionalisti i njohur egjiptian, Lutfi Sejjid, i kėshillonte bashkatdhetarėt e vet se duhet tė kenė njohuri mė tė madhe pėr civilizimin e vjetėr e tė shkėlqyeshėm egjiptian, ngase vetėm nė kėtė mėnyrė do tė mund ta siguronin kontinuitetin e historisė sė tyre.

Nė mėnyrė tė ngjashme, nacionalizmi iranian ēdo herė ėshtė munduar qė popullin iranian ta kthejė kah Kiri apo Dari, e jo kah Muhammedi s.a.v.

4) Tendenca pėr shtrembėrimin e fakteve historike dhe pėr lavdėrimin e njė vendi, si dhe pėr shpikjen e rrėfimeve dhe krijimin e modeleve tė ndryshme, vetėm e vetėm qė tė tregohet se kombi i dikujt ėshtė mė i miri.

5) Ashtu sikundėr ndodh me totemizmin e vjetėr, edhe nacionalizmi i ka emblemat e posaēme, tė cilave mundohet t'ua japė vetinė e shenjtėrisė. Flamuri, stema dhe himni kombėtar konsiderohen tė shenjta, dhe pėr ēdonjėrin prej tyre, qenia njerėzore e ka pėr detyra qė tė vetėflijohet.

4. Nacionalizmi si njė pseudoreligjion

Kėsisoji, shohim se nacionalizmi ėshtė njė pseudoreligjion ku vetė ėshtė zot dhe vetė profet. (Firduzi, pėr shembull, konsiderohet profet i nacionalizmit iranian). Besimi i kėtillė i ka totemėt e vet, idhujt, modelet, ceremonitė dhe rregullat e veta morale. Nė tė vėrtetė, njerėzit e Perėndimit krijuan njė besim qė e quajtėn nacionalizėm nė baza tė patriotizmit, i cili rrėnjėt e veta i ka nė instinktet njerėzore, e qė mė vonė e eksportuan edhe nė Lindje.

 

5. Nacionalizmi si njė sistem i zhvilluar fisnor.

Themelet e nacionalizmit njerėzit e Perėndimit i vendosin nė ndjenjat e grupit, nė patriotizmin dhe nė dashurinė fisnore. Njė vėshtrim kritik ndaj shkollės sė nacionalizmit mund tė tregojė se ai ėshė i ngjashėm me sistemin fisnor tė totemizmit.

Uniteti i sitemit fisnor qe i themeluar nė bashkėsinė e gjakut e tė tokės, dhe atė aspak duke mos e pėrfillur tė drejtėn apo tė gabuarėn, dhe nderin apo besimin. Dashuria i kushtohej vetėm atyre qė i takonin fisit, ndėrsa ata qė nuk i takonin konsideroheshin pėr tė huaj.

Shikuar nga ky aspekt, edhe nacionalizmi gjithashtu ka mjaft ngjashmėri. Nė sistemin fisnor, luftėrat dhe paqet bėheshin vetėm pėr hir tė fisit. Njeriu ishte krenar qė ėshtė anėtar i fisit dhe tė tjerėt i shikonte me pėrbuzje. Fisi ishte njė shoqėri nėn ombrellėn e sė cilės njerėzit ndiheshin tė sigurt. Gjithashtu, edhe nacionalizmi i kultivon ndjenjat e kėtilla.

Disa elemente tė sistemit fisnor tė totemizmit kanė gjetur vend edhe nė nacionalizėm. Ēdo fis e ka totemin e vet, pėr tė cilin njerėzit e fisit mendonin se ka fuqi shpirtėrore dhe se do t'i mbrojė. Andaj, pėrderisa "atdheu" tė jetė njė totem i madh pėr njeriun bashkėkohor, nacionalizmi gjithmonė do tė jetė jolegjitim dhe i papranueshėm ashtu siē ėshtė edhe totemizmi. Disa grupe luftojnė pėr luanin (stemėn e Britanisė) dhe pėr flamurin e kaltėrt; kurse disa luftojnė pėr shqiponjėn (stema gjermane) apo pėr flamurin e kuq. Pėrderisa mė parė totemizmi ishte ai faktor qė qėndronte prapa bashkimit fisnor, sot atė rol e luan "vendi".

 

 

PJESA E KATĖRT

Pėrgėnjeshtrimi filozofik i nacionalizmit

 

1. Dallimi mes patriotizmit dhe nacionalizmit

Patriotizmi dhe nacionalizmi janė dy koncepte plotėsisht tė ndryshme, dallimi midis tė cilėve ndonjėherė as qė mund tė kuptohet.

Patriotizmi ėshtė ndjenjė natyrore dhe instinktive e njeriut, kurse nacionalizmi nuk ėshtė ndjenjė por ai paraqet ideologji. I pari ėshtė sentimental, kurse i dyti ėshtė njė pseudoreligjion, nė tė cilin mbėshteten ndjenjat dhe instinktet patriotike.

Shkolla e mendimit nacionalist ėshtė ndėrtuar mbi dy instinkte shtazarake tė njeriut, tė cilat ky i ka tė pėrbashkėta edhe me krijesat tjera, e kėto janė "instinkti i grupit" dhe "dashuria pėr shtėpinė". Nacionalizmi fillon me kėto dy instinkte, e qė mė nė fund tė pėrfundojė nė njė pseudoreligjion, i cili shkakton qė kėto ndjenja tė qeta tė shndėrrohen nė njė fanatizėm tė rrezikshėm.

 

2. Nacionalizmi i mbėshtetur nė instinktin shtazarak tė njeriut

Ndjenja e grupit ėshtė njė instinkt natyror i njeriut, dhe ėshtė e pėrbashkėt edhe pėr shumė gjallesa tjera. Shtazėt njėqelizore, milingonat dhe bletėt jetojnė nė grupe. Kur demat e egėr e parandjejnė rrezikun, ata i shtyjnė lopėt dhe viēat nė mes tė kopesė dhe tė grumbulluar nė trajtė rrethi, pėrgatiten pėr t'u mbrojtur. Kur kuajt e parandjejnė rrezikun, ata tubohen nė rreth duke i afruar kokat e tyre kah qendra ndėrsa kėmbėt e sprasme i lėnė kah pjesa e jashtme e rrethit me qėllim qė me to tė mbrohen.

Dashuria pėr "vendin" dhe "shtėpinė", qė gjithashtu ėshtė njė instinkt shtazarak, ėshtė e lindur edhe nė vetė njeriun. Macet dhe qentė shumė i duan shtėpitė nė tė cilat jetojnė. Pėllumbi ėshtė shumė i lidhur pėr kotecin e tij, sepse kudo qė tė fluturojė, ai pėrsėri do tė kthehet nė tė.

Kėshtu pra, ndjenja e grupit dhe dashuria ndaj vendit janė dy nga instinktet shtazarake tė njeriut.

3. Cila ėshtė baza e bashkimit nė grupe nė shoqėrinė njerėzore?

Gjatė tėrė historisė, pra qė kur njeriu filloi tė largohet nga egėrsia dhe t'i bėjė hapat e parė drejt civilizimit dhe jetės shoqėrore, ai ēdo herė ka qenė i preokupuar me kėrkimin e themeleve mbi tė cilėt do tė duhej ta ndėrtojė jetėn e vet; pra, a thua vallė atė ta ndėrtojė nė bazė tė territorit, gjakut apo gjuhės, ose jetėn e vet ta ndėrtojė nė bazė tė idesė, besimit, meditimit apo intelektit. Kafshėt, tė cilat veprojnė vetėm nė bazė tė instinktit, jetėn e tyre kolektive e bazojnė nė gjakun apo nė vendin ku jetojnė.

Qė nga fillimi i historisė, ēdo herė kanė ekzistuar dy vija paralele. Njėra linjė ėshtė e profetėve dhe religjioneve tė mėdha, tė cilat bashkimin e kanė mbėshtetur nė bindjen dhe nė besimin, ndėrsa kulmin e arritėn me paraqitjen e Islamit dhe me krijimin e popullit tė bindjes tė quajtur Ummeti Islamik. Linja tjetėr ėshtė ajo e paganizmit dhe unitetin e saj e ka mbėshtetur nė kufijtė gjeografikė, nė ngjyrėn, gjuhėn, racėn dhe nė organizimin politik. Sistemi primitiv i totemizmit, sistemi fisnor, qytetėrimet e lashta tė Greqisė, tė Romės, tė Iranit dhe tė Asirisė, unitetin e tyre e shihnin vetėm nė faktorėt e mesipėrm.

Ajetet kur'anore kėtė e quajnė linjė tė shejtanit. Superioritetin e vet, shejtani e bazon nė prejardhjen e tij nga zjarri, gjė qė ėshtė ekuivalente me racėn dhe gjakun; mirėpo, si bazė tė privilegjit Ademi e merr vetėdijen dhe intelektin, dhe mu pėr kėtė shkak atij i pėrulen melektė (engjėjt), e jo pėr shkak tė racės apo tė gjakut.

4. Pėrse njeriu duhet tė bashkohet nė bazė tė besimit e jo pėr nga gjaku apo territori?

Tanimė na u bė e qartė se bashkimi nė bazė tė vendit apo tė gjakut i pėrgjigjet instinkteve shtazarake tė njeriut tė cilat ky i ka tė pėrbashkėta me disa shtazė e jo pėr shkak tė karakteristikave dinstinktive qė atė e cilėsojnė si shtazė mė superiore.

Mirėpo a thua vendi dhe gjaku janė baza e vetme e bashkimit tė njeriut, apo kėtu ndikojnė edhe faktorė tė tjerė? Pėr t'u pėrgjigjur nė kėtė pyetje, duhet qė pikėsėpari tė kuptohet natyra e veēantė e njeriut.

Sipas Kur'anit, njeriu ėshtė njė shtazė e pajisur me frymėn hyjnore (pėrveē asaj shtazarake). Si rrjedhim i kėsaj, ekzistojnė dy prirje apo shmangie qė e karakterizojnė natyrėn e njeriut: prirja shtazarake, e cila bėn qė njeriu t'u pėrngjajė shtazėve tjera dhe prirja humane, e cila bėn qė ai tė dallohet nga ato.

Prirja me tė cilėn ai ka veti tė pėrbashkėta me shtazėt, janė instinktet e tij. Sipas Frojdit dhe Mek Dugalit, instinkti ėshtė njė forcė misterioze, qė vepron nėpėrmjet organeve trupore tė tė gjitha krijesave tė gjalla dhe, e cila i shtyn ato qė tė veprojnė pa menduar dhe pa vetėdije.

Te vetė njeriu, instinktet e kėtilla burojnė nga natyra shtazarake e tij. Ato e pėrfshijnė dėshirėn, ushqimin, nevojėn seksuale, luftėn, dashurinė pėr vendin, gjakun, pasurinė e tjerė. Ėshtė gjė e pamohueshme se nė pajtim me natyrėn superiore tė njeriut, instinktet e tij nga pikėpamja biologjike janė shumė mė tė dobėta dhe mė fleksibile se ato pėrkatėse tė shtazėve, ndėrsa veprimet dhe sjelljet e tij dallohen nga ato tė shtazėve, dhe nuk janė vetėm instinktive por janė tė motivuara edhe nga burime tė tjera mė tė larta.

Kėto shmangie dhe prirje superiore e dallojnė njeriun nga shtaza dhe e bėjnė atė mė superior. Ato janė intelekti i tij, inteligjenca, vetėdija dhe besimi, aftėsi qė janė veti vetėm e tij si dhe dėshira pėr pėrsosje, pėr dituri dhe mė nė fund ideali.

Kėto prirje tė larta paraqesin forcė lėvizėse tė sjelljes sė njeriut nė jetė, e dallojnė atė dhe e bėjnė mė superior ndaj shtazėve. Pėr kėtė arsye, idealet, mendimet dhe gjykimet janė shumė mė tė larta te njeriu sesa qė janė te shtazėt dhe janė aq efektive saqė i transformojnė tė gjitha nevojat instinktive. Ngjashmėritė dhe dallimet midis individėve dhe shoqėrive njerėzore nuk burojnė drejtpėrdrejti nga instinktet, por ato vijnė nga vetėdija, nga gjykimi dhe pasqyrimi.

Kėtu vėrejmė se ku janė devijimet dhe gabimet e shkollės sė tė menduarit nacionalist. Faktorin kryesor pėr kontrollimin e sjelljes sė njeriut ajo e kėrkon te vendi dhe gjaku; shkolla komuniste kėtė faktor gabimisht e kėrkonte te barku, ndėrsa forcėn kryesore lėvizėse qė qėndron pas sjelljes sė njeriut, shkolla e Frojdit e kėrkonte te faktorėt seksualė. Duke i marrė parasysh tė gjitha kėto, ne do tė mund tė jemi nė gjendje qė t'i kuptojmė edhe dallimet nė mes kėtyre shkollave dhe shkollės sė Pejgamberėve. Mendimet e shkollave tė lartpėrmendura, theksin e vet e vėnė nė instinktet, gjė qė njeriun nuk e bėn shtazė mė superiore se tė tjerat sepse nuk i pėrfill cilėsitė mė tė larta tė njeriut, apo qė ėshtė mė e keqja, ato edhe i shkatėrron.

Sipas shkollės sė Pejgamberėve, kriteriumet dhe faktorėt determinues nuk kanė tė bėjnė me territorin, gjakun, ushqimin apo gjininė; por kėtu tani parashtrohen besimi, ideologjia dhe idealet e njeriut tė cilat burojnė nga vetėdija, intelekti dhe nga dituria e tij, e qė atij i jep njė pozitė mė tė ekzaltuar nė krahasim me krijesat tjera dhe i mundėson qė ta sundojė botėn. Gjatė kohės kur ai ėshtė i lidhur pėr gjėrat e atilla siē janė vendi dhe gjaku, ai mbetet nė nivelin e shtazėve, mirėpo kur bėn njė hap pėrpara drejt besimit dhe ideologjisė, atėherė ai e arrin nivelin e njeriut. Faktorėt e instinktit mbi tė cilėt mbėshtetet nacionalizmi dhe "izmat" tjerė perėndimorė, janė tė padrejtė dhe tė pavlerė sepse ato e degradojnė njeriun dhe e sjellin nė nivel tė shtazėve, ndėrkaq pėr nga pikėpamja shkencore, ata janė tė gabueshėm sepse cilėsi qė e ka vetėm njeriu ėshtė vetėdija e tij. Sakrificat qė njeriu i ka bėrė gjatė historisė tregojnė se vizioni i bazuar nė instinktet ėshtė treguar si dobėsi e tij dhe ka qenė me tė meta.

Njeriu ėshtė qenie njerėzore, e jo sorrė apo gomar. Ai doemos duhet qė bashkimin e tij ta mbėshtesė mbi bazė tė besimit qė ėshtė faktor determinues i jetės dhe t'i flakė mėnjanė synimet pėr territor, racė, pasuri apo pėr forcė. Kėtu qėndron shkaku pėr tė cilin ne e hudhim poshtė nacionalizmin, komunizmin dhe tė gjithė "izmat" e tjerė dhe drejtohemi kah shkolla hyjnore e cila bazohet nė besimin, nė kėrkimin e pėrsosjes dhe tė cilėsive qė mund t'i posedojė vetėm njeriu.

5. Nacionalizmi mbėshtetet nė rastėsitė e natyrės e jo nė zgjedhjen dhe vullnetin e ndėrgjegjes sė njeriut

Pėr nacionalizmin, kombėsia ėshtė vetėm njė rastėsi e natyrės, kurse pėr Islamin ajo ėshtė zgjedhje dhe vullnet i ndėrgjegjes sė individit qė e determinon fatin e tij. Bazat e nacionalizmit janė koekzistenca e njė grupi tė posaēėm nė njė vend tė veēantė, apo synimi pėr njė racė dhe gjuhė tė veēantė, dhe tė gjitha kėto paraqesin faktorė tė rastėsishėm qė nuk kanė kurrfarė lidhje me vullnetin e njeriut.

Si ėshtė e mundur qė njė individ, i cili i pėrket ndonjė race, ngjyre apo ndonjė gjuhe tė veēantė, tė ēlirojė veten nga synimet e kėtilla? Me pranimin e arsyetimit pėr "rastėsinė e natyrės" si njė test dhe kriter kryesor pėr jetėn shoqėrore dhe politike tė njeriut, nėnkuptohet degradimi i rangut dhe i pozitės sė tij, sepse superioriteti i tij nė krahasim me krijesat tjera tė gjalla mbėshtetet nė vullnetin dhe zgjedhjen e lirė tė tij. Nacionalizmi e pėrgojon njeriun gjer nė atė masė saqė atė e mbyll brenda katėr mureve tė vendlindjes sė vet.

Gjithashtu, nacionalizmi edhe nė pikėpamje tjera e mohon vullnetin e lirė tė njeriut, gjė qė ėshtė njė fakt qė shumė qartė u ilustrua edhe nga sundimi nazist nė Gjermani. Nacionalizmi i Hitlerit theksonte se cilido qė i pėrket racės ariane dhe pėr gjuhė amtare e ka gjermanishten, deshi apo nuk deshi ėshtė gjerman. Pasojė e njė nacionalizmi tė kėtillė qenė pushtimet e dhunshme tė vendeve tjera, ndėrsa si shkas merrej raca e pėrbashkėt.

 

PJESA E PESTĖ

Dobėsitė e nacionalizmit

1. Bazat e palogjikshme tė nacionalizmit

Herbert Luthy thotė: "Nacionalizmi ėshtė njė besim qė mbėshtetet nė njė grusht dogmash, tė cilat nuk mund tė shpjegohen nga pikėpamja shkencore dhe intelektuale, ndėrsa autenticitetin e vet e mbėshtet nė mendjen e ithtarėve tė tij".

Nacionalizmi nuk ishte nė gjendje qė nė mėnyrė eksplicite tė shpjegojė mundėsinė qė parimet e tij tė zbatohen nė trajtė universale, tė shpjegojė se cilėt janė ata faktorė qė e ndėrtojnė identitetin e pavarur tė kombit dhe se cili ėshtė dallimi i njė kombi qė nga ana natyrore apo psikologjike veēohet nga kombet tjerė, me ē'rast nė asnjė komb tjetėr nuk mund tė gjenden cilėsitė qė e karakterizojnė kombin e veēantė. Veprimtaria e propaguesve tė nacionalizmit asgjė nuk na rrėfen lidhur me kėtė, por ajo vetėm na tregon njė varg idesh tė paharmonizuara qė logjika e shėndoshė nuk mund t'i pranojė.

Teoricienėt e nacionalizmit, mbėshtetjen e tyre e gjejnė nė faktorėt gjeografikė, gjuhėsorė, racorė, politikė, ekonomikė, kulturorė dhe historikė, kurse territorin, atdheun, gjakun dhe historinė e konsiderojnė si faktorė kyē qė e ndėrtuan identitetin e veēantė tė "kombit".

Tani do ta analizojmė vlefshmėrinė dhe logjikėn e ēdo faktori tė ashtuquajtur unifikues, tė cekur mė lartė, tė cilėt e luajnė rolin e njėsisė matėse pėr matjen e identitetit tė pavarur tė shoqėrisė.

A) Territori dhe atdheu: Kėto mė tepėr janė fjalė konvencionale, se sa qė janė fjalė natyrore. Qenia njerėzore e konsideron qytetin, fshatin dhe lokalitetin e tij si njė shtėpi, gjė qė ėshtė pasojė e sugjerimit nga jashtė.

Nė qoftė se dikush nuk e shquan veten vetėm me kėto qė i cekėm mė parė, atėherė pėrse ai e konsideron veten arab e jo egjiptian? Dhe, po qe se ėshtė pjesėtar i botės arabe, atėherė pėrse nuk ėshtė aziatik? Kjo nuk ėshtė logjike, por ėshtė diēka konvencionale dhe personale. Pėr ē'arsye njeriu, i cili ka lindur nė Irlandė, atdhe tė vetin e konsideron Britaninė e jo Irlandėn? Kufijtė e shumė vendeve, sidomos tė atyre nė Afrikė, paraqesin vija artificiale tė demarkacionit. Nacionalistėt duan qė njerėzit tė tregon dashuri ndaj kėtyre vijave tė shtrembėra, tė cilat fuqitė kolonizuese i kanė tėrhequr nėpėr hartat e Azisė e tė Afrikės, dhe dėshirojnė qė kėtė dashuri ta shndėrrojnė nė njė ideologji. Ata i tėrhoqėn kėto vija, bėnė qė tė duken tė vėrteta dhe i detyruan njerėzit nga kjo anė e vijės qė ta konsiderojnė veten se i pėrkasin kėtij vendi, kurse ata qė mbetėn nga ana tjetėr e kufirit i trajtojnė si tė huaj dhe pėr kėtė nuk japin kurrfarė arsyetimi tė logjikshėm. Dashuria e individit pėr vendin e tij ėshtė gjė e natyrshme, e jo logjike. Kur dikujt nė mėnyrė tė vazhdueshme i sugjerohet se vendi i tij ėshtė njėkohėsisht edhe atdhe i tij, atėherė ai do tė besojė ndėrsa tė tjerėt do t'i konsiderojė pėr tė huaj. Nga aspekti gjeografik, "atdheu" vazhdimisht ndryshon. Ajo qė sot njihet si Afganistan, dje ėshtė konsideruar Iran. Pėrse atėherė afganistanasi i sotėm veten e quan afganistanas e jo iranian? Kjo ėshtė vetėm ēėshtje e sugjestionit.

Ēka kanė tjetėr tė pėrbashkėt kurdi i Irakut dhe arabi i Irakut, pėrpos qė e kanė fenė? Pėrse ai nuk mund ta quajė veten qytetar i Kurdistanit, nė vend se, siē e quan, qytetar i Irakut? Nacionalistėt nuk munden tė ofrojnė shpjegim tė arsyeshėm.

B) Gjuha: Shkolla e nacionalizmit gjerman me nė krye Herbert Luthyn (1744- 1803) dhe veēanėrisht Johan Fichten (1762-1814), tė cilėt ishin pėrfaqėsuesit mė tė mėdhenj tė shekullit XVIII. dhe XIX., e konsideron gjuhėn dhe historinė si faktorė mė tė rėndėsishėm qė qėndrojnė pas identitetit kombėtar tė njerėzve. Ata janė tė mendimit se shpirtin dhe identitetin kombėtar, nė masė tė madhe e krijon gjuha. Pas tyre vajtėn edhe disa nacionalistė tė botės islamike, siē janė Namik Kemal i Turqisė dhe Nadimi i Egjiptit, pėr tė cilėt gjuha kishte rėndėsi tė madhe dhe ishte bazė e kombit. Mirėpo, qė nga ana tjetėr mbetet fakti se gjuha dhe historia e pėrbashkėt e njerėzve nuk kanė qenė tė mjaftueshme pėr ta ndezur zjarrin e vetėdijes kombėtare.

Amerikanėt e kohės sė Xhorxh Uashingtonit e kishin gjuhėn dhe historinė tė njėjtė me ato tė Anglisė, por ata u veēuan nga Britania dhe u bėnė popull i pavarur. Zvicra ka tri gjuhė tė ndryshme nė tre rajone, por atje akoma ėshtė e fortė ndjenja e kombėsisė. Nė Indi fliten mbi katėrmbėdhjetė gjuhė, por anglishtja atje ėshtė akoma gjuhė e vetme qė kuptohet nga tė gjithė. Nė qoftė se gjuha ėshtė faktor determinues i unitetit dhe i solidaritetit tė pavarėsisė kombėtare, atėherė pėrse Anglia dhe Amerika Veriore nuk formuan njė komb tė vetėm, kur dihet shumė mirė se kanė njė gjuhė tė pėrbashkėt? Pėrse nuk u bashkuan vendet e Amerikės Latine (pėrveē Brazilit) qė kanė gjuhė tė pėrbashkėt me Spanjėn, Brazilin apo Portugalinė?

Nuk duam ta mohojmė rolin qė e pati gjuha e pėrbashkėt nė shpejtimin e procesit tė bashkimit e tė solidaritetit, sepse ėshtė evidente se gjuha ėshtė njė kuptim i komunikimit tė drejtpėrdrejtė dhe i ofron kombit njė letėrsi tė pėrbashkėt. Atė qė duam ta themi ėshtė se gjuha nuk ėshtė faktori themelor nė formimin e kombit, ndonėse ajo kėtė proces mjaft e ka shpejtuar. Shumė popuj janė bėrė kombe pėrkundėr dallimeve qė i kanė patur nė gjuhė (e kėtillė ėshtė edhe Zvicra), por ka edhe shumė popuj qė nė tė kaluarėn e largėt kėtė nuk e kanė bėrė, pėrkundėr gjuhės sė pėrbashkėt qė e kanė patur. Kėsisoji, gjuha nuk mund tė konsiderohet si kusht themelor pėr kombėsinė. Naseri dhe nacionalisėt tjerė arabė janė orvatur qė tė krijojnė njė komb tė bashkuar arab vetėm nė bazė tė gjuhės sė pėrbashkėt, por tė gjithė kėta dėshtuan. Tė krishterėt maronitė dhe muslimanėt e Libanit e flasin gjuhėn e njėjtė, por gjatė viteve tė kaluara ata luftonin ndėrmjet veti, me ē'rast duhet cekur se tė krishterėt ndihen mė tė afėrt me evropianėt se sa me muslimanėt.

Pėrveē kėsaj, nė ēdo vend ne mund tė hasim disa dialekte, e jo vetėm njė. Ajo qė quhet dialekt, nė tė vėrtetė ėshtė gjuhė tjetėr. A ėshtė mė lehtė qė individi, i cili flet persisht, ta kuptojė Darin nga Afganistani apo Azerinė nga Tebrizi? Njerėzit e Arabisė nuk kuptojnė as dhjetė pėr qind nga arabishtja e Libisė. Tė gjitha kėto fakte tregojnė se gjuha ėshtė njė faktor i dobėt, prandaj do tė ishte jologjik dhe i pasaktė ēdo vlerėsim se gjuha ėshtė bazė e kombėsisė.

C) Historia, kultura dhe qytetėrimi: Ėshtė mė se e vėrtetė se historia dhe kultura e njerėzve e krijojnė ndjenjėn e pėrbashkėsisė dhe tė interesit tė pėrbashkėt, mirėpo nacionalistėt e harrojnė faktin se nė Lindje, e posaēėrisht nė botėn slamike, historia, kultura dhe qytetėrimi i pėrbashkėt janė mbėshtetur nė besimin, e jo nė faktorėt gjeografikė. Duke marrė parasysh kulturėn dhe qytetėrimin, atėherė Irani postislamik ėshtė shumė mė afėr vendeve arabe dhe Pakistanit, sesa qė ėshtė me kulturėn e lashtė zoroastriane. Ngjashėm me kėtė, Egjipti, me kulturėn dhe qytetėrimin e tij ėshtė shumė mė i afėrt me Iranin postislamik sesa me qytetėrimin e faraonėve. Kultura dhe qytetėrimi ynė mbėshteten nė besimin dhe ideologjinė. Tė gjithė muslimanėt nė kohėn pas lindjes sė Islamit kanė kulturė dhe histori tė njėjtė. Qytetėrimi i kaluar i iranianėve, i arabėve, i turqve, i pakistanezėve dhe i muslimanėve indianė nuk ėshtė asgjė tjetėr pos qė ėshtė njė qytetėrim islamik. Mė kot pėrpiqen nacionalistėt qė kėtė qytetėrim ta quajnė qytetėrim iranian apo arab dhe me kėtė t'i ngjallin ndjenjat nacionaliste, apo t'i zhvarrosin eshtrat e kalbura tė kulturės dhe tė historisė paraislamike, tė cilat aspak nuk kanė tė bėjnė me kulturėn dhe qytetėrimin e sotėm. Pėr kėtė arsye, reliktet e kėtyre qytetėrimeve nuk mund t'i ngrohin zemrat e njerėzve nė krahasim me historinė dhe qytetėrimin islam, si dhe t'u prijnė atyre drejt unitetit dhe fitores.

Jo vetėm qė nacionalistėt mundohen qė nėpėrmjet ekzagjerimeve, supozimeve, vetėlėvdimeve dhe arsyetimeve tė gabuara, t'i ngjallin kujtimet pėr tė kaluarėn, por ata njėkohėsisht e pėrbuzin dhe e nėnēmojnė historinė dhe qytetėrimin islamik, e me kėtė pėrpiqen ta ngritin madhėshtinė e iranianėve, tė arabėve apo tė turqve dhe ta injorojnė Islamin. Mirėpo kjo nuk ėshtė e drejtė dhe ėshtė e dėmshme. Mėsonjėsi i martirizuar, dr. Sheriati, ka theksuar: "Gjatė gjithė historisė, raca iraniane (sikundėr ajo turke, arabe dhe popujt tjerė muslimanė) nuk ka mundur tė gjejė mundėsi mė tė mira pėr ta treguar talentin dhe aftėsinė e saj, sesa qė kėtė e ka bėrė gjatė erės sė shkėlqyer islame.

Pėrkundėr kėsaj, qė nga fillimi i shekullit tė shtatė, Irani, Turqia dhe Lindja e Mesme, aq fort e pėrkrahėn Islamin saqė lirisht mund tė thuhet se historia e tyre ėshtė e njėjtė me atė tė Islamit, dhe se kursi i tyre ka qenė i njėjtė me kursin e historisė, tė kulturės dhe qytetėrimit islamik. Madhėshtia dhe nderi i kėtyre popujve ėshtė nė kontributin qė kėta popuj e dhanė pėr promovimin e Islamit dhe krijimin e njė kulture dhe qytetėrimi tė mrekullueshėm islamik. Kėto janė arritjet e kėtyre popujve islamikė, historia e kaluar e tė cilėve ėshtė e pakrahasueshme me fenė e tyre, prandaj nėse vendet islamike dėshirojnė tė mburren me tė kaluarėn, atėherė kėtė duhet ta bėjnė vetėm nė baza tė Islamit.

Pėrveē kėsaj, zgjedhja e historisė si faktor pėr ndėrtimin e identitetit tė njeriut ėshtė njė zgjedhje e dobėt dhe e palogjikshme, meqė gjatė historisė, kufijtė e vendeve asnjėherė nuk kanė qenė tė njėjtė. Afganistani mė parė ka qenė pjesė pėrbėrėse e Iranit. A ėshtė e mundur atėherė qė historia tė konsiderohet si bazė e kombėsisė sė pavarur?

D) Raca: Shumė nacionalistė, racėn e konsiderojnė faktor qė e determinon kombėsinė. Mirėpo, njė analizė mė e thuktė e kėsaj do ta nxjerrte nė shesh dobėsinė dhe palogjikshmėrinė e saj, mu ashtu siē karakterizohet edhe paragjykimi, iluzioni dhe besėtytnia.

Ē'ėshtė racizmi? Ai ėshtė njė ndjenjė e unitetit qė mbėshtetet nė farefisninė. Vija e parė e kėtij synimi ėshtė njė realitet objektiv, domethėnė lidhja e dikujt me tė ėmėn dhe tė atin. Nė qoftė se ky rreth zgjerohet, atėherė kemi tė bėjmė me familjen, me fisin dhe me racėn e tij. Mirėpo kur jemi te raca, atėherė lidhjet janė aq tė largėta nga paraardhėsit e lashtė, saqė nuk ekziston mundėsia qė rrėnja e racės tė dėshmohet logjikisht dhe shkencėrisht. A ka ekzistuar ndonjėherė raca e ashtuquajtur ariane apo ajo semite? Veē kėsaj, kush mund tė dėshmojė se ėshtė njeri i racės ariane? Pėr shembull, gjysma e iranianėve janė Sejjidė, tė cilėt janė pasardhės tė tė Dėrguarit tė Islamit, i cili nga ana e tij nuk ishte arian. A munden kėta josejjidė tė pohojnė se gjatė mijėra viteve tė kaluara, gjaku i tyre nuk ėshtė pėrzier me gjakun e joarabėve?

Besimi nė racėn dhe nė bashkimin racor nuk ka baza reale dhe shkencore; ai ėshtė vetėm njė iluzion subjektiv mbi tė cilin nacionalizmi dėshiron qė t'i mbėshtesė marrėdhėniet shoqėrore-politike. Sa gjė e palogjikshme dhe qesharake.

E treta, nė qoftė se e pranojmė gjakun si bazė, ashtu siē bėn racizmi dhe nacionalizmi, atėherė pėrse paraardhėsit tanė, Ademi dhe Hava, tė mos mundet tė jenė baza e gjeneratės sė njerėzimit. Kėshtu, nė vend tė racizmit ne do t'i ktheheshim humanizmit, ndėrsa nė vend tė nacionalizmit, do tė drejtoheshim kah internacionalizmi. Ideja e kėtillė ėshtė mė e logjikshme dhe mė bindėse sesa qė ėshtė ēėshtja e racės, e cila nuk mund tė dėshmohet. Madje edhe po qe se nisemi nga vetė autenticiteti historik i racės ariane dhe asaj semite dhe nėse kthehemi prapa nė histori, do tė shohim se tė gjitha kėto raca kanė paraardhės tė pėrbashkėt. Pėrse atėherė kjo tė mos merret si pikėnisje e pėrbashkėt?

E) Organizimi politik dhe faktorėt ekonomikė: Disa shkolla tė nacionalizmit, organizimin politik dhe faktorėt ekonomikė i konsiderojnė si bazė e nacionalizmit. Ndonėse nga aspekti politik irlandezėt janė pjesė pėrbėrėse e Britanisė, ata akoma sot e kėsaj dite veten e konsiderojnė si tė pavarur.

Edhe ekonomia disa herė e ka luajtur rolin e faktorit tė bashkimit, siē ishte rasti edhe me unionin doganor, i cili mes viteve 1819 dhe 1952 u themelua ndėrmjet disa krahinave gjermane, dhe qė mė vonė shėrbeu si prelud pėr unionin politik tė tyre. Mirėpo rastet e kėtilla paraqesin vetėm pėrjashtime nė rregulla. Harmonia ekonomike dhe bashkėpunimi i grupeve tė ndryshme nuk janė domosdoshmėri edhe pėr unitetin kombėtar.

Duke i patur parasysh tė gjitha kėto qė i cekėm mė lartė atėherė ėshtė mė se e qartė se themelet kryesore tė nacionalizmit janė tė dobėta, tė gjymta dhe tė palogjikshme, ndonėse deri diku edhe kanė ndikuar nė zgjimin e ndjenjave nacionaliste. Ato nuk paraqesin faktorė fundamentalė qė e determinojnė bashkimin dhe solidaritetin. Pėr kėtė arsye, nacionalistėt francezė qenė tė detyruar tė pohojnė se ajo qė francezin, gjermanin apo anglezin e shtyn ta konsiderojė veten si francez, gjerman apo anglez, ėshtė vetėm dėshira dhe vullneti individual i tij. Derisa individi lirisht nuk pranon qė tė jetė qytetar i njė kombi tė veēantė, gjuha e pėrbashkėt, raca, historia apo kufijtė gjeografikė do tė jenė tė pavlefshėm, sepse ai nuk mundet qė vetvetiu tė krijojė ndjenjė pėr dashuri ndaj vetėdijes kombėtare.

2. Uniteti nė bazat e mėsipėrme shpie nė dallimet njerėzore

Pėrpjekja pėr krijimin e unitetit nė bazat e mėsipėrme, shpie gjer nė diferenca dhe konflikte tė mėdha ndėrmjet qenieve njerėzore. Uniteti qė bazohet nė racėn, nė gjuhėn apo nė kufijtė gjeografikė, nuk mund t'i pėrfshijė tė gjitha qeniet njerėzore. Pėrkundrazi, fitohet pėrshtypja se nė mes tyre qėndrojnė mure qė i ndajnė dhe e intensifikojnė pėrēarjen ndėrmjet tyre. Kufijtė ideologjikė mund tė zgjerohen pa forcė dhe imponime sepse varen nga vullneti i lirė i individėve apo i popujve qė e pranojnė atė mendim dhe aspak nuk ėshtė e pamundshme qė kjo tė pėrfundojė me bashkimin e tėrė njerėzimit. Mirėpo popujt gjeografikė sė bashku me diferencat e tyre racore dhe gjuhėsore i pėrfshijnė tė gjithė njerėzit, prandaj uniteti i njerėzimit nuk mund tė qėndrojė vazhdimisht.

Nacionalizmi krijon pėrēarje ndėrmjet njerėzimit dhe nuk mund t'i prijė atij drejt bashkimit tė pėrgjithshėm. Nė njė unitet tė atillė, ēėshtja e pakicave dhe e tė huajve bėhet e pazgjidhshme. Mirėpo Ummeti i themeluar nė besimin ėshtė njė "unitet i hapur" qė i pranon njerėzit e ēdo race, ēdo ngjyre, ēdo gjuhe dhe ēdo territori. Mu pėr kėtė arsye ky unitet mund tė zgjerohet dhe tė prijė kah vėllazėrimi universal i njeriut.

Nė tė vėrtetė, baza e vetme shkencore, logjike dhe e drejtė pėr kombin dhe formimin e unitetin ėshtė besimi, ideologjia dhe shkolla. Faktorėt tjerė janė tė parėndėsishėm nė krahasim me kėto qė u thanė.

Kėshtu, mund tė vėrejmė se asnjė nga parimet mbi tė cilėt mbėshteten nacionalistėt, nuk janė logjikė dhe universalė. Por, uniteti qė mbėshtetet nė besimin tė cilin e pėrkrah Islami ka njė autenticitet dhe ėshtė i justifikueshėm. Ata qė kanė ideologji tė njėjtė dhe posedojnė vizione tė pėrbashkėta mbi botėn, besimin fetar, kulturėn, objektivat dhe destinacionin, formojnė njė Ummet tė vetėm.

Derisa tė ekzistojė patriotizmi dhe nacionalizmi, ēdo herė do tė ketė rrezik nga lufta dhe pėrleshjet e njerėzve, sepse uniteti kombėtar vazhdimisht shpie drejt dispersionit dhe konfrontimit ndėrkombėtar. Ky kundėrshtim nuk ėshtė i pazgjidhshėm, pėrpos nėpėrmjet forcės dhe kolonizimit tė tė tjerėve. Ndėrkaq uniteti qė bazohet nė besimin dhe pranimin e kėtij besimi edhe nga tė tjerėt, do t'i mėnjanojė tė gjitha dallimet dhe tė gjithė do tė jenė tė barabartė e do tė trajtohen si vėllezėr.

 

 

3. Nacionalizmi ēon kah shkatėrrimi i qėllimit

A thua vendi do t'i nėnshtrohet pėrēarjes nė qoftė se si bazė e kemi "fenė" apo "kombėsinė"?

Qėllimi i nacionalizmit ėshtė krijimi i unitetit, mirėpo rezultati ėshtė i kundėrt sepse nacionalizmi pėrfundon me disfatėn e qėllimeve tė tij. Kuptimet qė i pranon nacionalizmi pėr t'i realizuar qėllimet e tij pėr krijimin e unitetit, janė ngjallja e ndjenjave tė theksuara tė solidaritet nė bazė tė racės, gjuhės dhe kombėsisė.

Por, nė ēdo vend ekzistojnė pakica racore dhe gjuhėsore. Kur kėto pakica ballafaqohen me ndjenjat nacionaliste tė nxitura nga propaganda e shumicės, atėherė, duke u frikėsuar qė, brenda shumicės mund ta humbin identitetin e tyre, ato menjėherė reagojnė. Shpeshherė ėshtė vėrejtur se propaganda e drejtuar kah nxitja e ndjenjave nacionaliste tė shumicės, shkakton ngjalljen e nacionalizmit regjional, atij racor apo gjuhėsor tė pakicave, dhe si pasojė e tėrė kėsaj ėshtė dispersioni dhe pėrēarja e vendit.

Nuk ka kurrfarė arsye logjike qė nacionalizmi i shumicės tė konsiderohet i drejtė ndėrsa ai i pakicės i gabuar. Pėrse nacionalizmi britanik tė konsiderohet i drejtė dhe i lėvdueshėm, kurse ai irlandez si fajtor dhe i dėmshėm? Kur munden Baathistėt irakianė ditė e natė tė flasin pėr nacionalizmin arab, atėherė pėrse kėtė tė drejtė tė mos e kenė edhe kurdėt e tė flasin pėr nacionalizmin kurd, kur dihet bukur mirė se kėta nuk janė arabė. Nė qoftė se paragjykimet territoriale, racore apo gjuhėsore janė tė mira, atėherė ato janė tė mira pėr tė dy palėt dhe po qe se nuk janė tė mira, atėherė nuk janė tė mira pėr asnjėrėn palė. Nuk mund tė gjykojmė sipas dy kritereve. Kur nacionalizmi i amerikanėve tė bardhė ėshtė i mirė, atėherė pėrse ai i zezakėve ėshtė i keq?

Pra, shohim se nacionalizmi nuk ka bazė logjike sepse e shkakton disfatėn e qėllimeve tė tij, ndėrkaq solidaritetin synon ta vendosė me anė tė forcės. Nė vend qė ta arrijė qėllimin e vet, nacionalizmi e bėn tė kundėrtėn, pra shkakton ndarje dhe pėrēarje.

Nuk janė besimet fetare ato qė shkaktojnė prishjen e unitetit dhe qė sjellin gjer ke pėrēarja e vendit, siē pohojnė nacionalistėt, por pėrkundrazi, kėtė e bėjnė ndjenjat nacionaliste. Rezultati i propagandės nacionaliste gjysmėshekullore i Riza Hanit dhe Muhammed Rizasė ishte kryengritja nė Kurdistan dhe nė Turkman Sahra.

Nacionalizmi kurrė nuk ka qenė nė gjendje ta zgjidhė ēėshtjen e pakicave racore, gjuhėsore apo tė atyre regjionale. Pėrkundrazi, ai ēdoherė i ka intensifikuar kėto kundėrthėnie dhe i ka bėrė tė pėrhershme.

Pasi qė kritere tė vetme janė raca, gjuha apo territori qė nuk mund tė ndryshohen, atėherė ato qė i pėrkasin ndonjė race tė caktuar apo qė flasin ndonjė gjuhė tė caktuar, ēdo herė konsiderohen dhe jetojnė si pakicė dhe nuk mund t'i ndajnė ndjenjat e tyre me shumicėn. Madje edhe ata qė me anė tė emigrimeve apo ndryshimit tė kufijve bėhen kombėsi tė ndonjė vendi, ata akoma ndihen tė tjetėrsuar e tė diskriminuar, kurse kėtė ndaj tyre e ndjejnė edhe tė tjerėt. Armenėt nė Turqi, nė Siri dhe nė Iran, si dhe kurdėt, skocezėt, irlandezėt dhe zezakėt e Amerikės janė shembuj mė tė qartė tė kėtij pohimi.

Nacionalizmi nuk mund ta zgjidhė problemin e pakicave me kriterin e gjakut e tė gjuhės. Mirėpo, kur pėr bazė merret besimi, i cili nuk ėshtė diē personale apo njė pronė qė mund tė trashėgohet, atėherė ai ndoshta edhe mund ta zgjidhė ēėshtjen e pakicave, sepse sipas tij, pakicat nuk do tė duhej tė ekzistonin. Logjikisht kjo nuk ėshtė e pamundur. Problemi i pakicave ēdo herė do tė mbesė si plagė kanceri nė trupin e shoqėrive nacionaliste. Kjo mė sė shumti ndihet nė shoqėritė islamike nė tė cilat nxitja e ndjenjave nacionaliste ka shpierė gjer nė pėrēarje tė plotė.

Pjesėtarėt e pakicave fetare nė Iran, Pakistan, Turqi dhe nė shumicėn e vendeve arabe nuk janė mė shumė se dy deri katėr pėr qind tė popullsisė, por prapėseprapė ky numėr i gėzon tė gjitha tė drejtat qytetare dhe ligjore, dhe nė sistemin islamik e ndien veten tė sigurt. Tė gjithė e kanė rrugėn e hapėt qė tė bėhen anėtarė tė vėrtetė tė Ummetit Islam. Mirėpo kur si pikėnisje merret kombėsia, atėherė pjesėtarėt e pakicave racore, gjuhėsore dhe regjionale shumėfishohen, kėshtu qė numri i pėrgjithshėm i kėtyre pakicave nė tė vėrtetė formon njė shumicė tė popullsisė. Po qe se kombėsia merret si bazė, atėherė kurdėt do tė drejtohen kah kombi kurd, ndėrsa turqit kah raca turke. Nė kėtė mėnyrė, kėto vende pa dyshim do tė drejtoheshin kah pėrēarja dhe vetėm forca do tė ishte ajo qė do t'i bashkonte. Pasi qė vendet e mėsipėrme si bazė e kanė nacionalizmin, ato deri tani gjithnjė janė ngatėrruar me probleme dhe vėshtirėsi.

4. A thua vetėm nacionalizmi ėshtė ai qė mund ta nxitė kreativitetin e njerėzve?

Disa mendimtarė, ndėr tė cilėt ėshtė edhe Harold Lasku, besojnė nė atė se nacionalizmi nuk duhet tė pranohet si realitet por si njė mjet i pėrshtatshėm qė i pėrgjigjet qėllimit. Ai shkruan "Pėrkundėr gabimeve, tė metave dhe kundėrthėnieve qė i ka nacionalizmi, fanatizmi ėshtė ai i cili e liron energjinė dhe kreativitetin e njerėzve".

Mirėpo Lasky dhe bashkėmendimtarėt e tij i marrin parasysh vetėm rrethanat e Perėndimit, nė tė cilat religjionit i mungon dinamizmi i mjaftueshėm pėr zgjimin e ndjenjave dhe zellit tė popullit. Historia e Lindjes dhe e botės islame tregon se feja ka qenė shumė mė efektive se nacionalizmi dhe se i ka inspiruar dhe aktivizuar popujt muslimanė, me ē'rast te ata e ka nxitur iniciativėn dhe kreativitetin e tyre si dhe e ka ngjallur dhe shtuar zellin ndėr masat e gjera popullore.

 

PJESA E GJASHTĖ

Rreziqet nga nacionalizmi

 

1. Egocentrizmi dhe paragjykimi

Njėri nga rreziqet mė tė mėdha tė nacionalizmit ėshtė paragjykimi: ndjenjė e furishme gjatė sė cilės individi apo grupi bėhen egocentrikė, e injorojnė realitetin si dhe bėhen tė ashpėr dhe tė palėkundshėm nė qėndrimet e tyre.

Ndjenjat nacionaliste nė njė vend zakonisht shpiejnė gjer ke paragjykimet kundėr popujve tjerė, dhe nga aspekti sociologjik i inkurajojnė "grupet" dhe njerėzit qė ta duan dhe ta lėvdojnė vetėm popullin e vet, ndėrsa tė gjithė ata qė janė jashtė kėtij "grupi" konsiderohen si armiq dhe pėrbuzen. Vetėlavdėrimi bėhet rregull dhe pėr tė tjerėt nuk tregohet kurrfarė simpatie apo tolerancė.

Egocentrizmi, ky pinjoll i kėtij nacionalizmi tė pabaraspeshuar, manifestohet nė disa mėnyra dhe nė rrethana tė ndryshme si: etnocentrizėm, shovinizėm, racė-centrizėm, racizėm e tė ngjashme.

 

 

2. Kompleksi i superioritetit dhe interpretimi i gabuar i historisė

Patriotizmi ēdo herė e inkurajon kompleksin e padėshiruar tė superioritetit dhe bazėn e tij mundohet qė ta pėrforcojė duke i pėrbuzur popujt tjerė. Walter Lecqueri, sociolog i njohur thotė:

"Njėra nga veēoritė kryesore tė nacionalizmit ėshtė mbivlerėsimi i njė populli dhe nėnēmimi i popujve tjerė, mungesa e vetėkritikės, e ndenjės sė pėrgjegjėsisė dhe e vrojtimit tė drejtėsisė. Nacionalizmi e braktis realizmin dhe lejon qė nė shoqėri tė dominojė vizioni idealist dhe mitoman"

Me qėllim qė ta glorifikojė vetveten, nacionalizmi kryesisht shėrbehet me supozime, ekzagjerime, me arsyetime tė gabuara, me pėrbuzje dhe vetėlavdėrime tė palejueshme, dhe ē'ėshtė mė e keqja, tė gjitha kėto i pėrdorė pėr shtrembėrimin e historisė, pėr krijimin e modeleve dhe pėr shkruarjen e legjendave. Faktet historike shtrembėrohen dhe shndėrrohen nė mite imagjinore qė realitetin historik dhe social e bėjnė tė dyshimtė.

Will Duranti thotė: "Shekulli XIX e shpiku nacionalizmin dhe i korruptoi tė gjithė historianėt." Treilschke, Von Sibel, Michellėt, Martin, Mc Caulay, Green, Banderft dhe Fetik ishin patriotė e pas kėsaj edhe historianė. Ēdo nacionalist vendin e tij e konsideron si njė vend tė zgjedhur nga Zoti, ndėrkaq bota tjetėr ėshtė pėrplot djallėzi dhe barbarizėm.

Nacionalizmi aq shumė e ka trazuar dhe korruptuar historinė, saqė njė njeri i urtė ka thėnė se pėr t'u arritur paqja universale, do tė ishte mė mirė qė tė flaket historia se sa tė bėheshin pakte tė miqėsisė dhe tė bashkėpunimit.

Njėri nga dėmet mė tė mėdha tė nacionalizmit ėshtė interpretimi i gabuar i historisė. Pohimi i kėtillė mund tė argumentohet ēdo kund ku ekziston ndonjė formė ekstreme e nacionalizmit. Por, ēėshtja nuk qėndron kėtu. Ēdo lloj i nacionalizmit vetvetiu devijon kah vetėlėvdimi dhe pėrbuzja e tė tjerėve, dhe kjo bėhet gjer nė atė masė derisa nė popullin e vet ta ngjallė ndjenjėn e gabuar tė krenarisė, me anėn e sė cilės paragjykimet nacionale i kthen nė favor tė vet dhe nė dėm tė tė tjerėve.

3. Paragjykimet fisnore apo injoranca fanatike

Nacionalizmi mbėshtetet nė instinktet shtazarake tė njeriut e jo nė besimin dhe inteligjencėn, prandaj njėri nga themelet dhe veēoritė e tij ėshtė edhe paragjykimi fisnor, tė cilin Islami e quan me emrin injorancė fanatike.

Lindja e rastėsishme e njeriut nė njė vend tė caktuar, atij ia jep idenė e gabuar se mund t'i pėrbuzė tė tjerėt dhe t'i konsiderojė armiq. Pėr shembull, njeriu i lindur nė Evropė dhe qė ka lėkurė tė bardhė, ia jep vetes tė drejtėn qė t'i plaēkisė zezakėt dhe mos t'i punėsojė sipas kritereve tė cilat i zbaton pėr bashkatdhetarėt e tij tė bardhė. Madje edhe njė gjeni siē ishte Ajnshtajni nuk pėlqehej nga gjermanėt vetėm e vetėm pse ishte hebre. Njeriu tė lindet nė Gjermani apo nė Francė, gjė qė ėshtė lindje e rastėsishme nė njė vend tė caktuar, e jo zgjedhje e vetėdijshme, nuk ėshtė kurrfarė arsye qė ai njeri tė mos i pėlqejė tė tjerėt, tė ketė paragjykime dhe qeniet njerėzore t'i vlerėsojė sipas dy kritereve tė ndryshme.

A ka diē mė jonjerėzore dhe mė tė paarsyeshme sesa ajo kur preferohet njė bashkatdhetar i papėrshtatshėm, i poshtėr dhe i korruptuar vetėm pse ėshtė i racės apo gjuhės sė njėjtė, nė krahasim me atė person kompetent gojėmbėl dhe dashamir qė ėshtė lindur jashtė kufijve tė atij vendi?

Personi gjykohet nė bazė tė racės sė tij, tė gjuhės, e tė vendit dhe konsiderohet bashkatdhetar apo i huaj, me ē'rast aspak nuk merren parasysh veprat e tij, virtytet apo pikėpamjet qė i ka. Nderi i njeriut dhe veprat e mira nuk pėrfillen vetėm e vetėm sepse personi gjegjės ėshtė i lindur nė vend tė huaj. Individi vlerėsohet vetėm pėr nga gjaku apo territori, e jo pėr nga vepra, besimi, nderi apo nga detyra.

Sa mė i pėrhapur qė bėhet nacionalizmi, aq mė shumė rriten injoranca fanatike dhe paragjykimi racor, kurse vizioni i njeriut sa vjen e mė tepėr ngushtohet. Tė gjitha qė kanė tė bėjnė me vendin e tij, nacionalisti i mbron vetėm e vetėm me anėn e intelektit apo refleksionit. Tė gjitha qė vijnė nga jashtė ai i konsideron si gjėra tė huaja dhe turpėruese. E drejta dhe e gabuara bėhen koncepte tė pakuptimta.

Kjo ėshtė ajo injoranca fanatike tė cilėn Islami e dėnon aq shumė; ajo ėshtė trashėguar nga sistemi johuman fisnor, por ka fituar pėrmasa shumė mė tė rrezikshme.

4. Nacionalizmi kulmon me racizėm

Nacionalizmi nė mėnyrė tė pashmangshme pėrfundon me racizėm dhe paragjykime racore. Gjithkund ku ai pėrpiqet qė unitetin ta mbėshtesė nė bazė tė koekzistencės sė vetėm njė grupi tė veēantė dhe kėshtu atė grup ta pavarėsojė nė njė bashkėsi tė veēantė, nacionalizmi duhet qė mė pastaj atė grup edhe ta emėrtojė me emra tė ndryshėm, pėr shembull iranianė, turq apo emra tė tjerė. Pastaj kėtyre pjesėtarėve tė grupit duhet t'ua shpėrlajė edhe trurin, duke i shtyrė tė besojnė se ata janė mė superiorė se tė tjerėt dhe ate nė bazė tė racės sė tyre, gjakut tė tyre e tjerė. Kėtu aspak nuk i kushtohet kujdes kriterit tė virtytit, tė besimit apo tė veprimit. Nė mėnyrė tė ngjashme, edhe vendet tjera fqinje fillojnė qė tė manifestojnė ndjenja tė tilla tė ngjashme, gjė qė pastaj shpie gjer nė pėrleshje tė vazhdueshme, nė rivalitet dhe nė armiqėsi racore.

Historia ėshtė dėshmitare e faktit se ndjenjat nacionaliste ēdo herė kanė pėrfunduar nė racizėm. Grekėt nė kulmin e qytetėrimit tė tyre, popujt jogrekė i quanin barbarė. Aristoteli ka thėnė:

"Vetė vullneti i natyrės ėshtė qė barbarėt tė jenė skllevėr tė grekėve." Hebrenjtė, tė cilėt para se tė bėheshin bashkėsi fetare ishin bashkėsi nacionale, veten e tyre e konsideronin si njerėz tė zgjedhur nga Zoti. Nė kulmin e qytetėrimit tė tyre, romakėt besonin se nė tokė ka vetėm tre popuj; romakėt, aleatėt e tyre dhe barbarėt (popujt joromakė)

 

5. Nacionalizmi rezulton me dėshirėn pėr dominim dhe kolonizim

Kėrkesa pėr dominim dhe kolonizim ėshtė pasojė e tre faktorėve:

1 - Paragjykimit tė madh

2 - Kompleksit tė superioritetit

3 - Interesit vetjak (dhe mospėrfilljes sė tė tjerėve)

Nacionalizmi mbėshtetet nė kėta tre faktorė, tė cilėt atė e shpiejnė kah dominimi dhe kolonizimi. Nacionalizmi ka qenė shkak pėr pėrleshje, agresion dhe rivalitet tė vazhdueshėm midis popujve dhe ka shkaktuar trazira e gjakderdhje nė tėrė botėn. Kur njė vend mendon vetėm pėr interesat e veta dhe ia jep vetes tė drejtėn pėr t'i sunduar tė tjerėt, atėherė ėshtė mė se e qartė se pasojė do tė jenė konfliktet, agresionet dhe kolonizimi. Disa mendojnė se kjo ėshtė vetėm njė e vėrtetė e nacionalizmit ekstremist. Mirėpo historia na ka mėsuar se nuk ka nacionalizėm tė dobishėm apo tė dėmshėm, sepse nacionalizmi i ēdo forme, mė nė fund pėrfundon me shovinizėm dhe racizėm.

Dikush mund tė thotė se, nė qoftė se patriotizmi dhe racizmi e shkaktojnė fanatizmin dhe dominimin, atėherė kėtė gjithashtu mund ta shkaktojnė edhe feja dhe ideologjia. Mirėpo, ata qė pohojnė njė gjė tė kėtillė, janė duke e injoruar realitetin e vėrtetė. Ėshtė e vėrtetė se ēdo shkollė dhe ideologji prodhon fanatizėm dhe e trimėron njeriun qė tė besojė se shkolla e tij ėshtė mė superiore se e tė tjerėve, por pasi qė kjo nuk mbėshtetet nė gjakun dhe territorin dhe pasi qė themel i saj ėshtė autenticiteti i intelektit dhe i refleksionit, atėherė rezultati i saj hyn nė kontekst shkencor dhe teorik. Besimi ėshtė i atillė saqė kur dėshmohet nė mėnyrė logjike apo kur ėshtė mjaft tėrheqės, njerėzit atėherė mund tė pajtohen me tė pa i shtyrė askush. Shoqėria e cila mbėshtetet nė besimin ėshtė njė sistem i hapur, kurse shoqėritė qė mbėshteten nė nacionalizėm dhe nė racizėm paraqesin sisteme tė mbyllura qė disa i ngritin kurse tė tjerėt i poshtėrojnė dhe i shohin si inferiorė dhe skllevėr tė kolonizuar. Mirėpo kur shpallet besimi atėherė tė gjithė ithtarėt e tyre bėhen vėllezėr tė barabartė. Me zgjerimin e tij, nacionalizmi kalon nė imperializėm dhe kolonializėm. Shkolla e mendimit fetar pėrshkruan njė sistem ideal pėr tė gjitha qeniet njerėzore, qofshin ata tė bardhė apo tė zi, tė Lindjes apo tė Perėndimit, pra tė gjithė qė i bashkangjiten unionit tė propozuar, ndėrkaq nacionalizmi mund tė zgjerohet vetėm duke i nėnshtruar popujt e dobėt. Njė pjesėtar i racės ariane kurrė nuk mund tė bėhet semit, ndėrsa Turqia asnjėherė s'mund tė jetė Iran, pėrveē nėse shndėrrohet nė koloni. Por, nga ana tjetėr, Egjipti, Iraku dhe Irani e pranuan Islamin pa u shndėrruar nė kurrfarė kolonie.

Besimi qė mbėshtetet nė intelektin pėrhapet pa dhunė, por vetėm nėpėrmjet udhėheqjes dhe propagandės, mu ashtu sikundėr qė tregtarėt dhe dervishėt e bartėn Islamin gjer nė pjesėt mė tė largėta tė Azisė e tė Afrikės. Mirėpo nacionalizmi, i cili ka vetėm bazė racore dhe gjeografike, mund tė pėrhapet vetėm nėpėrmjet kolonizimit.

Siē u cek edhe nė kapitullin e mėparshėm, kolonializmi i egėr i Perėndimit qė gjatė shekullit tė XIX u pėrhap nėpėr botėn e tretė, u shkaktua nga ndjenjat nacionaliste. Fatkeqėsitė e Luftės sė Dytė Botėrore, katastrofat e Hiroshimės e tė Nagasakit, si dhe qindra lufta tė tjera qė e lanė me gjak historinė e njeriut, janė dėshmi tė gjalla se nacionalizmi ėshtė njė forcė dominuese.

Nacionalizmi ėshtė faktori kryesor i ekspansionizmit dhe bazė e padrejtėsisė dhe e agresionit. Ai ēdo herė ka qenė burim i imperializmit qė nė mėnyrėn mė tė vrazhdė ka shkelur mbi popujt e dobėt, me ē'rast ambiciet e tij jolegjitime gjithmonė i ka realizuar nė emėr tė dėshirave dhe nevojave kombėtare.

 

6. Ngushtimi i horizontit mendor tė njeriut

Horizontet mendore tė njeriut, nacionalizmi i ngushton nė dy mėnyra: Sė pari, ai e dekurajon njeriun qė tė mendojė pėr tėrė njerėzimin dhe pėr mėnyrat qė t'i ndihmojė atij. Ai e inkurajon atė qė t'i marrė nė konsideratė vetėm bashkatdhetarėt e tij si dhe e kufizon shtegun e vizionit tė tij vetėm brendapėrbrenda kufijve kombėtarė. Sė dyti, nacionalizmi e inkurajon njeriun qė ta braktisė besimin, shpirtin dhe intelektin, dhe tė pėrqėndrohet vetėm nė vendin, gjakun, racėn dhe atdheun, dhe me anėn e kėsaj e ngushton horizontin mendor tė tij.

Nacionalistėt janė robėr tė emocioneve dhe nuk kanė kurrfarė konsiderate pėr intelektin dhe inteligjencėn. Nga ana tjetėr, ideologjia mbėshtetet nė refleksionin dhe krijimin e ndjenjės sė obligimit tė pėrgjegjėsisė, me ē'rast intelekti dominon mbi emocionet, gjė qė nuk ėshtė rasti me nacionalizmin, te i cili ndodh e kundėrta.

 

 

PJESA E SHTATĖ

Islami dhe Nacionalizmi

1. Islami dhe nacionalizmi: dy pole tė kundėrta

Islami i lejon ndjenjat e thjeshta patriotike, siē janė dashuria ndaj babait, djalit apo familjes, por deri nė atė masė gjersa kėto ndjenja nuk i kundėrvihen bindjes mė tė lartė tė njeriut. Mirėpo, siē e pamė edhe mė parė, nacionalizmi nuk ndalet vetėm nė kėto ndjenja tė thjeshta. Ai paraqet njė besim socio-politik dhe njė mėnyrė tė jetės sė njeriut, i cili synon qė nė tėrėsi t'i kontrollojė rrjedhat individuale dhe shoqėrore tė njeriut. Nga ana tjetėr, Islami gjithashtu paraqet njė sistem tė pavarur shpirtėror, praktik, politik e shoqėror qė nė vete e pėrfshinė besimin, prandaj ėshtė gjė e natyrshme qė ndėrmjet tij dhe shkollės sė nacionalizmit tė vijė deri te konflikti i ndėrsjellė.

Pėr dallim nga religjionet tjera, si krishterimi, budizmi e tjerė, Islami nuk kufizohet vetėm nė ritet religjioze dhe nė bindjet metafizike. Po tė kishte qenė Islami vetėm fe e pėrkushtimeve, atėherė ai do tė mund tė pajtohej edhe me nacionalizmin. Mirėpo Islami ėshtė fe me pikėpamje sociale dhe filozofike qė i merr parasysh edhe parimet ekonomike dhe politike. Nga ana tjetėr, edhe nacionalizmi i ka parimet e veta sociale dhe politike, por tė bazuara nė besime tė ndryshme. Pėr kėtė arsye, konflikti midis Islamit dhe nacionalizmit ėshtė i pashmangshėm. Ideologjia islame nuk ėshtė kompatibile me asnjė ideologji tjetėr pėrkitazi me pacenueshmėrinė e jetės private dhe shoqėrore tė muslimanėve. Nuk ėshtė e mundur qė muslimani njėkohėsisht tė jetė musliman dhe politeist ose musliman dhe komunist. Nė Islam nuk ka vend pėr ate qė dėshiron tė jetė lojal dhe nacionalist i vėrtetė. Kjo ėshtė ēėshtje e identitetit, me ē'rast njėra tjetrėn e pėrjashton.

Nacionalizmi nuk mund tė jetė nė pajtim me Islamin, sepse kėto dy shkolla kanė ideologji tė kundėrta. Qė tė dyja paraqesin dy pole plotėsisht tė kundėrta nė frymėn e tyre, nė esencėn, nė drejtimin dhe synimin e tyre.

Siē do tė shpjegojmė edhe mė vonė, Kur'ani nė mėnyrė tė qartė i ka flakur bazat e nacionalizmit, dhe thekson se gjuha, ngjyra apo raca nuk janė kritere pėr bashkim dhe privilegje. Kritere tė vetme janė besimi dhe virtyti. Ideologjia e pėrbashkėt ėshtė e bazuar nė unitetin e Ummetit Islamik, e jo nė atė tė racės, tė atdheut, tė gjuhės apo madje edhe tė kulturės. Qėllimi i nacionalizmit ėshtė qė tė krijojė njė unitet kombėtar, kurse synimi i Islamit ėshtė uniteti universal. Gjėrat mė tė rėndėsishme pėr nacionalizmin janė lojaliteti dhe dashuria pėr atdheun, kurse pėr Islamin kėto janė Zoti dhe feja. Nacionalizmi e thekson autenticitetin e kufijve gjeografikė dhe dallimeve racore, kurse Islami tė gjitha kėto i mohon. Nacionalizmi anon kah kufizimi dhe raca, ndėrsa Islami e pranon si tė vėrtetė vetėm pikėpamjen universale.

Nacionalizmi i ēmon vetėm traditat historike, kulturėn, qytetėrimin, idetė dhe fytyrat historike tė popullit tė vet, ndėrkaq vizioni i Islamit i shlyen kufijtė, racat, fiset dhe popujt. Musa a.s., Isa a.s., Muhammedi a.s., i pėrkasin mbarė njerėzimit. Islami dėshiron qė popujt ta konsiderojnė Kur'anin si Libėr tė tyre, Qaben si Kible kurse liderėt e vėrtetė tė Islamit t'i shohin si liderė tė vetė.

Nacionalizmi e ka shumė vėshtirė qė ta pranojė kėtė pikėpamje. Sipas vizioneve tė tij tė kufizuara, hyrjen nė Islam ai e konsideron si shkelje tė ligjit apo si diēka krejtėsisht tė rrezikshme. Ai kombin ia bashkangjet Kirit dhe Darit, e jo Muhammedit a.s. dhe Aliut. Nacionalizmi synon ta ringjallė tė kaluarėn e lashtė, tė cilėn Islami e quan paganizėm. Islami faraonin e mallkon, por nacionalizmi egjiptian atė e bėn hero kombėtar, i cili duhet tė adhurohet.

Si rezultat i logjikshėm i kėtij qėndrimi ėshtė ngjallja e besimeve kombėtare. Andaj aspak nuk duhet befasuar nga fakti se regjimi nacionalist i Pahlavit i ka inkurajuar besimet e zoroastrianizmit e tė bahaizmit, tė cilėt konsideroheshin si besime tė iranianėve. Gjatė sundimit tė Hitlerit nė Gjermani, mendimtarėt nazistė ishin ithtarė tė kėtyre dy grupeve: njėri grup konsideronte se Krishti ėshtė pasardhės i njė hebreu palestinez, andaj krishterimi duhej edhe tė flaket, kurse grupi tjetėr i kthyer kah krishterimi dėshironte tė dėshmojė se Krishti nuk ishte palestinez, por i takonte racės nordike.

Islami thotė se tė gjithė muslimanėt e botės janė pjesė e njė trupi, dhe se tė gjithė popujt islamė, arabėt, joarabėt, turqit, afganėt, indianėt, zezakėt, tė bardhėt dhe popujt e racės sė verdhė, duhet qė pėr nga besimi i tyre t'i pėrkasin vetėm njė ummetit. Mirėpo, solidaritetin religjioz tė njė vendi me popujt tjerė, nacionalizmi e konsideron si tė rrezikshėm pėr identitetin fisnor dhe kombėtar.

Kėsisoji, vizioni i nacionalizmit mbi shoqėrinė dhe politikėn ėshtė plotėsisht i kundėrt me atė tė Islamit, andaj kėta tė dy asnjėherė nuk mund tė shkojnė bashkė. Pėr kėtė shkak ndonėse nacionalistėt e vendeve tjera islame kėrkojnė heshturazi ndarje nga Islami si kusht qė nacionalizmi i tyre tė ketė sukses, me veprimet e tyre ata e zbulojnė urrejtjen qė e kanė pėr ata tė cilėt e kėrkojnė Islamin.

2. Lufta e tė Dėrguarit a.s. me nacionalizmin kurejshit

Nė kohėn e paraqitjes sė Islamit dhe tė Revolucionit Islamik, fiset ishin organizatat e vetme sociale dhe politike tė arabėve paraislamikė, ndėrsa raca dhe gjuha e tyre shėrbente si njėsi matėse pėr superioritetin apo inferioritetin. Bazė e unitetit ishin gjaku dhe lidhjet fisnore, pra format mė tė vrazhda tė nacionalizmit dhe racizmit. Gjithashtu edhe gjuha konsiderohej si shenjė e superioritetit, dhe mu pėr ketė arsye, arabėt i quanin pjesėtarėt e popujve joarabė me emrin "exhm", qė don tė thotė memec.

Pėrparimi i Revolucionit Islamik i flaku mėnjanė idetė e kėtilla dhe organizimet fisnore; me parullėn e stuhishme "Nuk ka zot tjetėr pos All-llahut". Ai shkaktoi qė bindja dhe ideologjia ta mbizotėrojnė dashurinė pėr gjakun, gjuhėn apo pėr territorin.

I Dėrguari, s.a.v. i cili themeloi njė shoqėri islame universale dhe pa klasa, me njė fjalė i bashkoi popujt e ndryshėm dhe i mėnjanoi dallimet e tyre fisnore. Me rastin kur i Dėrguari tuboi tre muslimanė nga tre vende tė ndryshme, respektivisht Selmanin nga Persia, Suhejbin nga romakėt e bardhė dhe Bilalin nga Etiopia, njė arab i quajtur me emrin Kajs-bin-Mutateba, hyri brenda dhe kėta qė i pėrmendėm mė sipėr i emėrtoi si "tė huaj." I zemėruar shumė, i Dėrguari tha: "Edhe yt atė ėshtė i njėjtė, edhe feja yte ėshtė e njėjta, ndėrkaq arabizmi, pėr tė cilin me sa po shihet po krenohesh aq shumė, nuk i takon as babait tėnd e as nėnės sate (duke menduar se Ademi dhe Hava janė prindėt e tė gjithė juve)". Pastaj deklaroi "Ai qė e propagon besimin e solidaritetit fisnor, qė lufton pėr tė dhe ėshtė i gatshėm tė japė jetėn pėr tė, ai nuk ėshtė me ne."

Forcat nacionaliste dhe paragjykimet fisnore me kokėfortėsi tė madhe qėndruan kundėr kėtij mesazhi revolucionar tė Islamit dhe shėrbyen si barrierė kundėr pėrhapjes sė tij. Kėta faktorė shkaktuan qė kurejshitėt dhe popujt tjerė tė asaj kohe tė qėndrojnė kundėr tė Dėrguarit tė Islamit. Ata protestuan kundėr asaj se Kur'ani nuk zbriti te ndonjė njeri i zgjedhur nga Meka apo Taifi. Lidhur me kėtė, Kur'ani thotė:

"Dhe ata thonė: Pėrse ky Kur'an nuk u shpall nga ndonjė njeri i rėndėsishėm nė tė dy qytetet?"

Fiset arabe, me vizionet e tyre fisnore tė kufizuara, habiteshin se pėrse i Dėrguari nuk i takonte fisit tė tyre, dhe se mos vallė synonte qė ta mėkėmbė superioritetin e fisit tė tij. Ebu Xhehli tha haptas: "Ne jemi tė barabartė me familjen e Abdulmenafit. Nė kalorėsi jemi rivalė, kurse pėr nga zemėrgjerėsia jemi tė njėjtė. Si ėshtė e mundur qė tani ata tė proklamojnė profeci dhe shpallje? Pasha Zotin, ne nuk do ta pranojmė Muhammedin si tė Dėrguar."

Paragjykime tė njėjta racore dhe fisnore kishin edhe hebrenjtė, tė cilėt qėndruan kundėr Muhammedit, ndonėse njė kohė tė gjatė pritnin qė tė paraqitet njė i dėrguar i tillė. Kėshtu ata refuzuan ta pranojnė tė vėrtetėn dhe ishin tė brengosur sepse i Dėrguari ishte pasardhės i Ismailit, e jo i israelitėve. Nė kėtė mėnyrė, ata i bashkuan paganėt dhe politeistėt dhe i drejtuan kundėr besimtarėve tė Zotit.

Ndezja e zjarrit tė ndjenjave nacionale ishte arma mė e dobėt e hipokritėve medinas kundėr Islamit. Me njė rast, njėri nga liderėt e tyre, duke e aktualizuar ēėshtjen e Betejės sė Beghathit, arriti qė tė shkaktojė konflikt nė mes dy fiseve tė mėdha muslimane - atij tė Eusėve dhe tė Hazrexhėve, kur pėrnjėherė zbriti ajeti vijues:

"O ju qė besuat, nė qoftė se ju i bindeni njė grupi tė atyre qė iu ėshtė dhėnė libri, ata, pas besimit tuaj, do t'ju kthejnė nė mosbesimtarė." (3:100)

Lideri i hipokritėve medinas, Abdull-llah bin Ubej, ishte njė nacionalist lojal qė njerėzit e Medinės vazhdimisht i nxitte nė favor tė nacionalizmit, duke u thėnė:

"Nga viset tjera, nė vendin tuaj kanė ardhur disa lypės qė tani janė bėrė qafėtrashė. Ata janė si qentė qė janė majmur pėr tė na sulmuar neve."

Ai u thoshte medinasve:

"Ju gabuat shumė qė lejuat qė kėta tė huajt t'i bėni partnerė nė tė mirat tuaja dhe nė vendin tuaj. Po qe se prej sot mė nuk i ndihmoni, ata menjėherė do tė largohen."

Ajeti vijues u shpall si pėrgjigje pėr kėto fjalė tė kota:

"Ata janė qė u thanė (vendasve tė Medinės): Mos u jepni atyre qė janė me tė Dėrguarin e All-llahut (muhaxhirėve), ashtu qė tė shpėrndahen!. Po, tė All-llahut janė pasuritė (depot) e qiejve e tė tokės, por hipokritėt nuk janė duke kuptuar." Ata thonė: "Nėse do tė kthehemi (prej luftės me beni Mustalikėt) nė Medine, ai mė i forti patjetėr prej aty ka pėr ta pėrzėnė atė mė tė dobėtin!" (ashtu thonė) Ndėrsa e tėrė krenaria i takon All-llahut, tė dėrguarit tė Tij dhe besimtarėve, por hipokritėt kėtė nuk e dinė." (63:7-8)

Pra, shihet mirė dimensioni i rrezikshėm i kundėrshtimit tė Islamit, qė mbėshtetjen e vet e gjente nė ndjenjat fisnore dhe nacionale. Tani ėshtė mė se e qartė se, me gjithė atė qė u tha mė parė se pėrveē paganizmit dhe politeizmit, armiqtė mė tė mėdhej tė Islamit janė edhe paragjykimet e gjakut, tė vendit, tė paraardhėsve dhe tė fisit. I Dėrguar luftoi shumė ashpėr kundėr tėrė kėtyre, dhe me kėtė bėri qė tė mėnjanohen barrierat qė qėndronin pėrpara ideologjisė hyjnore tė Islamit.

Adhurimi i fisit (tribalizmi) dhe ndjenjat tribaliste ēdoherė kanė paraqitur kėrcėnim pėr Islamin. Nacionalisti arab mburret me atė qė ėshtė arab, e jo musliman. Egjiptiani mendon pėr faraonin e tij. Turku mundohet ta tregojė lidhjen e tij me Xhingisin dhe Hulagun. Iraniani krenohet me Kirin, Darin, Buzarjomehrin, Manin dhe Mazdakun, nė vend qė tė krenohet me Muhammedin s.a.v. dhe Alinė. Figurat mitologjike tė hindusėve, indiani i konsideron si heronj, dhe nė vend qė tė shkojė te burimi i Zemzemit, ai niset kah lumi Gang. Nė kėtė mėnyrė rrezikohet entiteti i Islamit. Mu pėr kėto, Islami ēdoherė ka qenė armik i nacionalizmit.

 

PJESA E TETĖ

Bazat e nacionalizmit nga pikėpamja e Kur'anit dhe Sunnetit

1. Uniteti i njerėzimit apo uniteti racor dhe kombėtar?

Nacionalizmi bazohet nė autenticitetin e uniteteve racore dhe kombėtare. Ai e ndan shoqėrinė njerėzore nė bashkėsi tė kufizuara e tė pavarura, dhe kėtė e bėn sipas kufijve gjeografikė, faktorėve tė racės, tė gjuhės, tė historisė, me organizime politike e tjerė, ndėrsa tė gjithė qė gjenden jashtė bashkėsive i quan si tė huaj dhe shpeshherė i nxit armiqėsitė mes tyre. Nacionalizmi nuk i drejtohet tėrė njerėzimit, por ai kufizohet vetėm brenda bashkėsive kombėtare kurse si synim tė vetin e ka themelimin e shtetit kombėtar, e jo tė shoqėrisė universale.

Ndėrkaq, Islami i drejtohet gjithė njerėzimit si njė bashkėsie tė vetme. Sistemi i tij nuk ėshtė vetėm pėr njė komb, pėr njė racė apo pėr njė regjion tė posaēėm, por pėr tėrė shoqėrinė njerėzore. Ata tė cilėt e kanė pranuar kėtė sistem konsiderohen tė barabartė dhe vėllezėr, dhe kanė tė drejta dhe detyra tė njėjta nė pėrkushtime, politikė, ekonomi dhe nė jetėn shoqėrore. Qėllimi pėrfundimtar i Islamit ėshtė themelimi i njė shoqėrie universale monoteiste, e cila nuk do t'i pėrfillė kufijtė gjeografikė, racorė, gjuhėsorė apo kulturorė, dhe tė gjithė t'i bashkojė nė njė bashkėsi tė vetme. Islami e gjykon ndarjen e njerėzimit nė bashkėsi racore dhe nacionale, tė cilat bėhen nė bazė tė gjakut apo tė territorit, si dhe nuk e jep pėlqimin pėr autenticitetin e dallimeve racore dhe nacionale. Sprovat e vetme tė tij pėr individin janė nderi, besimi, bindja dhe veprat e mira.

Nacionalisti e kufizon vizionin e vet pėr interesat nacionale dhe beson nė kufizimin e tė tjerėve. Ai njeri ka dy kritere, njė pėr vete dhe pėr bashkatdhetarėt e tij, ndėrsa tjetrin pėr tė huajt; dy forma gjithashtu merr edhe sjellja e tij. Atyre qė janė jashtė kombit tė tij, ai nuk ua jep tė drejtėn pėr tė pėrfituar nga privilegjet e njėjta.

Mirėpo, Islami mesazhin e vet ia jep tėrė njerėzimit dhe tė gjithė i gjykon objektivisht, pa marrė parasysh qėndrimet shkurtpamėse fisnore tė nacionalistėve. Misioni i tij nuk ėshtė i trajtės kombėtare, por ai ėshtė universal, dhe synon qė t'i lirojė tė gjitha marrėdhėniet nė mes qenieve njerėzore, pasi qė tė gjitha relacionet kulturore dhe shpirtėrore varen nga vetė paraqitja e Islamit dhe nga shpallja e mesazhit hyjnor tė tij. Ai e dėshiron pėrsosurinė e gjithė njerėzimit dhe e hudh poshtė vetėpėlqimin dhe egocentrizmin fisnor. Nacionalizmi e inkurajon njeriun qė t'i shėrbejė vetėm interesave tė shoqėrisė sė tij dhe tė synojė kah kėrkimi dhe madhėshtia e interesave tė veta, madje edhe po qe nevoja qė tė kufizohen interesat dhe tė drejtat e popujve tjerė. Mirėpo, Islami e mėson individin qė tė mendojė pėr tėrė njerėzimin dhe tė mėsohet qė pėr tė ta sakrifikojė edhe veten apo tė heqė dorė nga interesat e grupit.

Kur'ani e thekson unitetin universal tė njerėzimit:

"O ju njerėz! Kini frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqen) e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra". (4:1)

Kjo do tė thotė se dallimet nė vendlindjen, atdheun dhe nė edukatėn nuk ndikojnė nė esencėn dhe nuk mund ta zėvendėsojnė bashkėsinė universale me bashkėsi tė kufizuara:

"Ai ėshtė qė ju krijoi (filloi) prej njė njeriu; aty (mbi tokė) jetoni (qėndroni) dhe nėn te do tė pushoni". (6:98)

Dallimet nė racė, fis, komb dhe familje nuk kanė autenticitet legjitim dhe nuk janė bazė e unitetit apo kriter pėr superioritetin dhe inferioritetin. Ato janė vetėm kuptime tė lehtėsimit tė marrėdhėnieve njerėzore:

"O ju njerėz, vėrtet Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s'ka dyshim se tek All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (nga tė kėqijat) e All- llahu ėshtė shumė i dishėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė." (49:13)

Kėsisoji, ndarja nė fise dhe grupe ėshtė bėrė me qėllim qė njėri me tjetrin tė njihen mė mirė, jo pėr t'u mburrur, pėr tė shfaqur dashuri apo urrejtje, pėr tė kėrkuar superioritet ose pėr tė shkaktuar kundėrshtime. Kriteret e vetme janė besimi, bindja dhe nderi. Ndarjen e njerėzimit nė bashkėsi politike dhe kombėtare, Kur'ani e konsideron si krim tė njerėzimit dhe fton pėr dėnim hyjnor:

"Thuaj: Ai ka fuqi (t'ju shpėtojė, por edhe) t'ju sjellė dėnimin prej sė larti ose prej sė poshti nėn kėmbėt tuaja apo t'ju ndajė nė grupe e ta luftoni njėri-tjetrin." (6:65)

Ndarjen e njerėzimit dhe pretendimin pėr superioritet nė baza tė gjakut dhe tė vendit, Kur'ani e gjykon ashtu siē e gjykon krimin e faraonit:

"Me tė vėrtetė, faraoni ka ngritur kryet lart nė tokė, e popullin e saj e ka grupėzuar..." (28:4)

Nė Kur'an nuk ka asnjė ajet tė vetėm qė do tė kishte tė bėjė me autenticitetin e kombėsisė dhe ndarjen e njerėzimit nė baza tė gjakut e tė vendit. Kur'ani i fton tė gjithė njerėzit drejt mirėsisė dhe lumturisė, e jo drejt privilegjeve racore apo nacionale.

I Dėrguari s.a.v. gjithmonė e ka pėrsėritur thėnien se qeniet njerėzore formojnė njė Ummet tė vetėm, dhe se superioriteti territorial apo racor nuk mund tė jetė autentik. Ai thotė:

"Nuk ka superioritet tė arabėve ndaj popujve joarabė apo anasjelltas, tė popujve joarabė ndaj arabėve. Tė gjithė janė djem tė Ademit."

Ose pėr atė se i tėrė njėrėzimi ėshtė njė bashkėsi dhe se kriteri i vetėm ėshtė feja dhe nderi:

"Nuk mund tė ketė superioritet tė njėrit mbi tjetrin, pėrveē kur janė nė pyetje nderi dhe feja. Tė gjithė njerėzit janė djem tė Ademit, ndėrsa Ademi ėshtė prej dheut.

Njė hadith tjetėr i tė Dėrguarit s.a.v. thotė:

"Nuk mund tė ketė superioritet tė arabėve kundrejt joarabėve, tė joarabėve ndaj arabėve, pėr tė bardhėt ndaj zezakėve dhe pėr zezakėt ndaj tė bardhėve, pėrpos kur ėshtė dėlirėsia (takvaja) nė pyetje".

Pas pushtimit tė Mekės, nė fjalimin e tij tė parė publik i cili nė tė vėrtetė paraqitte deklaratėn e vizioneve ideologjike dhe politike tė tij, duke iu drejtuar Kurejshitėve, i Dėrguari s.a.v. tha: "O njerėz, tė gjithė ju jeni prej Ademit, kurse Ademi ėshtė prej dheut. Nuk mund tė ketė mburrje pėr prejardhjen familjare, nuk mund tė mburren arabėt kundrejt joarabėve apo joarabėt ndaj arabėve. Vlerėn tuaj Zoti e ēmon varėsisht nga dėlirėsia juaj."

Kėshtu, i Dėrguari qartė deklaroi se marrėdhėniet fisnore nuk mund tė jenė arsye pėr mburrje apo pėr superioritet. Kriteret e vetme janė besimi, si dhe sjellja e mirė dhe e drejtė. I Dėrguari gjithmonė e ka theksuar unitetin e njerėzve dhe e ka gjykuar ndarjen e tyre nė bashkėsi tė kufizuara racore dhe nacionale. Traditat dhe rrėfimet na bėjnė tė ditur se nė namazet ditore dhe pas shqiptimit tė "Shehadetejn" (dy dėshmive V.P. - nuk ka zot tjetėr pos All-llahut dhe Muhammedi ėshtė i Dėrguari i Tij), ai e pėrsėriste fjalinė: "Dėshmoj se tė gjithė shėrbėtorėt e Zotit janė vėllezėr".

 

 

Nacionalizmi apo Internacionalizmi?

Nė pajtim me diktatet e Kur'anit, muslimanėt duhet tė kenė mision universal e jo mision nacional. Islami synon njė shoqėri tė vetme dhe i hudh poshtė bashkėsitė e kufizuara fisnore dhe nacionale, tė cilat mendojnė vetėm pėr interesat e veta.

Ai i fton tė gjithė popujt e botės qė tė bashkohen nėn njė flamur:

"Ju jeni populli mė i dobishėm, i ardhur pėr tė mirėn e njerėzve, tė urdhėroni pėr tė mirė, tė ndaloni nga veprat e kėqija dhe tė besoni All- llahun." (3:110)

"Dhe ashtu (sikur u udhėzuan nė fenė Islame) Ne u bėmė juve njė popull tė drejtė (njė mes tė zgjedhur) pėr tė qenė ju dėshmitarė (nė Ditėn e gjykimit) ndaj njerėzve..." (2:143)

Da'veti i tė Dėrguarit s.a.v. nuk ishte fisnor apo nacional, por ai ishte mision universal:

"Ne nuk tė dėrguam ty ndryshe vetėm se pėr tė gjithė njerėzit, myzhdedhėnės dhe tėrheqės i vėrejtjes, por shumica e njerėzve nuk e dinė." (34:28)

"O ti Pejgamber, Ne tė dėrguam ty dėshmues, lajmėtar pėrgėzues e qortues. Dhe me urdhėrin e All-llahut, thirrės pėr nė rrugėn e Tij dhe pishtar ndriēues." (33:45-46)

"Ai (All-llahu) ėshtė qė e dėrgoi tė dėrguarin e Tij me udhėzim tė drejtė e fe tė vėrtetė, e pėr ta bėrė qė tė dominojė mbi tė gjitha fetė, edhe pse e urrejtėn idhujtarėt". (9:33)

Pasi qė misioni i tė Dėrguarit nuk ishte fisnor apo nacional, por ishte mision pėr tėrė njerėzimin, nė vitin e gjashtė tė shpėrnguljes sė tij, ai u dėrgoi letra Heraklisit, Kosrosit, Mbretit tė Iranit, Nexhashiut tė Etiopisė dhe Mukaukisit tė Egjiptit, duke i ftuar qė tė kalojnė nė Islam.

Besimi dhe mėsimet e Kur'anit janė universale dhe i drejtohen tėrė njerėzimit:

"E Ne tė dėrguam ty (Muhammed) vetėm si mėshirė pėr tė gjitha krijesat." (21:107)

"Po ai (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr botėn (e njerėzve e tė xhinėve)." (68:52)

"Ai, qė ia shpalli Furkanin (Kur'anin, dallues tė sė vėrtetės nga e pavėrteta) robit tė vet (Muhammedit) qė tė bėhet pejgamber i botės (kėshillues), ėshtė i madhėruar." (25:1)

Tani ėshtė mė se e qartė se Islami, me qėllimet, misionin dhe me vizionin e tij qė e ka, ėshtė plotėsisht nė kundėrshtim me nacionalizmin.

2. Cili duhet tė jetė fokusi kryesor i besnikėrisė: Zoti apo atdheu?

Pėrderisa nacionalizmi beson se atdheu duhet tė jetė fokusi i besnikėrisė dhe i lojalitetit, Islami nga ana tjetėr beson se ky fokus duhet tė jetė Zoti xh.sh. dhe feja e Tij. Kur'ani thotė:

"...vendimi (nė ēėshtjen e adhurimit) nuk i takon kujt, pos All-llahut, e Ai urdhėroi tė mos adhuroni tjetėr vetėm Atė." (12:40)

Bazė e nacionalizmit ėshtė dashuria e dikujt pėr atdheun e tij, kurse bazė e Islamit ėshtė besimi nė Zotin dhe pėrkushtimi absolut ndaj Tij.

"Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm te Ti kėrkojmė ndihmė!" (1:4)

Nacionalizmi ka pėr qėllim qė njeriu, pjesėn mė tė madhe tė dashurisė dhe lojalitetit t'ia kushtojė atdheut; madje edhe lojalitetin ndaj Zotit xh.sh. t'ia nėnshtrojė dashurisė pėr atdheun. Kjo nga ana e saj ėshtė njė lloj politeizmi. Lutja i kushtohet vetėm Zotit xh.sh. dhe po qe se bėhet edhe pėr diēka tjetėr, atėherė kjo paraqet idhujtari dhe ndjekje tė rrugės sė djallit:

"A i vure re ata qė mendojnė se besuam atė qė tė zbriti ty, dhe atė qė zbriti para teje, se si dėshirojnė qė mes tyre tė gjykojė djalli, e duke qenė se janė urdhėruar qė tė mos e besojnė atė. E djalli dėshiron t'i humbė nė pafundėsi." (4:60)

Nacionalizmi mė tepėr rėndėsi i jep atdheut sesa qė i kushton besimit, fesė dhe Zotit, kurse Islami e bėn tė kundėrtėn:

"Pra, ikni e mbėshtetnu tek All-llahu, unė prej Tij jam njė qortues i hapėt. E mos i shoqėroni All-llahut edhe ndonjė zot tjetėr, edhe pėr kėtė unė jam i dėrguar prej Tij qė t'ju tėrheq haptazi vėrejtjen." (51:50-51)

Nacionalizmi beson se ndjenjat nacionaliste janė tė vėrteta atėherė kur ato nuk trazohen nga faktorė tjerė (shihet se fjala ėshtė pėr Zotin dhe fenė), kurse Islami pohon se e vėrteta ėshtė plotėsisht e kundėrt. Me tė vėrtetė, Islami insiston qė monoteisti, bindjen ose besimin e vet ta shfaqė vetėm ndaj Zotit xh.sh.

Ėshtė njė urdhėr i qartė islamik, i cili thotė: "Askush kurrsesi nuk guxon t'i zbatojė urdhėrat e njerėzve nė qoftė se kėto urdhėra janė nė kundėrshtim me urdhėrat e Zotit."

Nėse urdhėrat e Zotit bien ndesh me patriotizmin, atėherė dhėnia e prioritetit pėr kombin apo atdheun ėshtė nė kundėrshtim me parimin e Islamit.

Thuaj: "Namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janė thjesht pėr All-llahun, Zotin e botėve!" (6:162)

Si nga pikėpamja individuale, ashtu edhe nga ajo shoqėrore, ēėshtje mė e rėndėsishme pėr nacionalizmin janė interesat nacionale, kurse pėr Islamin janė dashuria ndaj Zotit dhe urdhėresave hyjnore. Dashuria dhe urrejtja, miqėsia dhe armiqėsia, lufta dhe paqja, tė gjitha kėto bėhen pėr hir tė Zotit xh.sh. dhe fesė sė Tij. Kurrfarė faktori tjetėr nuk mund tė vijė parasysh.

Nė nacionalizėm, sovraniteti i takon kombit ndėrsa kritere janė interesat kombėtarė. Mirėpo, nė Islam, sovran ėshtė vetėm Zoti xh.sh. dhe asnjė faktor tjetėr nuk mund tė dalė para ligjeve tė Tij.

"... vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt, vetėm i All-llahut,..." (12:67)

"... pra, i tėrė sundimi ėshtė nė duart e All-llahut, tė lartit, tė madhėruarit." (40:12)

"... Vetėm Atij i takon gjykimi dhe tek Ai do tė ktheheni." (28:88)

"... Vetėm i Tij ėshtė sundimi (gjykimi) dhe Ai ėshtė mė i shpejti i llogaritėsve." (6:62)

Kur'ani i gjykon tė gjithė ata qė autenticitetin ia mveshin gjėrave tė tilla siē janė kombi dhe atdheu, nė vend qė kėtė ta bėjnė pėr urdhėresėn vijuese tė Zotit:

"A thua mos po kėrkojnė gjykimin e kohės sė injorancės, po pėr njė popull qė bindshėm beson, a ka gjykim mė i mirė se ai i All-llahut." (5:50) Ata pėrpiqen pėr sundimin e injorancės (qė ėshtė antiislamike), por nuk ka gjė mė tė mirė se gjykimi i Zotit xh.sh.

Nė Islam, sovraniteti i takon Zotit dhe fesė sė Tij. Kombi vepron si zėvendės i Tij brenda kufijve tė kėsaj shkolle. Fillimi dhe pėrfundimi i referimit ėshtė Zoti:

"...Ēka t'ju jep Pejgamberi, atė merrne e ēka t'ju ndalojė, pėrmbanju dhe kini frikė All-llahun..." (59:7)

"E pėr kėtė shkak (tė pėrēarjes sė tyre) ti thirr dhe pėrqėndrohu ashtu si tė ėshtė urdhėruar dhe mos shko pas dėshirave tė tyre..." (42:15)

I Dėrguari s.a.v. ka theksuar se lojaliteti dhe dashuria janė vetėm pėr Zotin xh.sh. dhe pėr asgjė tjetėr. Nė kėtė mėnyrė, ai e godet rėndė nacionalizmin duke thėnė:

"Bėje Zotin xh.sh. bosht tė dashurisė dhe tė lojalitetit tėnd dhe asgjė tjetėr."

Mirėpo nacionalizmi e adhuron kombin dhe atdheun prandaj edhe bie nė konflikt me parimet themelore tė Islamit, respektivisht me monoteizmin dhe hyn nė njė farė lloji tė politeizmit tė fshehur.

Islami si kuptim apo si qėllim?

Analizimi i ideve dhe i sjelljeve tė tė ashtuquajturve nacionalistė tė devotshėm tė cilėt flasin si pėr kombin, ashtu edhe pėr Islamin, tregon se ideali kryesor i tyre ėshtė nacionalizmi ose liberalizmi, ndėrsa Islami kėtu shėrben vetėm pėr mjegullimin e kuptimeve. Nė vend qė Islamin apo fenė ta konsiderojnė si njė fe qė mjafton pėr vetveten dhe pėr hir tė Zotit, ata e konsiderojnė atė si njė kuptim pėr realizimin e idealeve tė tyre patriotike. Sipas tyre, Islami nuk ėshtė qėllim por vetėm mjet pėr tė arritur qėllimin, qėndrim ky, i cili nė vete paraqet njė politeizėm.

Ata mendojnė se nė emėr tė Islamit mund t'i ngjallin edhe ndjenjat nacionaliste, por qėllimi pėrfundimtar i tyre ėshtė pavarėsimi, e jo mėkėmbja e rendit islamik. Pėr kėtė shkak ata pėrpiqen qė nė emėr tė Islamit ta inkurajojnė despotizmin dhe kolonizimin, dhe pėrkrahėsit e vėrtetė tė Islamit i shtypin nė mėnyrėn mė tė ashpėr qė mund tė ekzistojė.

Sipas urdhėresave tė Islamit, qėllimi pėrfundimtar duhet tė jetė Zoti e jo liria, pavarėsia apo diēka tjetėr. Lirinė dhe pavarėsinė do tė duhej ta duam pėr hir tė Zotit dhe tė Islamit, e jo nė ndonjė mėnyrė tjetėr, e cila do tė shpiente nė politeizėm. Nė qoftė se i studiojmė shkrimet e nacionalistėve qė flasin pėr Islamin, do tė vėrejmė se Qabeja e tyre ėshtė pavarėsia, liria, dhe atdheu, ndėrsa Zoti xh.sh. dhe Islami janė vetėm mjete pėr t'i arritur qėllimet e tyre.

Gjithashtu edhe muslimani i vėrtetė e do lirinė dhe pavarėsinė dhe bėn ēmos qė kėto t'i mbrojė, por ai kėtė do ta bėjė vetėm pėr hir tė Zotit e tė Islamit.

 

3. Faktori i unitetit: besimi apo kombi

Nacionalizmi beson se koekzistenca ėshtė faktor qė qėndron pas kombit dhe unitetit tė individėve tė cilėt pėrfshihen nė njė grup tė veēantė. Rrethanat e pėrbashkėta natyrore dhe gjeografike, bashkėsia apo raca, gjuha, si dhe organizimet e ndryshme historike dhe politike krijojnė lidhje ndėrmjet individėve, tė cilėt jetojnė sė bashku pėrderisa atė e kėrkojnė interesat e tyre. Prej kėtu fillon dallimi midis tyre dhe tė huajve.

Pikėpamja e Islamit ėshtė nė kundėrshtim me kėtė, sepse nė Islam, lidhjen ndėrmjet individėve e bėn besimi dhe shkolla qė del nga dashuria pėr tė dhe e cila shėrben si njėsi matėse pėr pėrshtatshmėrinė. Sipas Islamit, individi, besimi i tė cilit shtrihet nė polin e kundėrt, qoftė ai bashkatdhetar, fqi apo farefis, konsiderohet si i huaj, ndėrsa bashkėsia e besimit bėn qė edhe njerėzit me tė largėt dhe nga viset e ndryshme tė botės, tė jenė mė tė afėrt me njėri-tjetrin.

Selmani ishte nga Farisi (Irani), mirėpo Muhammedi a.s. i Arabisė dhe i familjes Hashimi, atė e konsideronte si anėtar tė shtėpisė sė tyre. Bilali nga Etiopia dhe Suhejbi nga Roma u bėnė anėtarė tė qeverisė islamike tė siujdhesės sė Arabisė. Por, Ebu-Lehebi, Ebu-Xhehli dhe Ebu-Sufjani, tė cilėt ishin arabė tė pastėr, u dėbuan nga pushteti i shoqėrisė sė re edhe pėrkundėr lidhjeve nacionale, racore dhe fisnore qė i kishin, u trajtuan si tė huaj.

Pikėpamja islamike pėr kombėsinė tėrėsisht ndryshon nga ajo nacionaliste. Kombėsia e muslimanėve nuk bazohet nė unitetin e faktorėve gjeografikė apo tė atyre gjuhėsorė. Ummeti Islamik paraqet njė bashkėsi apo shoqėri qė ėshtė themeluar nga Zoti xh.sh. dhe i Dėrguari i Tij, ndėrsa anėtarėsimi nė tė varet nga uniteti i besimit, nga vizioni botėror dhe nga sistemi islamik. Islami hudh poshtė ēdo kufizim territorial dhe materialist. Dijetari i madh islamik, Ikballi, thotė:

"Vetėm Zoti ėshtė ai,i cili ėshtė trupi dhe shpirti i kombit tonė,

Vetėm Zoti ėshtė ai, i cili e pėrcakton shkollėn e instrumenteve tona,

Vetėm Zoti ėshtė ai, i cili ėshtė burimi i sekreteve tona.

Dhe vetėm Ai i bashkon mendimet tona.

Fati i popujve ėshtė ngushtė i lidhur me atdheun,

Dhe nga prejardhja familjare varet kėndellja e popujve,

Por populli ynė ka themele tė tjera,

Dhe ky themel mbėshtet nė besimin tonė."

Ummeti islam varet nga besimi i pėrbashkėt. Turqit, iranianėt, arabėt dhe muslimanėt e Indisė formojnė njė Ummet tė vetėm, ndėrsa ai qė nuk merr pjesė nė privilegjet islamike ėshtė i huaj, madje edhe po qe se ai ėshtė prind, djalė, fqi apo bashkėvendės. Kėtu janė tė vlefshėm vetėm kufijtė e mendimit dhe tė besimit, e jo kufijtė konvencionalė qė i ka vėnė dora e njeriut. Ngjyra, gjaku dhe territori, tė cilat paraqesin dukuri natyrore apo marrėveshje midis njerėzve, nuk mund tė konsiderohen si kritere. Arabi, iraniani dhe indiani janė tė barabartė nė Islam, pėrderisa tė jenė muslimanė tė vėrtetė. Nė kėtė mėnyrė krijohet Ummeti i madh Islam. Prej Tangjerit e gjer nė Filipine, tė gjitha viset formojnė njė komb tė vetėm. Kongresi universal vjetor i Haxhit ėshtė vetėm njė shembull i kėtij uniteti tė besimit musliman.

Shpėrngulja e tė Dėrguarit ėshtė simbol i zhvendosjes nga kombėsia gjeografike nė atė ideologjike. Ikballi thotė:

"Nyjen e ngatėrruar tė kombėsisė muslimane e zgjidhi udhėheqėsi ynė i cili u shpėrngul nga vendlindja e tij.:

Kur'ani thotė:

"Ne tė zbritėm ty (Muhammed) librin (Kur'anin) me plot tė vėrteta, qė tė gjykosh mes njerėzve me atė qė tė mėsoi All-llahu..." (4:105)

Tekstet islame kėtė e theksojnė shumė qartė, meqė, prej kohės sė Islamit tė hershėm, sjellja e tė Dėrguarit dhe e Imamėve ishte aq e qartė saqė nuk mbeti vend pėr kurrfarė dyshimi. Mu kėtu mėsimi i nacionalizmit ndahet krejtėsisht nga ai i Islamit, prandaj nacionalizmi edhe e mohon Islamin sepse ėshtė i themeluar nė baza tjera.

Kur'ani shumė qartė thekson se baza e unitetit ėshtė besimi e jo kombėsia:

"Dhe kapuni qė tė gjithė ju pėr litarin (fenė dhe Kur'anin) e All-llahut, e mos u pėrēani! Pėrkujtone nimetin e All-llahut ndaj jush, kur ju (para se ta pranoni fenė islame) ishit tė armiqėsuar, e Ai bashkoi zemrat tuaja dhe ashtu me dhuntinė e Tij aguat tė jeni vėllezėr..." (3:102)

"S'ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr..." (49:10)

"Kjo fe ėshtė e juaja dhe ėshtė e vetmja fe (e shpallur), kurse Unė jam Zoti juaj, pra mė adhuroni vetėm Mua." (21:92)

I Dėrguari fliste pėr ummetin sikur pėr njė trup, pjesėtarėt e tė cilit jetėsisht ishin tė lidhur sė bashku. Ai tha:

"Muslimanėt janė si njė trup. Nė qoftė se lėndohet syri i njė pjese tjetėr, atėherė i tėrė trupi do tė lėndohet".

Pjesėtarėt e kėtij ummeti i hudhin poshtė kufijtė e tokės e tė gjakut dhe adhurojnė vetėm Njė tė dashur, dhe kėshtu ata pėrfitojnė nga tė drejtat dhe detyrimet e asaj shoqėrie. Prej Afrikės Veriore e deri nė Indonezi, prej Egjiptit e deri nė Palestinė, Arabi, Iran, Afganistan dhe Pakistan, tė gjithė kanė tė drejta dhe detyrime tė njėjta.

Ata qė me anėn e nacionalizmit dhe tė racizmit, e pėrēajnė unitetin universal tė muslimanėve dhe ndahen nga rruga e besimit, sipas tė Dėrguarit janė paganė.

I Dėrguari shumė qartė ėshtė deklaruar se kushdo qė ndjek ndonjė faktor tjetėr pos Zotit dhe besimit dhe qė orvatet pėr diēka tė kėtillė, atėherė ai e ka braktisur Islamin dhe ėshtė kthyer kah paganizmi.

Nė Islam, baza tė njė grupi dhe kombi nuk janė gjaku dhe territori, po besimi. Pėrkitazi me femohuesit, Kur'ani i Shenjtė thotė:

"Po, nėse ata pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė i keni vėllezėr nė fe..." (9:11)

Ebu-Davudi, nė librin e tij "Xhihad", e citon tė Dėrguarin s.a.v. i cili thotė:

"Zoti mė ka urdhėruar qė t'i luftoj femohuesit kėshtu qė ata ta pranojnė Njėjėsinė e Zotit dhe tė kthehen kah Kibla, si dhe tė falen dhe tė agjėrojnė ashtu siē bėjmė edhe ne. Kur njė herė ta pranojnė besimin tonė, atėherė ata do t'i kenė tė gjitha tė drejtat dhe obligimet qė i kanė muslimanėt tjerė". Feja paraqet kufizim tė vėrtetė tė kombėsisė. Bashkėfetari bėhet bashkatdhetar ndėrsa jobesimtari bėhet i huaj.

"Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, e ata qė janė me tė (sahabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete..." (48:29)

"Ju e keni shembullin mė tė mirė te Ibrahimi dhe te ata qė ishin me tė, kur i thanė popullit tė vet: "Ne tėrhiqemi prej jush dhe prej asaj qė adhuroni, pos All-llahut, nuk besojmė tuajėn, prandaj ndėrmjet nesh e jush ėshtė e hapėt armiqėsia e urrejtja derisa ta besoni vetėm All-llahun Njė!" (60:4)

Shkolla e nacionalizmit tė gjithė i trajton si vėllezėr dhe tė barabartė, qofshin ata jobesimtarė apo femohues dhe fetarė apo keqbėrės. Mirėpo nė Islam, personi i cili nuk e ka besimin e njėjtė dhe qė nuk ka lidhje me muslimanėt, nuk konsiderohet i barabartė, madje nėse ai njeri ėshtė edhe "bashkatdhetar",

"O ju qė besuat, mos i zini pėr miq tė ngushtė tė tjerėt jashtė mesit tuaj,..." (3:117)

Nacionalizmi i konsideron bashkatdhetarė tė gjithė njerėzit e njė vendi dhe ata qė i pėrkasin ndonjė populli tjetėr janė tė huaj, ndonėse edhe kėta janė muslimanė. Islami beson nė tė kundėrtėn:

"O ju qė besuat, mos e zini mik armikun tim dhe armikun tuaj..." (60:1)

Tė gjitha marrėdhėniet i nėnshtrohen besimit, madje edhe ato familjare tė djalit, tė babait, tė gruas dhe tė burrit, ndėrkaq ata qė nuk besojnė janė tė huaj, pėrkundėr afėrsisė sė relacionit tė tyre familjar:

"O ju qė besuat, mos u ofroni miqėsi (dashuri) prindėrve tuaj, as vėllezėrve tuaj, nėse ata vlerėsojnė mosbesimin kundėr besimit. E kush prej jush miqėsohet me ta, ata janė mizorė". (9:23)

"O ju qė besuat, vėrtet, disa nga bashkėshortet tuaja dhe nga fėmijėt tuaj janė armiq tuaj,..." (64:14)

"Nuk gjen popull qė e beson All-llahun dhe Ditėn e gjykimit, e ta dojė atė qė kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, edhe sikur tė jenė ata (kundėrshtarėt) prindėrit e tyre, ose fėmijėt e tyre, ose vėllezėrit e tyre, ose farefisi i tyre. Ata janė qė nė zemrat e tyre (Ai) ka skalitur besimin dhe e ka forcuar me shpirt nga ana e Tij dhe ata do t'i shpjerė nė xhenete, nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj. Aty janė pėrgjithmonė. All-llahu ua ka pėlqyer punėn e tyre dhe ata janė tė kėnaqur me shpėrblimin e Tij. Tė tillėt janė palė (grup, parti) e All-llahut ta dini pra, se ithtarėt e All-llahut janė ata tė shpėtuarit." (58:22)

Kėto ajete e rrėnojnė themelin e nacionalizmit, meqė ai bazohet nė kufijtė gjeografikė, racorė apo gjuhėsorė, dhe nė mėnyrė tė qartė tregojnė se besimi ėshtė baza e qėndrimit tė njeriut. Ekziston vetėm njė bashkėsi e rėndėsishme, dhe kjo ėshtė bashkėsia e Zotit xh.sh.

Ky parim i besimit ėshtė gjithashtu i pasqyruar edhe nė sistemin juridik tė Islamit, ku asnjė jomusliman nuk mund ta pranojė trashėgiminė e muslimanit, madje nėse ėshtė edhe djali i vet, mu ashtu siē ėshtė shpjeguar edhe nė ajetin 54 tė sures Ahzab. Edhe nė hadithet ėshtė theksuar se femohuesi nuk mund ta pranojė trashėgiminė e muslimanit.

Dallimet nė besim i ēlirojnė lidhjet e martesės, andaj nėse njėri prej bashkėshortėve e lė Islamin apo bėhet femohues, atėherė marrėdhėnia e tyre do tė jetė jolegjitime. Kėtė gjithashtu e urdhėron edhe Kur'ani.

Shoqėria, tė cilėn nė Medinė e themeloi i Dėrguari, bazohej nė besimin, ndėrsa tė gjitha dashuritė ndaj territorit, gjakut apo racės, fare u mohuan. Kjo ishte njė shoqėri e cila nė tėrėsi i kundėrvihet parimit tė nacionalizmit.

Nė betejat e Bedrit, tė Uhudit dhe tė Hendekut, i Dėrguari luftoi krah pėr krahu me ensarėt e Medinės, tė cilėt konsideroheshin pėr tė huaj. Gjatė kėtyre betejave, gjaku dhe territori iu nėnrenditėn besimit. Hudhejfa e sulmoi tė atin; Ebu Bekri e nxori shpatėn kundėr djalit tė vet Abdurrahmanit; Abbas-bin-Abdul-Mutallibi, xhaxhai i tė Dėrguarit, Akili, kushėriri i tij dhe Ebul-A'si u zunė robėr. Umeri madje edhe propozoi qė tė gjithė tė zėnit rob, qė nuk janė dorėzuar dhe faji i tė cilėve ėshtė dėshmuar, menjėherė tė vriten dhe se ēdo musliman personalisht ta vrasė tė robėruarin qė e ka farefis. Vetė Omeri, gjatė betejės e vrau xhaxhanė e tij. Nė kėtė mėnyrė shkėputeshin lidhjet e farefisnisė vetėm pėr hir tė besimit.

Gjatė pushtimit tė Mekės, i Dėrguari u priu ensarėve (qė ishin "tė huaj") qė ta sulmojnė vendlindjen e tij, me ē'rast tė huajt vranė shumė kushėrinj tė tij. Ky ishte rast i pashembullt nė Arabi qė tė huajt tė bėhen miq kurse tė afėrmit tė bėhen tė huaj. Nė betejėn e Beni-el-Mustalak u shkaktua njė zėnkė ndėrmjet njė pjesėtari tė fisit Beni-Gafar dhe tė atij tė klanit Beni-Avs. Ky i pari e goditi atė tė dytin me shuplakė. I dyti ishte pjesėtar i ensarėve nga Medina ndėrsa i pari ishte emigrant nga Meka. Njėri i ftoi qė ensarėt t'i ndihmojnė kurse tjetri i ftoi emigrantėt. Tė dy palėt ishin tė gatshme pėr t'u pėrleshur dhe i nxorėn shpatat, por i Dėrguari ndėrhyri dhe u tha: "Tė mjerėt ju qė ngriteni kundėr njėri-tjetrit vetėm pėr hir tė farefisnisė pagane"

Nė kėtė betejė merrte pjesė edhe nacionalisti i njohur nga Medina dhe lideri i hipokritėve, Abdullah-bin-Ubej. Kur dėgjoi pėr incidentin qė ndodhi, ai filloi t'i nxisė ensarėt e Medinės duke u thėnė:

"Ne i ftuam kėta tė huaj qė tė vijnė nė tokėn tonė, dhe tani kur u bėnė tė fuqishėm, ata na sulmojnė edhe neve. Ata janė si qentė qė i ushqeni e qė pastaj ju sulmojnė. Pasha Zotin, kur tė kthehem nė Medinė, ata tė ndershmit (mendon pėr medinasit) do t'i dėbojnė tė pandershmit (tė Dėrguarin edhe emigrantėt e tij)."

Pastaj u kthye kah bashkatdhetarėt e tij dhe tha:

"Sa budallenj qė ishit kur lejuat qė me kėta ta ndani pasurinė dhe pronėn tuaj. Pasha Zotin, po i latė vetė, ata nuk do tė mund tė qėndrojnė."

Kur fjalėt e kėtij nacionalisti medinas arritėn gjer ke i Dėrguari, ai e thirri tė birin e Abdullah-ut dhe i tha: "Kam dėgjuar se yt atė i ka thėnė kėto fjalė". Ndonėse shumė e deshte tė atin dhe mburrej me tė, i biri ia kthen pa ngurrim: "O i Dėrguari i Zotit, nėse mė lejon, unė do t'ia pres kokėn atij dhe do ta sjell atė para kėmbėve tuaja". Mirėpo, i Dėrguari nuk e lejoi qė ta bėjė kėtė.

Ndėrsa kur luftėtarėt muslimanė u kthyen nė Medinė, Ibėn Abdull-llahu qėndroi para portės sė qytetit, e nxori shpatėn dhe i klithi tė atit: "Ti s'mund tė hysh nė Medinė (nė shtėpinė e vet) nėse i Dėrguari kėtė nuk ta lejon. Tani do tė shohim se nė ē'mėnyrė, tė ndershmit i dėbojnė tė pandershmit."

Kjo ėshtė baza e ummetit islam dhe kėshtu formohet bashkėsia e besimtarėve tė vėrtetė, nė tė cilėn marrėdhėniet farefisnore nuk janė asgjė nė krahasim me besimin.

Kur Benu-Kajnuka' nga fisi hebraik i Medinės, i revoltuar u ngrit kundėr muslimanėve, ata kėtė e zunė dhe i Dėrguari e dėrgoi Ubade-Ibėn-Samitin qė ta gjykojė. Ai ishte nga fisi Hazrexh dhe pa kurrfarė hamendje vendosi qė Beni Kajnuka' tė dėbohet nga Medina.

Pas tradhtisė sė Beni-Kurejdha, tė cilėt ishin aleatė tė fisit tė Evsėve, i Dėrguari, nė cilėsinė e gjykatėsit e dėrgoi Sa'd-bin Muazin, njė gjeneral nga Evsi. Pėr tradhtinė e madhe qė e bėnė, ai i dėnoi me vdekje tė gjithė meshkujt e fisit Beni-Garize.

Kėta shembuj tregojnė se nė shoqėrinė islame, rėndėsi kanė vetėm besimi dhe mėsimi. Nacionalizmi dhe Islami nuk mund tė ekzistojnė nė tė njėjtėn shoqėri, ndėrsa theksimi i vetėm njėrit prej tyre njėkohėsisht e nėnkupton mohimin e tjetrit.

4. Lidhshmėria me territorin nga pikėpamja e Islamit

Nė nacionalizėm, autenticiteti shtrihet nė vendin dhe atdheun, kurse nė Islam ai mbėshtetet nė krijuesin e tokės e tė atdheut. Fjala "natio" nė latinishte do tė thotė vendlindje. Nacionalizmi e fiton formėn e tij nga koekzistenca e njė grupi tė posaēėm nė njė vend tė veēantė. Ajo tokė i takon vetėm atij grupi dhe asnjė grup tjetėr nuk ka tė drejtė qė tė pretendojė nė tė, kurse tė gjithė individėt qė rrojnė aty, duhet qė atė vend ta mbrojnė, madje edhe nėse e flijojnė edhe jetėn e tyre.

Mirėpo, nė Islam, territori nuk i takon asnjė grupi por vetėm Zotit, ndėrsa tė gjitha qeniet njerėzore janė vetėm zėvendės. Tė drejtėn mė tė madhe pėr tė pretenduar dhe udhėhequr nė tokė e kanė vetėm ata qė i kryejnė obligimet e tyre ndaj Tij. Kufijtė nuk janė kufij gjeografikė por ata janė kufij tė besimit.

Kur'ani kėtė ēėshtje e thekson nėpėr ajete tė ndryshme, dhe thotė se asnjė popull nuk ka monopol mbi asnjė territor, dhe se e tėrė bota i takon vetėm Zotit:

"Thuaj: "O All-llah, Sundues i ēdo sendi..." (3:26)

"Thuaj: "E kujt ėshtė toka dhe ēdo gjė qė ka nė tė, nėse jeni qė e dini?" Ata do tė thonė: "E All-llahut". Atėherė Thuaju: "Pėrse pra nuk mendoni?" (23:84-85)

"Thuaj: "Nė dorėn e kujt ėshtė i tėrė pushteti i ēdo sendi, dhe Ai ėshtė qė mbron (kė tė do), e qė prej Atij nuk mund tė ketė tė mbrojtur; nėse jeni qė e dini?" Ata do tė thonė: "Nė dorė tė All-llahut!" Thuaj: "E si mashtroheni pra?" (23:88-89)

"Thuaj: "Unė jam vetėm kėshillues, e nuk ka ndonjė zot tjetėr pėrpos All- llahut Njė, Dėrrmuesit. Zot i qiejve e i tokės dhe ē'ka mes tyre, i Plotfuqishmi, Mėkatfalėsi." (38:65-66)

Meqė Ai ėshtė Zoti i tėrė botės, Ai e ka bėrė njeriun zėvendės tė Tij; prandaj bota i takon tė gjitha qenieve njerėzore, e veēanėrisht besimtarėve:

"Ai ėshtė qė ju bėri sundues (zėvendėsues) nė tokė..." (6:165)

"... Unė po krijoj (po pėrcaktoj) nė tokė njė zėvendės!..." (2:30)

"A nuk e sheh se All-llahu nėnshtroi ēdo gjė qė gjendet nė tokė, pėr tė mirėn tuaj?..." (22:65)

Pra, tė gjitha begatitė e tokės u takojnė tė gjithė njerėzve e jo vetėm njė grupi apo populli tė veēantė.

Kufijtė gjeografikė nuk duhet t'i kufizojnė qeniet njerėzore, meqė bota i takon Zotit dhe njeriut si zėvendės i Tij:

"Melektė qė ua morėn shpirtin e atyre qė ishin mizorė tė vetvetes ju thanė: "Nė ēka ishit ju? - Ata thanė: "Ne ishim tė paaftė nė atė tokė!" (melektė) Ju thanė: "A nuk ishte e gjerė toka e All-llahut e tė migronit nė tė...?: (4:97)

Ēdo qenie njerėzore e ka tė drejtėn qė tė pėrfitojė nga begatitė e pjesėve tė ndryshme varėsisht nga nevojat e saj:

"Kush shpėrngulet pėr hir tė (fesė sė) All-llahut, ai gjen mundėsi tė madhe dhe begati nė tokė..." (4:100)

E tėrė bota u takon ithtarėve tė ideologjisė hyjnore dhe shėrbėtorėve tė mirė tė Tij:

"... me tė vėrtetė tokėn do ta trashėgojnė robtė e Mi tė mirė." (21:105)

"Atyre nga mesi i juaj tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira, All-llahu u premtoi se do t'i bėjė zotėrues nė atė tokė..." (24:55)

Kjo pikėpamje hyjnore e Islamit i mundėson muslimanit tė vėrtetė qė mos tė mendojė nė drejtimin e lidhshmėrisė me kombin apo territorin, por botėn ta konsiderojė tė atillė se ajo i pėrket Zotit dhe shėrbėtorėve tė Tij.

Dijetari Ikball thotė: "Ēdo vend qė i takon Zotit ėshtė edhe i yni",

Kur'ani tėrė kohėn flet pėr tėrė botėn, e jo pėr arabėt apo joarabėt, pėr Mekėn apo pėr Medinėn. Po qe se muslimanėt do tė lidheshin vetėm pėr njė vend tė caktuar, atėherė kjo do tė duhej tė jetė Meka. Por madje, edhe pėr kėtė qytet tė shenjtė, Kur'ani flet kėshtu:

"... Ne e bėmė tė barabartė pėr njerėz, qofshin vendas ose tė ardhur..." (22:25)

Rrjedhimisht, shumė juristė Mekėn e konsiderojnė si vend i tė gjithė muslimanėve, andaj kėrkesa e dikujt pėr pronėsi private mbi kėtė qytet ėshtė krejtėsisht e papranueshme. Historia rrėfen se Umeri madje nuk i ka lejuar mekasit qė t'i mbyllin edhe dyert e shtėpive, kėshtu qė cilido haxhi tė mundej tė hyjė brenda kur tė dojė vetė. Umer Bin Abdulazizi rreptėsisht ndaloi qė tė merret qira nga haxhilerėt, meqė vendi u takonte tė gjithė muslimanėve. Shpjeguesit tjerė juridikė nuk kanė shkuar aq larg sa i pėrket kėsaj pikėpamjeje, dhe kanė thėnė se njeriu, i cili nė Mekė ka ndėrtuar shtėpi me ndihmėn e kapitalit tė vet, ka tė drejtė qė pėr ndėrtesėn e ndėrtuar tė kėrkojė qira, por kjo nuk vlen pėr oborrin i cili u takon tė gjithėve.

Ėshtė shkruar se i Dėrguari ka thėnė:

"Ndalohet shitja dhe dhėnia me qira e shtėpive tė Mekės"

Nga njėra anė, i Dėrguari e shndėrroi Mekėn nė pronė tė tė gjithė muslimanėve, kurse nga ana tjetėr, mosbesimtarėt dhe madje edhe banorėt e saj i konsideronte si tė huaj, dhe kėrkoi qė tė dėbohen prej aty. Lidhur me tė pafetė, Kur'ani thotė:

"O ju qė besuat, vėrtetė idhujtarėt janė tė ndyrė, andaj pas kėtij viti tė mos i afrohen mė xhamisė sė shenjtė..." (9:28)

Kjo ėshtė pra ajo pikėpamje e Islamit qė e hudh poshtė idenė se pėrkatėsia qytetare varet nga vendlindja. Islami pohon se ajo varet nga besimi dhe me kėtė pohim e shkatėrron bazėn e nacionalizmit.

Emigrimi, simbol i zėvendėsimit tė territorit me anėn e besimit

Pėr dallim nga nacionalizmi, Islami e mėson njeriun qė mos tė jepet pas vendit por pas besimit, dhe po qe se paraqitet nevoja, pėr hir tė tij ta lėshojė edhe shtėpinė, vendin dhe atdheun. Migrimi ėshtė parimi themelor i Islamit.

Migrimi paraqet ekuivalentin e xhihadit. Lėshimi i shtėpisė dhe i atdheut bėhet pėr hir tė besimit dhe ideologjisė. Shumė tė dėrguar kanė migruar, ndėrkaq edhe shpėrngulja e tė Dėrguarit Muhammed s.a.v. paraqet fillimin e kalendarit dhe tė historisė islame.

Nė Islam, pėr dallim nga nacionalizmi, njeriu e braktis atdheun vetėm pėr hir tė besimit, kėshtu qė migrimi nuk ėshtė vetėm obligim, por aq mė tepėr, refuzimi pėr tė migruar pėr hir tė besimit paraqet tradhti, tė cilėn individi e bėn ndaj shoqėrisė. Lidhja e dikujt vetėm pėr njė vend tė posaēėm dhe kufizimi i veprimtarisė dhe lojalitetit vetėm brenda atij vendi, nė Islam paraqet jetė dhe punė tė kotė, sepse me kėtė rast kanoset rreziku pėr fenė dhe ideologjinė e atij njeriu. Sjellja e kėtillė ėshtė antiislamike dhe dėnohet:

"Melektė qė ua morėn shpirtin atyre qė ishin mizorė tė vetvetes ju thanė: "Nė ēka ishit ju?" - Ata thanė: "Ne ishim tė paaftė nė atė tokė!" (melektė) Ju thanė: "A nuk ishte e gjerė toka e All-llahut e tė migronit nė tė?" (e tė praktikonit lirisht fenė e Zotit). Vendi i tyre ėshtė xhehenemi dhe sa vend i keq ėshtė ai! (4:97)

Shprehja "A nuk ishte e gjerė toka e All-llahut" tregon se kufijtė nacionalė nuk kanė kurrfarė vlere dhe se, pėr promovimin e synimeve islamike dhe pėr kursin zhvillimor tė tyre, muslimanėt nuk duhet tė lidhen me to:

"Ėshtė e vėrtetė se ata qė besuan, u shpėrngulėn dhe luftuan me pasurinė e shpirtin e tyre nė rrugėn e All-llahut..." (8:72)

Migrimi pėr hir tė Zotit si dhe braktisja e vatrės dhe e atdheut vetėm pėr hir tė besimit janė ekuivalente me xhihadin dhe me vetėflijimin.

"Ata tė cilėt besuan, ata qė u shpėrngulėn dhe luftuan nė rrugėn e All-llahut, ata meritojnė tė shpresojnė nė mėshirėn e Tij. All-llahu falė shumė dhe ėshtė mėshirues." (2:218)

"Ata tė cilėt besuan, migruan dhe luftuan me pasurinė dhe veten e tyre nė rrugėn e All-llahut, ata kanė pozitė mė tė lartė te All-llahu dhe vetėm ata janė fatlumė. (9:20)

"Kush shpėrngulet pėr hir tė (fesė sė) All-llahut, ai gjen mundėsi tė madhe dhe begati nė tokė. E kush del prej shtėpisė si migrues te All-llahu dhe te i dėrguari i Tij, dhe e zė vdekja (nė rrugė), te All-llahu ėshtė shpėrblimi i tij. All-llahu ėshtė mėshirues, mbulon tė metat." (4:100)

"... ata qė u dėbuan prej shtėpive tė tyre dhe emigruan, u munduan vetėm pse ishin nė rrugėn Time, luftuan dhe u vranė, atyre patjetėr do t'ua shlyej mėkatet e tyre dhe do t'i vejė nė xhenete nė tė cilat burojnė lumenj. Ai ėshtė shpėrblim nga ana e All-llahut, se mė i miri shpėrblim ėshtė tek All-llahu." (3:195)

Vlerėn e lartė tė migrimit, Islami e nėnkupton me theksimin e mohimit tė vendit dhe tė dashurisė ndaj fesė, gjė qė ėshtė nė kundėrshim tė plotė me nacionalizmin.

Sjelljet dhe migrimet e tė dėrguarve janė gjithashtu edhe njė dėshmi pėr thėnien e mėparshme se besimi (e jo vendi) ėshtė boshti i Islamit. Pas pushtimit tė Mekės, ensarėt me padurim pritnin qė i Dėrguari tė vendoset nė Mekė. Mirėpo, ky i thirri ata dhe u tha:

"Unė nuk jam i lidhur pėr vendin. Unė jam rob i Zotit dhe i dėrguar i Tij. Unė erdha tek ju vetėm pėr hir tė Tij, dhe prandaj jeta dhe vdekja ime janė vetėm pėr ju."

Ndonėse problemi pėr tė cilin ai u shpėrngul tanimė ishte zgjidhur, i Dėrguari pas pushtimit tė Mekės e lėshoi atė dhe u kthye nė Medinė, qė dėshmon se kurrsesi nuk ėshtė i lidhur pėr vendin apo shtėpinė.

 

5. Lidhshmėria me gjakun dhe racėn nga pikėpamja e Islamit

Nacionalizmi i jep rėndėsi tė madhe farefisnisė, gjė qė mund tė shpjerė gjer nė racizėm. Nacionalizmi shėrbehet me trashėgiminė racore dhe historike atėherė kur dėshiron t'i theksojė dallimet apo ngjashmėritė tė cilat ekzistojnė nė mes dy popujve, dhe kėtė e bėn qė ta vlerėsojė pajtueshmėrinė apo papajtueshmėrinė midis tyre. Disa herė flet pėr gjakun si bazė e unitetit. Gjithmonė dhe gjithkund paraqiten racizma ekstremė apo gjysmekstremė. Mu ashtu sikundėr grekėt qė i quanin tė tjerėt barbarė apo hebrenjtė e lashtė qė tė tjerėt i quanin tė huaj, apo nacionalistėt ekstremė gjermanė dhe italianė, tė cilėt deshėn t'i shfarosin hebrenjtė si dhe nacionalizmi amerikan i cili akoma shkakton vuajtjen e zezakėve.

Mirėpo, Islami ngritet kundėr tė gjitha kėtyre llojeve tė nacionalizmit dhe i kundėrvihet kombėsisė racore apo asaj historike. Ai thotė se burri dhe gruaja, zezaku dhe i bardhi, i qytetėruari dhe i paqytetėruari, afrikani dhe evropiani, ariani dhe semiti, tė gjithė kėta kanė rrėnjė tė njėjta dhe janė krijuar nga prindėr tė njėjtė; marrėdhėnia e gjakut nuk mund tė jetė kriter pėr superioritetin: "O ju njerėz! Kini frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje..." (4:1)

I Dėrguari thotė:

"Nuk ka superioritet tė arabėve ndaj joarabėve, apo tė joarabėve ndaj arabėve, sepse tė gjithė janė pasardhės tė Ademit."

"Askush nuk ėshtė superior ndaj tjetrit pėrveē pėr nga feja dhe nderi. Tė gjithė njerėzit janė pasardhės tė Ademit, kurse Ademi u krijua nga dheu."

I Dėrguari u drejtohet arabėve me fjalėt:

"Binduni dhe jepjani nė dorė frerėt ēdonjėrit qė nga pikėpamja islamike ėshtė mė superior dhe ka sjellje tė shkėlqyeshme, pa marrė parasysh racėn e tij, ngjyrėn, vendin dhe territorin, madje edhe nėse ai ėshtė etiopian i zi."

"Nuk ka privilegje nė marrėdhėniet e ndėrsjella, as pėr arabėt kundrejt joarabėve, e as pėr arabėt kundrejt arabėve. Superioriteti mbėshtetet vetėm nė dėlirėsinė (takvanė)."

Nė Islam, ngjyra e lėkurės nuk ėshtė kurrfarė kriteri pėr superioritetin apo pėr inferioritetin:

"(Kjo fe jona ėshtė) Ngjyrosje e All-llahut, e kush ngjyros (me fe) mė mirė se All-llahu. Ne vetėm atė e adhurojmė." (2:138)

I Dėrguari thotė:

"Nuk ka superioritet tė tė bardhit mbi zezakun apo tė zezakut mbi tė bardhin," pėrpos nėse kriteri ka tė bėjė me virtytin.

Duke iu drejtuar fisit tė Beni Hashimit, i Dėrguari ka thėnė:

"O Beni Hashimė, duani njerėzit pėr veprat e tyre, e jo pėr farefisninė."

Lidhur me ērrėnjosjen e privilegjeve racore dhe nacionale nė Nehxhul Belaga, Imam Aliu thotė:

"I Dėrguari i ērrėnjosi paragjykimet klasore dhe racore dhe tė gjithė muslimanėt, pa kurrfarė pėrjashtimi, i bėri tė barabartė para ligjit tė shenjtė tė Kur'anit."

Pėrleshja e fortė e Islamit me racizmin mund tė kuptohet nga fakti se i Dėrguari e emėrtoi Usame Ibėn Zejdin, njė rob etiopian, nė postin e komandantit dhe nė nivelin e gjeneralėve siē ishin Ubejdull-llah El-Xharrah dhe liderėt tjerė kurejshitė dhe ensarė, qė do tė thotė se hoqi dorė nga kriteri racor apo fisnor. Duke e ditur se farefisnia krijon pėrēarje, pėr arsye tė ngjashme Kur'ani e dėnon faraonin:

"Me tė vėrtetė, faraoni ka ngritur kryet lart nė tokė, e popullin e saj e ka grupėzuar dhe njė grup prej tyre e shtyp, ashtu qė djemtė e tyre ua mbyt, e gratė e tyre ua lė tė jetojnė. Vėrtet, ai ishte prej mė shkatėrrimtarėve. (28:4)

Kur'ani disa herė e gjykon lidhshmėrinė ndaj gjakut dhe e konsideron si barrierė nė rrugėn e sė vėrtetės:

"E kur u thuhet atyre (idhujtarėve): "Pranoni atė qė All-llahu e shpalli!" Ata thonė: "Jo, ne ndjekim atė rrugė nė tė cilėn i gjetėm prindėrit tanė!" Edhe sikur prindėrit e tyre tė mos kenė kuptuar asgjė dhe tė mos jenė udhėzuar nė rrugėn e drejtė (ata do t'i pasonin)? (2:170)

Menjėherė pas vdekjes sė tė Dėrguarit, paganizmi u bė njė rend qė filloi tė merr hov pas grusht shtetit tė emivive, duke shkaktuar kėshtu inkurajimin e racizmit kronik dhe tė lidhshmėrisė me gjakun, mbi themelet e tė cilave mbėshtetet nacionalizmi modern. Mirėpo, shumė njerėz tė mėsuar dhe ulemaja Sunnitė tė rangut tė lartė, siē ishin Ebu Bekėr Bakilani dhe Imam-ul- Haremejni, kėto dy ide i hudhėn poshtė dhe nuk i pėrkrahėn. Gjithashtu edhe sektet mu'tezilet dhe havarixhėt refuzuan qė t'i pranojnė idetė e kėtilla.

6. Fanatizmi i injorancės

Nacionalizmin e shoqėron fanatizmi qė tė tjerėt i konsideron inferiorė dhe i cili mburret vetėm me historinė dhe stėrgjyshėrit e vet. Kjo ndjenjė ekstreme shkakton qė njeriu ta dojė kombin dhe atdheun e tij dhe e dekurajon atė qė t'i dojė tė tjerėt. Njeriu mendon se ėshtė i pėrsosur kurse tė tjerėt janė tė papėrsosur dhe tė padobishėm.

Islami dhe i Dėrguari shumė ashpėr e luftuan dhe e dėnuan fanatizmin e kėtillė.

Duke e shpjeguar fanatizmin, i Dėrguari ka thėnė: "Fanatizėm nuk paraqet lidhshmėria e thjesht me fisin. Fanatizėm paraqet pėrkrahja e farefisit dhe bashkatdhetarėve, nė tė mirė e nė tė keqe, nė tė drejtė e nė tė padrejtė dhe nė tė gjitha rastet. Personi i atillė shkakton zemėrimin e Zotit."

Nė fjalimin e tij tė parė pas pushtimit tė Mekės, i Dėrguari ka thėnė:

"O liderė kurejshitė! Zoti e dėnon krenarinė, fanatizmin e injorancės dhe mburrjen me stėrgjyshėrit, dhe dini se koha e tyre ka perėnduar. Mos harroni se unė sot shkela mbi tė gjitha kėto kuptime tė kryelartėsisė."

Fanatizmi i injorancės ėshtė ai i cili ka shkaktuar qė njerėzit tė kėrkojnė tė dominojnė jashtė egocentrizmit tė tyre. Historia e fundit qindvjeēare e vendeve nacionaliste perėndimore shumė mirė e tregon nacionalizmin e shekullit njėzet. Gjermani bėrtet: "Gjermania mbi tė gjitha"; ndėrsa Musolini deklaron: "Dashuria pėr Italinė e paraqet fenė mė tė lartė." Amerika pohon: "Shtetet e Bashkuara i ka zgjedhur vetė Zoti," ndėrsa anglezi beson se "sundimi i botės ėshtė e drejtė tė cilėn britanezėve ua ka dhėnė Zoti vetė."

Kur'ani i hudhė poshtė idetė e kėtilla. Ai flet pėr hebrenjtė dhe tė krishterėt, tė cilėt kanė kaluar nė popuj e jo nė grupe religjioze:

"Ata edhe thanė: "Kurrsesi nuk ka pėr tė hyrė kush nė xhenet, pėrveē atij qė ėshtė jahudi ose i krishterė! Ato janė fantazi tė tyre! Thuaju: "Sillni argumentin tuaj (ēka thoni) po qe se jeni tė drejtė? Nuk ėshtė ashtu (si thonė ata), po ai qė i ėshtė dorėzuar All-llahut dhe ėshtė bamirės, ai e ka shpėrblimin e vet te Zoti i tij, pėr ata nuk ka frikė, as nuk kanė pse tė mėrziten." (2:111-112)

Fanatizmi i injorancės gjithashtu sjell edhe gjer ke mburrja me tė kaluarėn dhe me shtėrgjyshėrit, andaj i Dėrguari kėtė e quajti si "gjendje tė ndotur."

"Ata qė mburren me kombin dhe stėrgjyshėrit e tyre, duhet ta lėnė kėtė dhe tė pėrkujtohen se burimet e kėtilla tė mburrjes nuk janė asgjė tjetėr pos qymyr i xhehenemit."

Ėshtė shėnuar nė Kafi se i Dėrguari ka thėnė:

"Islami ka ngritur duart nga mburrja e paganizmit dhe nga lėvdimi i stėrgjyshėrve. Tė gjithė njerėzit janė nga Ademi i cili ėshtė prej dheut, dhe askush nuk ka superioritet mbi tjetėrkė, pėrveē nė dėlirėsi (takva)".

Njėra ndėr vetitė e veēanta tė nacionalizmit bashkėkohor ėshtė mburrja me historinė e tij, mirėpo Islami kėtė e quan paganizėm. Pėr shembull, nacionalizmi iranian mburret me Sasanidėt dhe Achaemenid-ėt, kurse Islami kėta i quan bajraktarė tė paganizmit.

I njėjti fanatizėm i injorancės shkakton qė nacionalistėt e Egjiptit ta glorifikojnė faraonin tė cilin e ka dėnuar Zoti, dhe tė mburren me tė.

 

 

7. A mundet individi njėkohėsisht tė jetė musliman dhe nacionalist?

Nacionalizmi dhe Islami janė dy ideologji tė kundėrta si dhe dy shkolla dhe ide tė kundėrta, me qėllime dhe programe tė pavarura.

Pėr shkak tė natyrės sė tij, njeriu mund tė ndjekė vetėm njė ideologji dhe t'i pėrmbahet vetėm asaj. Nė qoftė se njeriu beson se ai ka dy ideologji, atėherė njėra prej tyre do tė jetė aktive dhe e gjallė kurse tjetra pasive dhe e vdekur. Nacionalisti gjerman nuk mund tė jetė edhe i krishter i vėrtetė, sepse nacionalizmi i tij ėshtė i gjallė dhe aktiv, kurse religjioni i tij ėshtė pasiv dhe i vdekur. Italiani nuk mundet tė jetė njėkohėsisht fashist i rryer dhe krishter i vėrtetė.

Islami ka njė ideologji tė posaēme, kurse nacionalizmi ka njė tjetėr. Qenia njerėzore nuk mundet njėkohėsisht tė ndjekė dy ideologji tė gjalla, pėrpos nė rastin kur ato njėra-tjetrėn e pėkrahin dhe e plotėsojnė.

Dikujt mund t'i duket gjė e mirė qė ta fshehė ideologjinė e tij apo tė mos jetė i vetėdijshėm pėr tė, duke mos ditur se a thua dominon patriotizmi i tij apo besimi i tij nė fe. Nuk mund tė thuhet se ai ka dy ideologji, meqė njėra prej tyre ėshtė aktive dhe e drejton sjelljen e tij. Nė qoftė se nga personi, i cili mendon se nuk ka ideologji apo ka mė shumė sosh, kėrkohet tė heqė dorė nga ato, atėherė do tė vijė koha kur ai do tė ndiejė se ideologjia tė cilėn ai e ka, ėshtė pjesė pėrbėrėse e tij nga e cila s'mund tė heqė dorė, dhe madje do tė jetė i gatshėm qė pėr tė ta flijojė edhe jetėn e vet. Kjo ėshtė ideologjia aktive dhe e gjallė e tij.

Tani duhet shikuar se a thua njeriu i atillė ėshtė i gatshėm qė ta flijojė edhe jetėn e vet pėr Islamin, pėr lirinė, demokracinė, pėr komunizmin apo pėr nacionalizmin. Ajo pėr tė cilėn ai ėshtė i gatshėm tė bėjė ēdo gjė ėshtė ideologjia e tij ndonėse nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr tė.

Vetėm dashuria pėr atė ideologji e determinon sjelljen, mėnyrėn dhe politikėn e tij, kurse tė gjitha ndjenjat tjera i nėnshtrohen vetėm asaj.

Disa nacionalistė supozojnė se njėkohėsisht mund ta ndjekin nacionalizmin edhe Islamin. Nė mesin e tyre qenė Tahtavi dhe Mustafa Kamili nga Egjipti, Namik Kamili nga Turqia, Ebul Kelam Azodi dhe Husein Ahmed Medeni nga India, tė cilėt mendonin se njėkohėsisht mund t'i ndjekin tė dy ideologjitė, duke besuar se ato mund tė jenė tė pajtueshme me njėra-tjetrėn. Ish-kryeministri i Irakut, Abdurrahman El-Bezzazi, nė librin e tij "Islami dhe populli arab," pohon se njeriu mundet njėkohėsisht tė jetė musliman dhe nacionalist arab. Mirėpo kėto tė dyja janė tė papajtueshme, andaj shmangia nga rruga e njėrės nėnkupton edhe largimin nga tjetra. Ujin nuk mund ta pėrziejnė me zjarrin.

"... a nuk ka ndėr ju ndonjė njeri tė menēur...?" (11:78)

Ne jemi muslimanė vetėm atėherė kur pėr tė gjitha aspektet e jetės kemi vizion islamik. Por, nė qoftė se pranojnė ndonjė vizion tjetėr shoqėror ose politik, dhe nėse hudhin poshtė ndonjė pjesė tė Islamit, atėherė si mund ta quajnė veten muslimanė?

"... A e besoni njė pjesė tė librit, e tjetrėn e mohoni? Ē'mund tė jetė ndėshkimi ndaj atij qė punon ashtu prej jush, pos poshtėrimi nė jetėn e kėsaj bote, e nė Ditėn e gjykimit ata hidhen nė dėnimin mė tė ashpėr..." (2:85)

Askush nuk mund tė ndjekė njė shkollė tė huaj e tė importuar dhe njėkohėsisht tė pohojė se ėshtė musliman. Ideja pėr "muslimanin nacionalist" ėshtė absurd, mu ashtu siē ėshtė ajo pėr "komunistin religjioz" pėr "kapitalistin marksist", pėr "paganin monoteist" apo pėr "nacionalistin internacionalist."

Ato janė tė kundėrta. Kur zgjerohet ideologjia islame, atėherė nacionalizmi shkatėrrohet ndėrsa kur rritet nacionalizmi, atėherė Islami asgjėsohet. Njeriu nuk mund tė qėndrojė mbi dy anije tė cilat lundrojnė nė kahe tė kundėrt. Pėr tė pohuar njė gjė tė tillė, nevojitet qė njeriu tė jetė injorant, hipokrit dhe i paaftė pėr ta kuptuar natyrėn e vėrtetė tė tė dy shkollave.

Teoricieni i madh bashkėkohor i Islamit, Ikballi, duke iu drejtuar Mewlana Husein Ahmedit, dijetarit tė mirėnjohur dhe liderit nacionalist tė Indisė, ka shkruar njė poemė nė tė cilėn thotė se ai, i cili bazė tė unitetit e konsideron kombin dhe atdheun, nuk ka kurrfarė njohurie nga mėsimet e tė Dėrguarit tė Islamit. Njeriu duhet ta shporrė nacionalizmin dhe tė gjithė "izmat" e importuar dhe t'i kthehet Islamit.

Nė qoftė se kėtė nuk mund ta bėjė dhe nėse i pėrzien tė dyja, atėherė ai nė fakt ka hequr dorė nga Islami dhe ėshtė bėrė antiislamik. Islami paraqet njė tėrėsi e cila ose duhet tė pranohet e tillė ashtu si ėshtė, ose tė flaket krejtėsisht. Ne s'mund tė jemi pjesėrisht tė kėsaj dhe pjesėrisht tė asaj.

Ikballi nė poemėn e tij thotė:

"U deklarua njėherė nė katedėr

se kombi rrjedh nga atdheu.

Sa injorant ėshtė ai,

pėr rangun e Muhammedit nga Arabia.

Bashkohuni me Mustafanė

meqė ai ėshtė besimi i tėrė.

Nėse nuk i bashkoheni atij,

atėherė ju jeni Ebu-Lehebė.

Ne duhet t'i thyejmė tė gjithė idhujt e tė gjitha zemrave, duke pėrfshirė kėtu edhe racizmin dhe nacionalizmin, dhe ta njohim ideologjinė nė tė cilėn besojnė tė gjithė muslimanėt monoteistė, kurse kriter tė vetėm ta konsiderojmė vetėm Zotin, e jo vendin, gjakun apo gjuhėn:

"Zoti ynė, ne dėgjuam njė thirrės qė ftonte pėr besim (e qė thonte): Tė besoni Zotin tuaj! E ne besuam! Zoti ynė, na i fal mėkatet tona, na i mbulo tė metat tona dhe pas vdekjes na bashko me tė mirėt!" (3:193)

Detyrė e muslimanėve ėshtė lufta e paluhatshme kundėr ēdo shkolle dhe ideologjie tjetėr, duke pėrfshirė kėtu edhe nacionalizmin, komunizmin dhe liberalizmin. Ata duhet bėrė kėtė me tė gjitha mjetet politike-intelektuale, dhe nuk duhet tė ndalen derisa mėsimi i Zotit xh.sh. tė dominojė mbi jetėn personale, sociale, politike, ekonomike, intelektuale dhe mbi jetėn fetare tė njeriut:

"Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari (besimi i kotė), e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr All-llahun..." (8:39)

Nacionalizmi dhe komunizmi nė kurrfarė kuptimi nuk mund tė jenė mjet pėr shėrimin e shoqėrive tė sotme tė sėmura e tė pabaraspeshuara. Rrugėdalja e vetme ėshtė themelimi i njė shoqėrie monoteiste dhe krijimi i qenieve njerėzore me vizione botėrore; kjo ėshtė e mundur vetėm nėpėrmjet Kur'anit.

 

Nė filim te Faqes

Libraria